Author photoAdrian Gubčo 14.02.2020 13:05

Prvá časť tretej etapy Slnečnice – Viladomy je dokončená, štvrtá už rastie

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, Slnečnice, sa neustále rozširuje a postupne mení na veľkú mestskú štvrť. Realizácia sa spustila najprv v sektore Viladomy, kde sa aktuálne finišuje s  treťou etapou. Výstavba sa už spustila aj v prípade štvrtej, ktorá development danej časti projektu uzavrie.

Rozvoj celej zóny Slnečnice – Južné Mesto sa spustil v roku 2008 výstavbou prvej fázy zóny Viladomy. Do vtedy úplne nezastavaného a odľahlého prostredia bola vložená séria bytových a rodinných domov, ktoré sa napriek lokalite stretli s veľkým záujmom klientov. Developer Cresco Group, dnes už Cresco Real Estate, tak odštartoval realizáciu najväčšieho rezidenčného projektu na Slovensku od ukončenia výstavby sídlisk.  

S určitým odstupom začali pribúdať aj ďalšie časti projektu, vrátane prvých časti zóny Mesto. Najviditeľnejšie však rástli opäť Viladomy, kde bola v roku 2015 dokončená prvá časť druhej etapy, v roku 2017 nasledoval aj zvyšok. V roku 2017 zároveň developer ohlásil štart tretej etapy, ktorá mala byť dovtedy „tým najlepším zo Slnečníc“.

Dnes, na začiatku roka 2020, je prvá časť tretej etapy prakticky dokončená a takmer pripravená na odovzdávanie bytov klientom. Pôvodný predpoklad dokončenia, prezentovaný ešte v čase predstavenia tretej etapy, teda 2Q 2019, sa nepodarilo naplniť, neskoršie aktualizácie však rátali už s rokom 2020. S ohľadom na stav výstavby zvyšných objektov okrem pätice aktuálne dokončených domov je to reálny termín.

Medzičasom, v roku 2019 bola predstavená aj záverečná, štvrtá etapa Viladomov, ktorá rozvoj tohto sektoru ukončí. Cresco sa v tomto prípade pokúsilo ešte navýšiť latku a štvrtú etapu Viladomov zaradilo do svojej série UniQ, v rámci ktorej ponúka nadštandardné developmenty v prestížnych lokalitách. Výstavba prvých domov sa už spustila, dokončenie očakávam v priebehu roka 2022.

 

Pohľad od hlavnej cesty

 

Dokončená prvá časť tretej etapy Viladomov už umožňuje –aspoň z exteriéru - konfrontovať marketingové heslo „to najlepšie zo Slnečníc“ s realitou. Do akej miery sa podarilo dodržať vizualizácie a vytvoriť najatraktívnejšiu časť celého projektu?

Tretia etapa nadväzuje na už nastavený urbanizmus tejto časti developmentu, súbežne s hlavnou komunikáciou tak bola vybudovaná dvojica doskových polyfunkčných domov (S11 a S12) so šiestimi nadzemnými podlažiami, ktoré takto tvoria dlhú uličnú frontu. Smerom k východnému okraju zóny sa riadková zástavba rozvoľňuje, druhý (S13) a tretí rad (S14) domov už tvoria bodové objekty spojené spoločnou platformou, štvrtý a piaty (S15) sú samostatne stojace domy. Tieto budovy už majú sedem nadzemných podlaží.

V rámci projektu vzniká celkovo 497 bytov, z toho sa do predaja dostalo najprv 323 bytov z objektov S11-S13, neskôr pribudlo aj 174 bytov z domov S14 a S15. V domoch S11-S13 ostáva voľných alebo pedrezervovaných ešte desať bytov, v S14 a S15 je dostupných 46 bytov. Väčšinou ide o väčšie, štvorizbové jednotky, ale aj niekoľko menších. Dispozične sú byty zvládnuté dobre, v čom vidno veľkú skúsenosť architektov, teda kancelárie Compass Architekti. Štandard hodnotím ako priemerný, hoci je možnosť voľby nadštandardu.

Za pozitívum každopádne považuje prítomnosť veľkorysých balkónov (resp. loggií) alebo terás v prakticky každom byte (v prípade prízemných bytov predzáhradok). Architekti využili jeden zo svojich obľúbených prvkov – dlhé priebežné balkóny pozdĺž fasády – ktorý navyše spojili s populárnymi paravánmi z prvej etapy. Tým sa dá zlepšiť teplená pohoda v bytoch počas horúcich dní, čo bude potrebné. Klimatizácia nie je riešená najšťastnejšie – jednotky sa nachádzajú na balkónoch bez toho, aby boli nejakým estetickým spôsobom zakryté.  

Špecifikom tretej etapy Viladomov je vznik väčšej líniovej parkovej plochy, kde postupne pribúda vybavenosť a atrakcie, napríklad detské ihrisko, futbalové ihrisko, umelý kopec a i. Priestor tak plní úlohu akéhosi centrálneho verejného priestranstva celého sektoru. Park je na západe aj východe vymedzený dvojicou menších objektov – pavilónom bližšie k hlavnej ceste a dvojpodlažnou budovou na východnom okraji parku. Čo tu bude, zatiaľ nie je známe, konkrétna forma využitia sa stále hľadá.  

Súčasťou tejto časti zóny bude aj občianska vybavenosť, ktorá vznikne v parteri objektov S11 a S12. Ako to je pri Slnečniciach zvykom, pri parkovaní na nešetrilo, pomerne dosť parkovacích miest sa nachádza aj na teréne.

 

Presná funkcia menšieho objektu pri vstupe do budúceho parku ešte nie je známa

 

Napriek určitým menším nedostatkom pôsobí tretia etapa Viladomov mimoriadne príjemne a na Slnečnice až netypicky solídne. Veľmi decentná farebnosť, využitie paravánov alebo práca s drážkovaním v omietke, vďaka čomu najvyššie podlažia domov vyzerajú, ako by mali prevetrávanú fasádu (obklad), tvorí dokopy harmonický celok, ktorý je vynikajúcim doplnkom územia.

Už teraz je zrejmé že Viladomy a ich úroveň sa dostavbou tretej etapy ešte viac posunú. Zóna získa mestskejší ráz, zväčší sa rozsah občianskej vybavenosti, čo v spojení s ďalšími etapami už vytvorí potenciál pre saturovanie najzákladnejších potrieb rezidentov, a vznikne relatívne veľký, verejne prístupný park. Architekti z kancelárie Compass pravdepodobne prekonali latku, ktorú nastavili v prvej etape.

Daný štýl – bytové domy dobrej mierky s tieniacimi paravánmi a bohatou zeleňou, ktorá sa postupne bude rozrastať – dáva Slnečniciam až mediteránny charakter, čo je absolútne vhodné. Už teraz sa počas pekných dní menia vonkajšie priestranstvá v lokalite na relaxačné zóny, ktoré sú obyvateľmi inzentívne využívané, s postupným rozvojom zóny tento potenciál ešte rastie.

Compassu aj Crescu sa teda tretia fáza vydarila. Či naozaj pôjde o to najlepšie zo Slnečníc, ukáže čas, predpoklady pre to sú však splnené.

 

Výstavba štvrtej etapy

 

Úroveň tretej etapy by mohla predbehnúť ešte štvrtá, kde aktuálne rastie trojica domov z piatich. Budovy sú usporiadané do riadkov, najnižším objektom je opäť S16, ktorý je najbližšie k hlavnej ceste a má šesť nadzemných podlaží, ostatné domy majú sedem nadzemných podlaží. Charakteristickým prvkom je kaskádové ustupovanie podlaží a zalamované priebežné balkóny.

Vzniknúť by tu malo celkovo 377 bytov a päť apartmánov, od jednoizbových po štvorizbové. Prízemné byty budú mať predzáhradky, do ulice však bude orientovaná drobná občianska vybavenosť. Webstránka projektu zatiaľ neobsahuje katalóg štandardov pre túto etapu, radikálne vyššiu úroveň oproti tretej etape však neočakávam. Dispozície pripomínajú už predtým realizované etapy, hodnotím ich tak pozitívne.

V tejto chvíli ostáva voľných alebo predrezervovaných 136 jednotiek, ceny začínajú už na úrovni 2,3-tisíc eur za meter štvorcový, čo je na novostavbu v Bratislave pomerne dobrá cena. K tomu treba prirátať ešte parkovanie, miesto v podzemnej garáži vychádza na 15-tisíc eur, vonkajšie státie na 9-tisíc. Stopercentný predaj je zatiaľ hlásený v prípade komerčných jednotiek.

Čo sa týka verejného priestoru, štvrtá etapa Viladomov bude obsahovať parkovo upravené priestranstvá medzi domami, najdôležitejšou súčasťou tejto časti projektu však bude vybudovanie cyklotrasy, ktorá má v budúcnosti spájať Slnečnice s hrádzou. Jej základ už bol vybudovaný v podobe spojenia so sektorom Mesto. V tejto zóne by mala trasa pokračovať až k prestupnému uzlu s pripravovanou električkovou traťou.

Približne dvanásť rokov po predstavení časti Slnečnice – Viladomy sa už na obzore črtá ich celkové dokončenie. Na okraji Petržalky vznikla moderná štvrť, ktorá stavia na niektorých prvkoch typických pre Petržalku – najmä prítomnosti veľkých objemov zelene – zároveň však prináša vo zvýšenej miere typicky mestské prvky, ako je aktívny parter, dostupnosť občianskej vybavenosti alebo tvorba uzlových verejných priestranstiev.

Slnečnice majú ďaleko od ideálu a do veľkej miery sú formované tým, čo typický slovenský klient ešte unesie. Budovanie štvrte, ktorá má mať vo výsledku až 20-tisíc obyvateľov, nemôže byť poňaté ako experiment, čo viedlo k učitým kompromisom z hľadiska možností a vkusu cieľovej skupiny, najmä čo sa týka riešenia dopravy a parkovania.

Postupom času, s rozvojom verejnej dopravy, zelene a ďalšej vybavenosti však Slnečnice môžu skutočne byť miestom príjemným pre život. Doteraz vybudované časti projektu nasvedčujú tomu, že túto úlohu sa darí napĺňať, pričom práve Viladomy to zvládajú najlepšie.

 

Fotografie z 2.2.2020. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube