Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.11.2018 09:30

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 18.11.2018

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis si zachováva vysoké tempo, čo prispieva k neustálej premene zóny Nivy. S rastom masívneho developmentu sa zvyšuje tlak na dopravnú infraštruktúru, čo vedie k hľadaniu spôsobov, ako situáciu riešiť.

Article Big

Najviditeľnejším prvkom projektu, ktorý je v najpokročilejšom štádiu výstavby, je výšková budova Nivy Tower, budúca najvyššia veža v Bratislave aj na Slovensku, ktorá dosiahne výšku 125 metrov. Na budovu sú už zvonka uchytené konzoly, ktoré budú držať fasádu, jej inštalácia sa tak zrejme začne už v krátkom čase.

Za vežou rýchlo nasleduje aj samotná Stanica Nivy, teda nákupné centrum a autobusová stanica. Kým na niektorých miestach už vzniká prvé nadzemné podlažie, inde sa ešte len pristupuje k zakladaniu, čo dáva tušiť o rozsahu celého projektu. V tejto chvíli sú viditeľné niektoré zásadné prvky budúcej autobusovej stanice, predovšetkým zvýšené prvé podzemné podlažie, kde bude dopravný terminál lokalizovaný.

Treťou zásadnou časťou developmentu je prestavba ulice Mlynské nivy, budúceho „bulváru“, kde developer buduje nový vjazd do podzemnej garáže formou podzemného kruhového objazdu, ako aj komplexne rekonštruuje dopravnú infraštruktúru. V tomto ohľade je viditeľný postup na hĺbení objazdu, hoci jeho celkové dokončenie je očkávané až ku koncu roka 2019, spoločne s celou ulicou.

Projekt Stanica Nivy, vrátane Nivy Tower, prinesie do nového komerčného centra Bratislavy okrem autobusovej stanice aj 70-tisíc metrov štvorcových nákupnej plochy, 30-tisíc metrov štvorcových kancelárií, farmársku tržnicu, strešný park či reštauráciu na 29. podlaží Nivy Tower s výhľadmi na staré aj nové centrum Bratislavy. Parkovacích miest bude 2.150. Architektúru spracovali kancelárie Benoy a Siebert + Talaš.

 

Ulica Mlynské nivy po prestavbe s naznačeným kruhovým objazdom. Zdroj: HB Reavis

 

Developer odhaduje dennú návštevnosť na 55-tisíc ľudí, čo je v kontexte Bratislavy obrovské množstvo. V súčasnosti je však dopravná obsluha územia možná len po kapacitne obmedzených cestách formou autobusov, trolejbusov a automobilov. Je zrejmé, že zóna, ktorá je už teraz na hrane možností, bude potrebovať iné riešenie.

Podľa nepotvrdených informácii sa už také aj naozaj formuje. Podobne ako developer J&T Real Estate, aj HB Reavis má údajne spracovanú štúdiu vedenia električkovej trate po ulici Mlynské nivy, ktorá by spojila centrum mesta (Námestie SNP) so zónou Nové Nivy cez Dunajskú ulicu. Existenciu tejto štúdie developer nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Ak by bola táto štúdia reálna, jej prípadná realizácia by bola rozhodne správnym krokom, a navyše mimoriadne potrebným. Privedenie kapacitnej koľajovej dopravy do územia nového downtownu by mala byť jedna z absolútnych priorít bratislavskej dopravnej politiky. Nanešťastie, opäť musel prísť s iniciatívou súkromný developer a nie mesto samotné. Napriek tomu treba šancu využiť.

Nové vedenie mesta bude mať náročnú úlohu, keď bude po roku 2019, kedy sa dokončí výstavba Nivy Tower, resp. 2020, kedy pribudne Stanica Nivy, musieť reagovať na zvýšenú záťaž v území. Dopravný kolaps však môže priniesť niečo pozitívne: Konečne bude priestor pre „krízové“ riešenie, čo môže byť v tomto prípade jedine verejná doprava – a práve tá je jediným skutočným spôsobom, ako uľahčiť situácii v Bratislave a jej metropolitnej oblasti.  

Galéria

  • Výstavba Stanice Nivy
  • Stanica Nivy a Nivy Tower
  • Nivy Tower
  • Nivy Tower
  • Nivy Tower z Továrenskej ulice
  • Prestavba ulice Mlynské nivy
  • Prestavba ulice Mlynské nivy, výstavba podzemného kruhového objazdu
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Otvoria sa Mlynské nivy na jeseň?

14.09.2020 09:37:00 Adrian Gubčo

Na ulici Mlynské nivy vrcholia práce na dokončovaní prestavby ulice, ktorá sa v súvislosti s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy mení na širokú mestskú triedu. Hoci Hlavné mesto, ktoré je stavebníkom, dlhodobo opakuje, že k otvoreniu ulice dôjde na jeseň tohto roka, v poslednej dobe sa vyskytli aj určité pochybnosti. Kedy by sa ulica mohla skutočne otvoriť?

Čítať viac

Na Mlynských nivách bola zrealizovaná trolejbusová trať

31.08.2020 11:04:00 Adrian Gubčo

Práce na obnove ulice Mlynské nivy idú do finále. V priebehu uplynulých dní bolo namontované trolejové vedenie pre staronovú trolejbusovú trať, ktorá po ulici opäť povedie. Práce súvisia s pripravovaným obnovením prevádzky ulice, ku ktorej by malo dojsť v jesenných mesiacoch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Matadorka v Petržalke je dokončená.

Matadorka in the borough of Petržalka is completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #matador #matadorka #tower #highrise #vigroup

@vigroup.sk
Súťaž o umiestnenie Národného kultúrneho a kongresového centra má ďalšieho kandidáta: rozšírenie Incheby.

Another proposal for the new National cultural and congress centre: extension of Incheba.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #congress #culture #city #slovakia #riverfront #incheba #architecture #contemporaryarchitecture

@pictown.co
Rastúci Ludwigov Mlyn.

Rising Ludwigov Mlyn development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #trnavskemyto #ludwigovmlyn #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture  #sadovsky #vsco

@imaginehome.eu @sadovskyarchitects
Bratislava 2007 vs. 2020.

Thx to fan Jakub.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #nivy #novenivy #nivytower #twincitytower #skyparkbyzahahadid #skyline #panorama #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #change #urbanism #urbandevelopment #slovakia #thisisslovakia
Nový pohľad z Prezidentskej záhrady - rezidenčná časť projektu Metropolitan Star.

New view from Presidential garden - residential section of Metropolitan Star development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #staremesto #urban #architecture #contemporaryarchitecture #metropolitanstar #presidentialpalace #presidentialgarden
Nové centrum Bratislavy.

New Bratislava downtown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #thisisslovakia #slovakia #development #realestate #city #downtown #skyline #highrise #tower #skyscraper #skypark #eurovea #euroveaTower #danube #riverfront #novenivy

@jtre_sk @euroveacity
Pozrieť viac

YouTube