Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.09.2020 15:30

Mraziarne na Trenčianskej sa začínajú meniť, pribudne tu ubytovacie zariadenie

Pred transformáciou je ďalší výrobný areál v širšom centre Bratislavy – územie mraziarní na Trenčianskej ulici v Ružinove sa čoskoro začne meniť v dôsledku výstavby nového polyfunkčného projektu, v rámci ktorého majú vzniknúť ubytovacie jednotky a súvisiace služby. Development pripravuje spoločnosť 3 PLUS INVEST s.r.o.

Article Big

Zdroj: JELA / EIA

Nový projekt je naplánovaný na východnom okraji areálu mraziarní, v dotyku s budovou, kde sídli Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy. Vo zvyšku priemyselnej zóny sa naďalej prevádzkuje pôvodná funkcia, okrem toho sú tu však aj rozličné výrobné či komerčné priestory. Na ploche, kde má novostavba vzniknúť, sa dnes nachádza jednopodlažný objekt bez architektonickej hodnoty.

Navrhovaná budova bude mať tvar písmena U a výšku siedmich nadzemných podlaží s najvyšším ustúpeným podlažím. Okrem toho bude mať tri podzemné podlažia s parkovaním umiestneným na mínus treťom a mínus druhom podlaží. Na prvom podzemnom podlaží bude technická infraštruktúra a skladové priestory, na prvom nadzemnom podlaží sa majú nachádzať filmové reklamné ateliéry s administratívou – teda niečo, čo sa sa tu nachádza aj dnes – kancelárie, dvojica recepcií a priestory súvisiace s prevádzkou ubytovacieho zariadenia. Ubytovacie jednotky budú na vyšších podlažiach, celkovo by ich malo byť 96.

Nido

Z týchto jednotiek bude 11 jednoposteľových štúdií, 46 jednotiek bude jednospálňových, 27 dvojspálňových s tromi lôžkami a 12 trojspálňových so 4-5 lôžkami. Na každom podlaží má byť sklad prádla či miestnosť pre údržbu jednotiek. Podľa zámeru je projekt zároveň v súlade s príslušnými vyhláškami o klasifikačných znakoch pre ubytovacie zariadenia. Všetko tak nasvedčuje tomu, že nejde o spôsob, ako reagovať na nepriaznivý Územný plán, ale o skutočné ubytovacie zariadenie, určené pre zamestnancov areálu či okolitej podnikateľskej zóny.

To je dôležité, lebo v opačnom prípade by projekt nemusel dostať kladné záväzné stanovisko zo strany Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy. Vedenie mesta prízvukuje, že jeho cieľom je zamedzenie „obchádzaniu Územného plánu“ v podobe zadefinovania bytov ako apartmánov tam, kde ÚP nedovoľuje výstavbu bytov. V prípade ubytovacích zariadení už ale rozhodol aj inak: napríklad projekt Kominarca obsahuje časť s apartmánmi pre dlhodobé ubytovanie, pre ktoré Magistrát kladné stanovisko udelil.

Budova na Trenčianskej tak spĺňa základné predpoklady pre to, aby bola jej výstavba povolená. Z architektonického hľadiska pravdepodobne nepôjde o nič výnimočné, hoci na fasáde by mali byť čiastočne použité prírodné, resp. prírodu asociujúce materiály. Strecha sa plánuje ako zelená. Ďalšia zeleň má pribudnúť vo vnútrobloku, kde dnes absentuje. Za architektúrou stojí kancelária Jela, spojená s architektkou Jelou Plencnerovou, expertkou na územné plánovanie.

Investor projekt navrhuje v dvoch variantoch, líšiacich sa vo forme riešenia vykurovania, na architektúru či urbanizmus tieto varianty vplyv nemajú. Odhadované náklady predstavujú v oboch prípadoch 14,5 milióna eur. Očakávané dátumy realizácie – máj 2021 až január 2022 – nemožno brať vážne, za pravdepodobnejšiu považujem výstavbu medzi rokmi 2022-2025.

 

Lokalita, kde má development vzniknúť, sa vyznačuje veľmi rôznorodými typmi zástavby. Nový projekt túto nekoncepčnosť posilní. Zdroj: JELA / EIA

 

Lokalita, kde má projekt vzniknúť, sa vyznačuje veľmi nevyrovnaným charakterom zástavby. Miešajú sa tu zvyšky pôvodnej ružinovskej urbanistickej štruktúry, sídlisková zástavba, povojnové výrobné a administratívne areály a realizácie obytného aj komerčného charakteru z porevolučného obdobia. Výsledkom je pestrá mozaika rozličných typov architektúry, ktoré spolu nesedia a nevytvárajú príťažlivý kontast, ako sa to darí v dobre navrhnutých urbanistických celkoch.

Transformácia mraziarní, resp. územia medzi Trenčianskou, Ružovou dolinou a zadnou stranou pozemkov orientovaných do Klincovej, mohla vytvoriť vhodné premostenie medzi rozličnými typmi zástavby a dodať územiu príťažlivejší charakter. To by však bolo možné len za predpokladu, že by celé územie menil jeden investor a k dispozícii by bol priaznivejší Územný plán.

Ten tu dnes totiž predpisuje vytvorenie zmiešaného územia pre obchod, výrobné aj nevýrobné služby, čo v praxi znamená, že tu môže vzniknúť aj ľahký priemysel. Vylučuje to však perspektívu vzniku polyfunkčnej mestskej zástavby s bývaním, po ktorej je dnes najväčší dopyt a z tohto dôvodu sa veľkí developeri ani nehrnú, aby územie prebudovali.

Pre lokalitu je to veľká škoda. Ak by sa tu podarilo vybudovať projekt podobný polyfunkčnému súboru Rozadol na južnej strane Trenčianskej, ktorý je dodnes považovaný za jednu z najlepších porevolučných realizácií v Bratislave, daná časť mesta by sa mohla výrazne zlepšiť. Poplatok za rozvoj, ktorý by mesto a mestská časť pri takomto developmente vybrali, by mohli navyše výrazne prispieť ku vzniku potrebnej vybavenosti, napríklad škôlok či zdravotníckych zariadení. Prípadný investor by určite upravil aj blízky úsek Trenčianskej a vybudoval nové verejné priestranstvá vnútri svojho projektu.

To sa však kvôli nedostatkom Územného plánu nestane, namiesto toho tu bude prebiehať fragmentovaný development s veľmi rôznorodou kvalitou. Za predpokladu existencie dobre nastavenej regulácie by sa dalo predpokladať, že postupnými dostavbami vznikne vhodná mestská štruktúra, takáto regulácia však neexistuje. Daná časť Trenčianskej tak bude aj naďalej rovnako nevyrovnaným a chaotickým priestorom, ako doteraz.

Malo by ísť o pripomienku, že územné plánovanie potrebuje výraznú zmenu – nehovorí totiž nič o kvalite, len o limitoch, v ktorých sa investori pohybujú. A tieto limity sú nastavené veľmi nesprávnym spôsobom, ktoré mestu viac ubližujú, ako pomáhajú.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: JELA / EIA
  • Rez B-B. Zdroj: JELA / EIA
  • Rez A. Zdroj: JELA / EIA
  • Situácia. Zdroj: JELA / EIA

Súvisiace články

Apartmány vs. územný plán: Ako ďalej?

09.03.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

V priebehu minulého roka vzbudilo rozhodnutie Magistrátu neuznávať apartmány v Územnom pláne Hlavného mesta SR za občiansku vybavenosť mimoriadnu reakciu odbornej verejnosti. Znepokojenie vyjadrili najmä developeri, poukazujúc na fakt, že tento krok ešte viac zhorší už tak zlú dostupnosť bývania v Bratislave, pričom nerieši podstatu problému: zle nastavený Územný plán.

Čítať viac

Bratislava potrebuje vlastné stavebné predpisy

31.07.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch sa vyhodnocujú pripomienky k novému Stavebnému zákonu, teda zákonu, na ktorý väčšina aktérov v stavebníctve, územnom plánovaní, urbanizme aj architektúre čaká už celé desaťročia. Špecifickosť rozvoja Bratislavy si vyžaduje, aby jej nový zákon umožňoval viacero vecí si prispôsobiť – skrátene, aby si mohlo Hlavné mesto samé tvoriť svoje stavebné predpisy.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre