Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.10.2020 14:50

UniQ Slnečnice rastie, prvé domy sú už v štádiu hrubej stavby

Slnečnice sú najväčším rezidenčným projektom na Slovensku a ako také obsahujú viacero typov zástavby s rozličným štandardom a charakterom. Aktuálne sú rozdelené na dve základné časti – Viladomy a Mesto, pričom prvá časť sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Posledná, štvrtá etapa Viladomov, nazvaná UniQ Slnečnice, už získava definitívne kontúry.

Article Big

Rozvoj Slnečníc sa naštartoval ešte v roku 2008, kedy sa spustila realizácia obytného súboru, ktorý mal byť „odpoveďou na Petržalku“ – južne a juhovýchodne od pôvodného sídliska mala vzniknúť nová zóna, ktorá by bola atraktívnejšou formou bývania na pravom brehu Dunaja. Priamo pod Panónskou cestou mala byť skôr hustejšia a mestskejšia zástavba, kým smerom na Rusovce sa naplánovali domy v rozvoľnenej štruktúre a s vyšším štandardom.

Dnes sa po vyše desaťročí táto prvá časť developmentu, nazvaná Viladomy, stáva kompletnou. Úplne dokončené sú dve etapy, tretia etapa sa postupne odovzdáva a kolauduje a posledná štvrtá je v realizácii. Pre developera, Cresco Real Estate, ide zatiaľ o úspešný príbeh, keďže popularitu bývania v tejto časti mesta potvrdzujú dobré predaje. Aj preto má byť bodka za vývojom Viladomov najluxusnejšou časťou celých Slnečníc, čo developer potvrdil zaradením pod svoju „elitnú“ značku UniQ.

Nido

UniQ Slnečnice vznikajú severne od tretej etapy, najbližšie k centru mesta a zvyšku Slnečníc. Pozostávajú z pätice terasových bytových domov s maximálne siedmimi nadzemnými podlažiami a západo-východnou orientáciou. Okrem špecifického tvaru budovy disponujú aj výraznými zalamovanými balkónmi a terasami a príťažlivou tehličkovou fasádou, ktorá ich odlíši od všetkých ostatných etáp Slnečníc. 

Postupne tu vzniká 377 bytov a 5 apartmánov, od jednoizbových po štvorizbové. Do ponuky boli zaradené prvé tri bytovky smerom k hlavnej ceste, voľných tu ostáva ešte 64 rezidencií a predrezervovaných je 38. Najlacnejší byt, 1,5-izbový na piatom podlaží domu S16, vychádza na 140-tisíc eur, najdrahší je masívny štvorizbový terasový byt na siedmom podlaží S17 za takmer pol milióna (je však už predrezervovaný). Byty sa predávajú po vlnách s ohľadom na trhovú situáciu aj možnosti developera.

Cresco deklaruje, že v tejto etape bude najvyšší štandard zo všetkých doterajších častí Slnečníc, jeho súčasťou je predpríprava na klimatizáciu a exteriérové žalúzie. Priamo v bytoch si klienti môžu vybrať medzi troma úrovňami štandardu, inak sa tu však budú inštalovať laminátové parkety alebo plastové okná.

Súčasťou poslednej etapy Viladomov má byť aj občianska vybavenosť v parteri jednotlivých objektov, orientovaná do novej uličky medzi treťou a štvrtou etapou. V tomto priestore je zároveň naplánovaný vznik cyklotrasy, ktorý Slnečnice výhľadovo napojí na populárnu dunajskú hrádzu (hoci nie je známe, kedy a ani kto toto spojenie vybuduje). Časť trasy medzi Viladomami a Mestom je už vybudovaná, po celkovom dokončení bude prechádzať cez veľký líniový park v Meste, kde sa napojí na električkovú trať, ktorá by tu mala byť v najbližších rokoch vybudovaná.

Za architektúrou stojí, tak ako v prípade celých Viladomov, kancelária Compass Architekti. Slnečnice boli prvým významnejším zadaním, na ktorom dnes už na slovenské pomery veľký ateliér vyrástol. Jednotlivé etapy odzrkadľujú rastúce skúsenosti aj sebavedomie architektov, ktorí v súčasnosti významne pretvárajú celú Bratislavu. V kontexte Slnečníc pôjde o jednu z najpríťažlivejších etáp, hoci s vysokou konkurenciou v podobe prvej a tretej etapy Viladomov.

Dokončenie prvej trojice domov sa očakáva v 1Q 2022, celkové dokončenie – s ohľadom na stav výstavby – očakávam až v roku 2023. Po tomto dátume sa výstavba bude zrejme na dlhšiu dobu sústreďovať už len na Zónu Mesto.

 

 

Slnečnice začali vznikať ako masívny projekt úplne novej štvrte na (takmer doslova) zelenej lúke, čo vytváralo široký priestor pre otestovanie nových prístupov a konceptov k tvorbe urbanistickej štruktúry. Architekti sa v prípade Viladomov rozhodli pre líniovú zástavbu pozdĺž hlavnej ulice, ktorá sa postupne rozvoľňuje – nejde tak o najviac odporúčanú blokovú štruktúru, ideálnu pre tvorbu kvalitného mestského prostredia.

Napriek tomu sa zdá, že Slnečnice – Viladomy zatiaľ fungujú pomerne dobre. S postupným rastom štvrte sa obsadzujú komerčné prevádzky v parteri objektov a pribúda vybavenosť. Exteriérové priestranstvá sú počas pekných dní aktívne využívané a podľa ohlasov sa tu celkom darí rozvoju komunitného života. Rozsah zelených plôch je napriek masívnemu povrchovému parkovaniu viac než primeraný a nové parkové plochy pribúdajú – v tretej etape napríklad vzniká samostatný park so športoviskami či výbehom pre psy.

To všetko však nie je zadarmo. Verejný priestor nie je, prísne vzaté, verejný, keďže ho spravuje investor a údržbu financujú poplatkami rezidenti. Parkovanie na teréne je dané nutnosťou zabezpečiť rozsah parkovania v súlade s normami a požiadavkami trhu, no v snahe o akú-takú dostupnosť je riešené takýmto spôsobom a nie výlučne v podzemí. A vybavenosť je výlučne súkromná.

Kritici by mohli Slnečnice porovnávať s niektorými súčasnými štvrťami, vznikajúcimi vo vyspelých častiach Európy, kde sa v súlade s požiadavkami nového urbanizmu preferuje hustejšia štruktúra, utlmovanie dopravy, silnejší dôraz na verejné priestory bez prítomnosti automobilov, podporuje sa sociálny mix umiestňovaním nájomných a dostupných bytov, realizuje verejná vybavenosť a rozvíjajú komunitné podniky. Príkladom je štvrť Aspern Seestadt vo Viedni.

U nás však nejde o celkom reálnu požiadavku, zvlášť v Bratislave. Všetci investori sú zviazaní normami, ktoré nemajú s novým urbanizmom veľa spoločného, verejná správa nemá financie na spravovanie dnes existujúcich verejných priestorov, nehovoriac o výstavbe nových zariadení, a celkový nedostatok bytov a voľných pozemkov pre výstavbu tlačí ceny výrazne nahor. Slnečnice fungujú, lebo ich obyvatelia na to majú (aj keď v kontexte Bratislavy ide o relatívne dostupnejší projekt), to však nie je aplikovateľné na celú metropolu.

Ak je záujmom vytvárať budovať kvalitné mesto, ktoré bude navyše dostupné – lebo na kvalitu majú nárok nielen bohatí – potom je nutné prehodnotiť množstvo existujúcich nariadení a postupov, predovšetkým noriem na parkovanie či svetlotechniku, ako aj prispôsobiť územné plány, kde treba zmeniť nielen funkcie, ale aj zadefinovať polohu a vybavenosť nových či existujúcich parkov. Následne treba preformátovať požiadavky na zazelenenie jednotlivých pozemkov. Aj zeleň je totiž nákladom a v Bratislave doslova platí, že pre stromy nie je vidno les.

Kým sa tak nestane, Slnečnice so svojimi jednotlivými sektormi – Zónu Mesto si pozrieme v samostatnom príspevku – ostane pravdepodobne etalónom toho, ako môže súkromný sektor budovať úplne novú urbanistickú štruktúru na okraji Bratislavy, určenú pre širokú strednú triedu. Jej kvalita postupne so zaľudňovaním rastie, ak však chceme dosiahnuť špičkovú úroveň najvyspelejších miest, podmienky pre rozvoj mesta sa budú musieť zmeniť.

 

Fotografie z 11.9.2020. Pozrite si výstavbu Slnečníc - Viladomov vo fotoalbumoch.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate

Súvisiace články

Ďalšia časť Slnečníc je bližšie k výstavbe, čoskoro vznikne aj sľubovaný park

20.05.2021 14:50:00 Adrian Gubčo

Veľký projekt Slnečnice na južnom okraji Petržalky postupne rastie. Developer Cresco Real Estate už do veľkej miery dokončuje výstavbu zóny Viladomy, rovnako ako časť zóny Mesto severne od zamýšľaného parku. Preto postupuje v príprave ďalších častí južne od parku. Plánovaná zelená plocha je však zdrojom kontroverzií, no Cresco vysvetľuje, že situácia je zložitejšia.

Čítať viac

Cresco plánuje v roku 2021 dodať na trh takmer tisíc bytov

04.02.2021 10:43:45 Adrian Gubčo

Developerovi Cresco Real Estate sa aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19 darí predávať stovky bytov. V minulom roku dal do ponuky 448 bytov v rastúcich Slnečniciach na juhu Petržalky, tento rok chce pridať ďalšiu bezmála tisícku bytov. Záujem o byty je podľa developera stabilne silný, v dôsledku čoho nemožno predpokladať pokles cien nehnuteľností.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube