Author photoAdrian Gubčo 20.06.2019 08:23

Projekt Teslova v Ružinove už rastie

Na Teslovej ulici v Ružinove už začína rásť projekt Teslova od spoločnosti Inter Development. Ide o jeden z menších bratislavských developmentov, ktorý však intenzifikuje prostredie v okolí tejto časti Bajkalskej ulice. Rušná mestská trieda tak získa ďalší kúsok, ktorý ju postupne mení na ešte mestskejšiu.

Výstavba malého projektu napreduje pomerne rýchlo, aktuálne sa buduje druhé nadzemné podlažie z piatich. V danej štvrti ide o akceptovateľnú mierku, ktorá tvorí prechod medzi vyššími budovami od Trnavskej cesty a zástavbou nižších bytových a rodinných domov v okolí Teslovej ulice.

Tieto budovy sú súčasťou pôvodnej zástavby, ktorá začala vznikať ešte pred vznikom sídliska Ružinov, či samotnej Bajkalskej v dnešnej podobe. Dom sa nachádzal aj na mieste samotnej Teslovej, pred výstavbou bol asanovaný.

Jeho náhrada obsahuje 15 bytov a 3 apartmány, od 1-izbových po veľké, 5- až 6-izbové mezonetové byty na dvoch najvyšších podlažiach. Rušná lokalita klientom očividne neprekážala, predané sú už všetky jednotky. Developer automaticky pripomína, že súčasťou vybavenia sú izolačné trojsklá, vedomý si polohy pri mestskom okruhu.

Súčasťou domu je vnútorné átrium, ktoré je vďaka architektúre budovy čiastočne oddelené od okolia, do Bajkalskej sú zas orientované dva obchodné priestory. Parkovanie je riešené v podzemnej garáži, kde vznikne 28 parkovacích miest.

Teba povedať, že architekti aj developer si boli očividne dobre vedomí, do akého prostredia vstupujú, preto je aj samotná hmota budovy prispôsobená tak, aby minimalizovala vplyv dopravy. Napriek tomu sa podarilo navrhnúť vcelku sympatický bytový dom, ktorý do prostredia dobre zapadne bez toho, aby ju extrémne zaťažil. Rozvoj občianskej vybavenosti pozdĺž Bajkalskej je vítaný bonus.

Inter Development spustil výstavbu len tento rok, dokončenie očakáva až na jar 2021, čo je azda aj celkom neskorý termín. Na druhej strane, vytvára sa tým rezervu pre dodanie projektu skutočne v limite, čo sa v Bratislave pomerne často nedarí.

 

Zdroj: Inter Development

 

Bajkalská ulica tvorí z dopravného hľadiska jednu z najvýznamnejších ulíc v Bratislave, ktorej vplyv sa ešte zvýši po dobudovaní rýchlostnej cesty R7. Tá bude vovedená priamo do tejto ulice, čo znamená, že Bajkalská bude slúžiť ako kľúčová cesta, ktorá bude distribuvoať autá na všetky smery. Je celkom jasné, že ulicu to nepoznačí veľmi príjemne.

To vnímam ako problém, keďže Bajkalská je dostatočne široká na celkové úpravy profilu tak, aby sa z akejsi mestskej diaľnice zmenia na mestský bulvár so širokými chodníkmi, oddelenou cyklotrasou a čiastočne aj buspruhmi. Okrem toho ju možno považovať za jednu z trojice-štvorice lokalít, kde je v určitých bodoch adekvátne stavať výškové budovy.

Je faktom, že transformácie ulíc smerom k ich lepšej mestotvornej kvalite sú ešte budúcnosti a Bajkalská nie je v tomto smere pravdepodobne výnimkou. Prvým a základným krokom je prijatie mestského Manuálu tvorby verejných priestranstiev. Podľa mojich informácií, Metropolitný inštitút Bratislavy sa už tejto téme začal venovať, hoci nie je celkom vyjasnená jeho forma. Dokončený by však mal byť údajne do konca roka.

Potom sa snáď dočkáme prvých vzorových revitalizácii ulíc. Bolo by vynikajúce, keby k centrálnym uliciam pribudla aj Bajkalská – akási hranica medzi vnútorným mestom a sídliskami a kľúčová trieda pri každom dorpavnom modeli Bratislavy, súčasnom aj budúcom. Jej premodelovanie by neprinieslo len jej vyššiu kvalitu, ale aj pozitívne environmentálne efekty.

 

Fotografie z 15.6.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Inter Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube