Author photoAdrian Gubčo 13.09.2021 15:46

Nivy potvrdzujú dátum otvorenia

Projekt Nivy Centrum, pôvodne známy ako Stanica Nivy, má definitívne známy dátum otvorenia. Kombinácia nákupného centra, autobusovej stanice, tržnice a mestskej záhrady na streche budovy, sa otvorí 30. septembra. Developer HB Reavis tým dokončí svoj vlajkový projekt na Slovensku a kľúčový development v rámci veľkej schémy Nové Nivy.

Otvorenie komplexu potvrdil developer, pričom dodal, že otvorené budú všetky časti projektu. Termín už neoficiálne visel vo vzduchu dlhšiu dobu a o jeho platnosti svedčilo čoraz viac náznakov. Naviazané naňho boli pracovné ponuky aj dátumy presunov niektorých obchodov a značiek v rámci mesta. Developer však do oznámenia vyčkával v podstate do poslednej chvíle – čo mu umožňovalo odhadnúť, či budú dokončené jednotlivé prevádzky, ale aj predvídať pandemický vývoj.

Pandémia koronavírusu COVID-19 sa totiž výrazne podpísala pod výstavbu a dátum dokončenia projektu. Pôvodne mal byť totiž otvorený už pred rokom, no komplikácie v dôsledku pandemických opatrení aj neistota obchodných reťazcov viedli k odkladu otvorenia – najprv na jar 2021, neskôr až na jeseň 2021. Developer napríklad tvrdil, že keby otváral ešte v priebehu minulého roka, odevné značky by nemali pripravené jesenné kolekcie. To by mohlo vážne narušiť úspešnosť otvorenia aj nákupného centra ako takého.

Hoci ani dnes nie je situácia ideálna, Nivy Centrum sa otvorí a spolu s ním aj približne 250 prevádzok (alebo aspoň ich podstatná časť) na 70-tisíc metroch štvorcových. Súčasťou otvorenia má byť doprovodný program, pričom developer hovorí o tanci, hudbe, športe či programe pre deti. Nastavenie očividne súvisí s celkovou stratégiou Nív, ktoré sa profilujú ako kombinácia nákupov a relaxu nadregionálneho významu, no s komunitným presahom. Ten je daný prítomnosťou strechy so športoviskami a záhradkami, alebo farmárskej tržnice. Nadregionalita je daná najmä prítomnosťou autobusovej stanice na prvom podzemnom podlaží.

Tú HB Reavis popisuje ako dopravný terminál letiskového charakteru s 36 nástupiskami, siedmimi výstupiskami a 86 stojiskami pre autobusy s bezbariérovým prístupom. Stanica bude mať nepretržitú prevádzku počas celého týždňa, cestujúci budú mať k dispozícii všetky štandardné súčasti autobusovej stanice - úschovňu batožiny, informačné pulty a rodiny s deťmi miestnosti na prebaľovanie a dojčenie. V čakárni bude 80 miest, wifi, možnosť nabíjania telefónov a k tomu aj viacero odchodových tabúľ na LCD obrazovkách.

Developer pripomína, že stanica má byť dostupná autom, na bicykli aj peši. Motoristi budú mať k dispozícii parkovanie na druhom podzemnom podlaží, kde budú aj miesta pre taxíky (kiss&ride miesta), peší prístup bude zabezpečený v rámci bežných vchodov a potom výťahmi či eskalátormi. Mimo otváracích hodín nákupného centra však budú musieť cestujúci využiť vstup od Svätoplukovej pri Nivy Tower.

Autobusová stanica má byť významným prvkom, ktorý ovplyvní úspešnosť nákupného centra. Developer v nej má istotu prítomnosti tisícov návštevníkov, pričom časť z nich sa nepochybne stane aj zákazníkmi. Ďalšou kľúčovou skupinou užívateľov nákupného centra budú zamestnanci okolitých administratívnych komplexov. Napokon, ďalšie tisíce má pritiahnuť kombinácia nákupov, gastra v asi najväčšej gastrozóne v Bratislave a pobytovej strechy.

Tu vzniklo akési námestie, centrálny priestor s pobytovými schodmi a niekoľkými kaviarenskými prevádzkami, detské ihrisko, vonkajšie fitness, miesto pre grilovanie, piknikové stoly, bežecká dráha a zmieňované komunitné záhrady. Tie navrhlo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré chce k údržbe pritiahnuť dobrovoľníkov. Je pravdepodobné, že kombinácia zelene, výhľadov a jedla urobí zo záhrady pomerne obľúbené (a instagramovateľné, čo je dôležité) miesto.

Developer rozbehol výstavbu projektu už v roku 2017, pričom ako prvá začala vznikať – a prvá bola dokončená – kancelárska veža Nivy Tower. Dnes je so 125 metrami najvyššou budovou krajiny. V roku 2018 sa naplno rozbehla aj realizácia Nivy Centra. HB Reavis pri jeho dizajnovaní angažoval britskú kanceláriu Benoy v spolupráci so slovenskou kanceláriou Siebert + Talaš, landscape architektúru strechy spracovala kancelária BDP spoločne s 2ka landscape architects a Terra Florida. Celkový rozpočet projektu sa svojho času odhadoval na 325 miliónov eur.

 

Aktuálny pohľad na Nivy, fotografia od fanúšika

 

Nivy centrum prinesie do lokality významné zmeny, nad rámec už zrealizovaných úprav. V súvislosti so vznikom komplexu bola kompletne prebudovaná ulica Mlynské nivy v úseku od Karadžičovej po Košickú, ako aj Páričkova ulica. Obnovená bola technická aj dopravná infraštruktúra a po priebežných projektových úpravách vznikla aj relatívne kvalitná cyklotrasa na „bulvári“ Nivy aj na Páričkovej. Pri Páričkovej navyše vznikol menší parčík, do ktorého bude orientovaná terasa bistra v potravinách Yeme.

Náročná prestavba a skapacitnenie Mlynských nív, ktoré disponujú tromi pruhmi v každom smere (jeden z nich slúži ako buspruh) a vjazdom do  garáže prostredníctvom podzemného kruhového objazdu, sa dnes môžu zdať ako prehnané. Dopravná záťaž tu v súčasnosti nie je vysoká. S dokončením centra, desiatkami prichádzajúcich a odchádzajúcich autobusov a tisícmi návštevníkov sa to však zmení. Z ulice bude rušná mestská trieda.

Takisto sa pravdepodobne výrazne zmení návštevnosť lokality. Hoci sa tu buduje v podstate nové centrum Bratislavy a už dnes tu pracujú veľké počty zamestnancov kancelárií, mimo pracovnej doby je oblasť skôr vymretá. Rezidenčné projekty, napríklad Sky Park, ešte nie sú natoľko zabývané, aby generovali ako-tak stálu živosť štvrte. Od októbra sa však s tisícmi ľudí môže aktivita rozptýliť aj do blízkeho okolia. Teoreticky by tak mohli z otvorenia Nív benefitovať prevádzky v parteri budov v jej tesnej blízkosti a zvlášť tam, kde sú upravené vonkajšie priestranstvá. 

Čo je výhodou pre najbližšie ulice, však nemusí byť pozitívne z celomestského hľadiska. Otvorenie Nív prichádza v čase, kedy je bratislavský retailový trh už presaturovaný – a to ešte nie je dokončené rozšírenie Eurovey (developer J&T Real Estate) v neveľkej vzdialenosti od projektu HB Reavisu. Prítomnosť veľkého počtu nákupných centier povedie ku vzájomnému preťahovaniu si klientov a návštevníkov a k možnému úpadku tých, ktorým sa nepodarí v konkurenčnom boji uspieť. Ublížiť to môže aj maloobchodu v mestskom parteri, ktorý nemá také možnosti pre svoje marketovanie, ako veľké nákupné centrá.

Od 30. septembra sa tak Bratislava do istej miery prepóluje. Opäť sa posilní význam transformujúcej sa oblasti medzi Páričkovou a Dunajom a medzi Karadžičovou a Košickou. Územie sa vo výraznej miere priblíži k tomu, aby bolo novým komerčným centrom mesta. Táto premena bude pokračovať aj naďalej. Po jej zavŕšení bude Bratislava úplne odlišným mestom.

 

Pozrite si priebeh výstavby Nivy Centra vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Aktuálny pohľad na Nivy, fotografia od fanúšika
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube