Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.08.2019 09:12

Výškové budovy v zóne Slnečnice – Mesto majú záväzné stanovisko

Ďalšia výrazná časť masívneho projektu Slnečnice, sektor Mesto, je bližšie k výstavbe. Kladné záväzné stanovisko obdržali zóny B3, B4 a AB2, kde sa budú nachádzať (pravdepodobne) najvyššie objekty v rámci celých Slnečníc. V intenzívnej príprave sú však aj ďalšie časti vznikajúcej mestskej štvrte od developera Cresco Real Estate.

Article Big

Zdroj: Cresco Real Estate

Zóny B3, B4 a AB2 vytvoria zástavbu na južnej strane Mesta, v dotyku s plánovaným, resp. čiastočne už existujúcim centrálnym parkom. Rozsiahlejšie dimenzie verejného priestoru podnietili urbanistov a architektov k zväčšeniu mierky, ktorá veľkorysejšie priestranstvá lepšie rámcuje. Netypicky pre Slnečnice tak vzniknú aj bodové výškové budovy.

Týchto veží by malo byť päť (neskôr pravdepodobne šesť) a mali by byť výškovo variabilné, od 14 do 24 nadzemných podlaží. Tieto priamo nadviažu na park, hoci budú na mierne vyvýšenom teréne (pódiu). Južne od nich, medzi vežami a železničnou traťou, vznikne trojica blokov pozostávajúcich vždy z troch doskových domov s ôsmimi podlažiami.

Celkovo sa očakáva v tejto časti projektu vznik až 1.515 bytov a 16 apartmánov, kde by malo žiť takmer 3,3-tisíc obyvateľov. K dispozícii budú mať viac ako 3,1-tisíc metrov štvorcových občianskej vybavenosti, čo sa pridá k existujúcim kapacitám v rámci Slnečnice Market alebo v parteri skôr postavených objektov. Počet parkovacích miest bude 2.005 (z toho vyše tri štvrtiny v podzemných garážach).

Ide o obrovské čísla, no v prípade Slnečníc už nie sú nijako prekvapujúce. Výstavbou tejto časti developmentu sa ďalej posilní tlak na zabezpečenie aj inej ako komerčnej vybavenosti, ako aj zlepšenie obsluhy verejnou dopravou.

Developer pripravuje v zóne Mesto výstavbu základnej a strednej školy, už v rámci budovania najnovšej fázy zas vznikne nová autobusová zastávka, ktorá priečne pretne park a umožní rýchle spojenie do školy aj k jednotlivým častiam Mesta. Konkrétna linka, ktorá sem bude zachádzať, nie je známa, pôjde však pravdepodobne najmä o feeder (prestupnú linku) smerom k električke, ktorá by sem mala byť dovedená do konca roka 2023.

Architektúra jednotlivých objektov ešte vysoko pravdepodobne dozná výrazných zmien, preto je predčasné sa k nej bližšie vyjadrovať. Posledné dostupné vizualizácie však pôsobia sľubne. Hoci ide do veľkej miery o tradičný štýl architektonickej kancelárie Compass, kombinujúci priebežné balkóny alebo drevené tieniace lamely, v danom prostredí ide o dobrý štandard.

Dátum spustenia výstavby prvých objektov ešte nie je známy, nebude to však skôr ako o rok. Vzhľadom na rozsah zámeru sa dá predpokladať etapizácia na menšie celky. Cresco Real Estate okrem toho dodáva na trh postupne aj stovky a tisíce bytov v iných sektoroch Slnečníc, kým ďalšie pripravuje. Prioritné poradie zón B3, B4 a AB2 nie je známe, hoci pôjde pravdepodobne o ďalšiu budovanú časť Mesta východne od línie budúcej električkovej trate.

 

Zdroj: Cresco Real Estate

 

Cresco skutočne nezaháľa a v povoľovaní má už v podstate všetky sektory Slnečníc, azda s výnimkou časti „Kopec“. Nepriamo sa naznačuje, že najbližším rozostavaným súborom bude trojica domov západne od električkovej trate a južne od sektorov A3 a A5, kde by mali vzniknúť údajne najdostupnejšie nové byty v Bratislave.

Okrem toho sa projektujú aj zmieňované sektory A3 a A5, na ktoré sa realizovala architektonicko-urbanistická súťaž, ktorej víťazom sa stalo prestížne slovinské štúdio Bevk Perović. Nakoniec, v príprave je výstavba „strip mallu“, teda nákupného centra určeného pre ľudí na aute na západnom okraji Slnečníc, ako aj súvisiacej infraštruktúry, ktorá už vzniká. Zlepší sa aj prístup do existujúcich častí, podporné záväzné stanovisko totiž obdržal aj zámer nového vstupu do zóny B1. 

Celé tzv. Južné Mesto sa tak postupne stáva realitou. Ide o najväčší rezidenčný súbor, ktorý na Slovensku vznikol od konca bývalého režimu. Byty v Slnečniciach zároveň patria k relatívne dostupnejším, stávajú sa teda voľbou pri kúpe mnohých ľudí, ktorí by v opačnom prípade smerovali na predmestia, kam obyvateľov aj zo strednej triedy vyháňa kríza dostupnosti bývania.

To predstavuje hlavný benefit Slnečníc a Južného Mesta, keďže iné aspekty developmentu sú skôr odrazom snahy o hľadanie racionálneho kompromisu medzi vybudovaním dostupného produktu a k tomu adekvátnej úrovni zástavby či vybavenosti. Veľká štvrť vzniká bez podpory verejného sektoru, nie je sem zatiaľ dovedená ani električková trať, nemožno tak očakávať kvality podobné viedenskej štvrti Aspern, ktorá sa často uvádza ako príklad.

Na druhej strane, nemožno ani povedať, že by Slnečnice nemali myšlienku a základnú urbanistickú koncepciu, ktorá sa postupne napĺňa. Nateraz je ešte priskoro predvídať jej úspech či neúspech, keďže až v najbližšej dobe sa realitou stanú kľúčové časti celého projektu. Dá sa však povedať, že napriek totálnej prevahe rezidenčnej funkcie tu vzniká viacmenej mestská štruktúra.

Petržalka sa tak rozširuje a získava novú modernú zónu. Ide o prvý z megaprojektov, ktoré upevnia pozíciu tejto mestskej časti ako najľudnatejšej bratislavskej samosprávy a premenia ju z obyčajného sídliska na svojbytnú mestskú štvrť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Súvisiace články

Ďalšia časť Slnečníc je bližšie k výstavbe, čoskoro vznikne aj sľubovaný park

20.05.2021 14:50:00 Adrian Gubčo

Veľký projekt Slnečnice na južnom okraji Petržalky postupne rastie. Developer Cresco Real Estate už do veľkej miery dokončuje výstavbu zóny Viladomy, rovnako ako časť zóny Mesto severne od zamýšľaného parku. Preto postupuje v príprave ďalších častí južne od parku. Plánovaná zelená plocha je však zdrojom kontroverzií, no Cresco vysvetľuje, že situácia je zložitejšia.

Čítať viac

Cresco plánuje v roku 2021 dodať na trh takmer tisíc bytov

04.02.2021 10:43:45 Adrian Gubčo

Developerovi Cresco Real Estate sa aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19 darí predávať stovky bytov. V minulom roku dal do ponuky 448 bytov v rastúcich Slnečniciach na juhu Petržalky, tento rok chce pridať ďalšiu bezmála tisícku bytov. Záujem o byty je podľa developera stabilne silný, v dôsledku čoho nemožno predpokladať pokles cien nehnuteľností.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube