Author photoAdrian Gubčo 04.06.2019 08:30

Slnečnice Viladomy sa rozšíria o poslednú etapu, nazvanú UniQ Slnečnice

Developer Cresco Real Estate spúšťa predaj bytov v poslednej zo štyroch etáp v sektore Slnečnice – Viladomy. Podľa Cresca ide o najlepšiu časť Slnečníc, čomu podriadil aj názov etapy, UniQ Slnečnice, odkazujúc na svoje „elitné“ projekty. Výstavba prvých domov by sa mala spustiť ešte tento rok.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Štvrtá etapa vznikne na severnom okraji sektoru, v dotyku s nezastavanými a nezastaviteľnými územiami, keďže je tu vyčlenená priestorová rezerva pre produktovod. Jednou z výhod poslednej etapy má byť fakt, že môže čerpať z absencie ruchu z výstavby a existencie občianskej vybavenosti. Okrem toho bude táto časť aj najbližšie a najlepšie spojená so sektorom Slnečnice – Mesto, kde vznikajú dodatočné služby a nákupné možnosti.

UniQ Slnečnice budú pozostávať z pätice bytových domov so siedmimi nadzemnými podlažiami a západo-východnou orientáciou. Najvýraznejším aspektom ich výzoru je najmä tvar, domy sú kaskádovité s veľkými terasami, prípadne zalamovanými priebežnými balkónmi. Etapa by mala rásť postupne, hoci developer nešpecifikoval, aký je presný harmonogram výstavby jednotlivých domov.

Každopádne, vzniknúť by tu malo celkovo 377 bytov a päť apartmánov, od jednoizbových po štvorizbové. Prízemné byty budú mať predzáhradky, do ulice však bude orientovaná drobná občianska vybavenosť. Štandard pravdepodobne nebude oveľa vyšší ako pri tretej etape Viladomov, hlavným benefitom bude lokalita, čo potvrdzuje aj developer.

"Ide o poslednú možnosť dopriať si bývanie v najatraktívnejšej časti Slnečníc,“ hovorí Michal Pauer, riaditeľ predaja Cresco Real Estate, narážajúc na Viladomy. Popritom dodáva: „V prvé dni po spustení predaja sme zaregistrovali dvesto potenciálnych záujemcov a s niektorými z nich už predajcovia chystajú podpis rezervačnej zmluvy.“

K ďalším dôležitým prvkom projektu patrí aj z vizualizácií zreteľná cyklotrasa, ktorá už čoskoro oficiálne prepojí Slnečnice – Viladomy so zónou Mesto a v budúcnosti bude tvoriť aj spojnicu s električkovou traťou do Janíkovho dvora. Pokračovanie smerom na tzv. petržalskú hrádzu zatiaľ nie je zabezpečené. Parkovanie bude riešené klasicky, z väčšej časti v podzemnej garáži, čiastočne na povrchu.

 

Súčasťou projektu bude cyklotrasa, spájajúca zónu s električkou. Zdroj: Cresco Real Estate

 

Architektúru UniQ Slnečnice spracovala, tak ako pri ostatných etapách Slnečníc, architektonická kancelária Compass. Hoci idea vybudovať terasové domy je známa už dlhšie, domy vyniknú aj tehličkovými fasádami, čo je prvok, v Slnečniciach dosiaľ nevyužitý. Tejto poslednej fáze by to mohlo dodať atraktívnejší nádych v súlade s oficiálnym názvom.

Developer len veľmi vágne definuje etapizáciu a harmonogramy výstavby, prvé domy by však mali byť dokončené v roku 2021, čo predpokladá spustenie prác ešte tento rok.

Slnečnice – Viladomy sa tak touto poslednou fázou uzavrú a dostanú kompaktný tvar a podobu. Napriek prítomnosti určitého objemu občianskej vybavenosti, stále ide v podstate len o sídlisko na vyššej úrovni a to sa ešte určitú dobu nezmení. Pozitívne však vyznieva fakt, že podľa všetkého sa v Slnečniciach začína formovať určitá komunita, čo o developmente vypovedá dobre – aj keď pri počte aktuálne dokončených 1.500 bytov, ďalších 1.550 v realizácii a 6.000 pripravovaných by to bolo namieste.

Slnečnice budú aj naďalej rásť, hoci práce sa teraz sústredia na zónu Mesto, vrátane území západne od budúcej električkovej trate. Developer už disponuje podstatnou časťou potrebných povolení a začal spolupracovať aj s inými kanceláriami – napríklad s popredným slovinským pracoviskom Bevk Perović Arhitekti pri sektore A. Štvrti to dodá určitú architektonickú variabilitu, čo je žiadúce.

Petržalka tak získa novú priamu súčasť, síce oddelenú rušnou komunikáciou či zeleňou, no stále  adekvátny prírastok, ktorý zvýši variabilitu foriem bývania. Podľa mojich zdrojov patria aj medzi klientov najmä Petržalčania, čo svedčí o dôvere obyvateľov vo vlastnú mestskú časť. Slnečnice tak snáď ukážu smer celej štvrti a budú príkladom, ako v budúcnosti urbanizovať aj túto najľudnatejšiu časť Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube