Author photoAdrian Gubčo 26.06.2020 11:24

Otvorenie Stanice Nivy sa opäť posúva

Developer HB Reavis plánoval svoj vlajkový projekt, kombináciu autobusovej stanice a nákupného centra Stanica Nivy, dokončiť už v októbri 2020. Po vypuknutí pandémie koronavírusu COVID-19 sa však termín posunul na jar 2021 a na trhu sa začali šíriť špekulácie, že spoločnosť prechádza hlbokými zmenami. Developer teraz potvrdil, že sa termín otvorenia opäť odsúva.

Povedal to v rozhovore pre magazín Index René Popik, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia. Ako hovorí, stavebník je schopný Stanicu Nivy dobudovať do jari 2021, po dohode s nájomcami sa však rozhodli pre posun termínu otvorenia – na koniec leta 2021. Dôvodom je údajná nutnosť dopredávania minuloročných kolekcií, čo by bol pre nájomníkov z módneho biznisu problém, keďže nechcú otvárať obchody bez nového šatstva.

Značky majú navyše na jeseň a pred Vianocami aj tak najväčšie tržby a zároveň im dlhšie trvá príprava jednotlivých prevádzok. Takmer ročný odsun otvorenia centra R. Popik označuje za výhodný. Hoci je pravda, že nákupné centrá sa väčšinou otvárajú v druhej polovici roka (platilo to pre Aupark, Vivo!, Centrál aj Bory Mall – nie však pre Avion), posunúť dokončenie developmentu, ktorý takmer rok nebude generovať výnosy oproti predošlým očakávaniam, musí výrazne zasiahnuť aj takú veľkú firmu, ako je HB Reavis.

Developer aspoň upozorňuje, že by sa už nemal meniť tohtoročný termín čiastočného sprístupnenia ulice Mlynské nivy pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu, vrátane integrovanej autobusovej dopravy. Podľa mojich informácií by sa mala otvoriť doprava na jednej strane ulice a tento krok by mal byť zrealizovaný na jeseň, príp. na konci leta tohto roku. Práce na ulici napredujú v prispôsobenom režime aj naďalej. (Edit: Hlavné mesto avizuje, že ulica by sa mala otvoriť aj pre automobily a trolejbusy obojsmerne)

„Prispôsobený režim“ sa očividne týka aj Stanice Nivy, na ktorej je viditeľný útlm stavebnej aktivity, ktorý nie je vyvolaný tým, že by sa práce sústredili len na interiér. Pre HB Reavis teraz podľa všetkého nemá zmysel pokračovať vo výstavbe vo vysokom tempe, aké tu bolo pred pandémiou. Mohutný komplex sa tak bude dokončovať pozvoľna. Treba však povedať, že existujú náznaky, že odsun termínu otvorenia Stanice Nivy nemusí súvisieť len s módnymi značkami.

Hoci otvorene pripúšťam, že ide iba o špekulácie, šíriace s v brandži, viaceré dobre informované zdroje hovoria o veľmi náročných diskusiách s financujúcimi bankami. Bezproblémové čerpanie prostriedkov na výstavbu by mohlo byť narušené, čo môže mať na priebeh realizácie výrazný dopad. HB Reavis štandardne špekulácie nekomentuje, hovorí iba, že „banky situácii rozumejú“.

Táto informácia však len pridáva k debatám o budúcnosti firmy, ktorá sa z lokálneho bratislavského investora transformovala na výrazného európskeho hráča na trhu kancelárskych priestorov. Viacmenej potvrdená je už informácia, že sa ešte celkom nedávno viedli debaty o masívnom investičnom vstupe, údajne z Poľska, dokonca o odpredaji časti spoločnosti. Z rokovaní však vzišlo, čo prinútilo HB Reavis prehodnotiť svoju situáciu a prepustiť určitý podiel zamestnancov – väčší ako prezentovaných 15%.

Pre Bratislavu to každopádne znamená, že si na otvorenie novej autobusovej stanice a nového nákupného centra, ktoré bude patriť k najväčším v meste, počká. Namiesto rušného bulváru so susedným spoločenským terminálom tak bude severnej časti nového centra metropoly ešte nejakú dobu dominovať mohutné stavenisko.

 

Stavebník realizuje úpravy ulice Mlynské nivy, kde sa rozširujú chodníky a pribudne segregovaná cyklotrasa

 

HB Reavis medzičasom pokračuje v rokovaniach s potenciálnymi nájomníkmi. Centrum je dnes naplnené na 75% a žiadni nájomníci údajne od zmlúv neodstúpili, napriek tomu by sa za štandardných okolností niekoľko mesiacov pred otvorením očakávala už takmer plná vyťaženosť. Developer tvrdí, že postupne prichádzajú ďalšie reťazce a rokovania nezastavila ani pandémia.

Marketing firmy sa zameriava na benefity, ktoré development prinesie okoliu – predovšetkým sa má rozšíriť zeleň, najmä v podobe strešnej záhrady s 12-tisíc metrami štvorcovými a novými športoviskami, priestormi pre relax a rekreáciu, ako aj miestami pre organizáciu kultúrnych podujatí. Má tu byť bežecká dráha, gril, workoutové ihriská, streetball, ako aj miesta pre prácu so zásuvkami či piknikové lúky. V rámci výsadby tu majú byť vysadené šľachtené liesky, javory, brezy, duby alebo vŕby, spoločne s ovocnými stromami či rozličnými ihličnanmi.  

Ďalšie úpravy pribudnú v okolí stavby, napríklad od Páričkovej má vzniknúť trávnatá plocha v okolí cykloveže a vysádzať sa budú nové stromy, na Mlynských nivách majú vzniknúť aleje, zložené z gledíčií, pri vstupoch budú kvetináče so zeleňou a fontány a nová alej vzniká aj na Svätoplukovej. Stromy plánuje developer osadiť aj do kvetináčov v interiéri.

Časť z týchto úprav je už viditeľná, najmä pri vstupe od Svätoplukovej, ktorý je viacmenej dokončený, kedže sa tu nachádza aj vstup do prvej dokončenej časti komplexu, výškovej kancelárskej budovy Nivy Tower. Štandard verejných priestorov je vcelku vysoký, pokrivkáva však úroveň vyhotovenia. Pozitívom ostáva, že sú viditeľné opatrenia v prospech cyklistov, ktoré pôvodne plánované neboli, vďaka ich implementácii sa však výrazne zvýši ich bezpečnosť a kvalita cyklistickej dopravy v okolí Stanice Nivy.

 

Tzv. okruhliaky sú jedným z prvkov, narúšajúcich monotónnosť vonkajšieho vzhľadu Stanice Nivy

 

Masívny projekt bude po dokončení obsahovať 70-tisíc metrov štvorcových retailových priestorov, podzemná autobusová stanica zaberie dalších 30-tisíc. Tržnica v najvyššom podlaží nákupného centra bude mať výmeru 3-tisíc metrov štvorcových, ambíciou developera je vytvoriť konkurenciu populárnemu trhovisku na Miletičovej. Očakávaná denná návštevnosť sa pohybuje na úrovni 55-tisíc ľudí pre nákupné centrum, 20-tisíc ľudí by malo prejsť autobusovou stanicou. Počet parkovacích miest bude 2.150.

HB Reavis oslovil pre nastavenie konceptu centra britskú architektonickú kanceláriu Benoy, ktorá sa v tomto smere považuje za expertov. Slovenským partnerom je Siebert + Talaš. Podoba Stanice Nivy bude moderná, návrhu však možno vyčítať prílišnú introvertnosť, ktorú zásadne nenarušia ani veľkorysé hlavné vstupy alebo séria konštrukcií, mierne vysunutých nad Mlynské nivy, nazvaná „okruhliaky“.

Presýtený bratislavský trh tak s omeškaním, ale predsa, získa dalšie obchodné priestory vo veľkom nákupnom centre, k čomu sa onedlho pridá aj rozšírenie nákupnej galérie v Eurovei. To všetko prichádza v čase, kedy sa začína rozvíjať diskusia o budúcnosti konceptu uzavretých nákupných centier, ktoré koncentrujú tisíce ľudí na jednom mieste. Tým vytvárajú ideálne miesto pre šírenie chorôb.

Developer údajne na tieto výzvy reaguje zavádzaním moderných technológií a redukciou kontaktu s povrchmi, ide však v podstate len o kozmetické úpravy, ktoré základný problém nevyriešia. Skutočným cieľom by malo byť buď prekonanie idey budovania nákupných centier a posilnenie nákupných ulíc (ktorý je však v Bratislave minimum – resp. len jedna) a lokálnych obchodov, alebo budovanie centier tak, aby viac asociovali mestskú zástavbu.Dosiahnuť by sa to dalo vytváraním "ulíc" s aktívnym prízemím, otvorených verejných priestranstiev a dopĺňaním iných mestských funkcií, najmä bývania.

V Bratislave danému cieľu nezriedka bráni Územný plán. Ak je však verejným záujmom budovanie kvalitného mesta, budú potrebné zmeny – a to rýchlo.

 

Fotografie z júna 2020, autor Martin Srnák. Pozrite si výstavbu Stanice Nivy vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 6.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Nivy Tower. Fotografia z 6.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Vstup od Svätoplukovej. Fotografia z 6.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Vstup od Svätoplukovej. Fotografia z 6.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Fotografia z 6.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Okruhliaky. Fotografia z 6.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Nové zastávky od Šagátovej. Fotografia zo 17.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Vstup od Páričkovej. Fotografia zo 17.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Cykloveža a budúci park. Fotografia zo 17.6.2020. Autor: Martin Srnák
  • Fotografia zo 17.6.2020. Autor: Martin Srnák

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube