Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.05.2017 14:00

Základný kameň Sky Parku bol položený, výstavba sa naplno rozbieha

Developer Penta Investments dnes slávnostne za účasti zástupcov mesta, mestskej časti a predovšetkým architektov komplexu Sky Park - tímu zo Zaha Hadid Architects vedeného partnerom kancelárie Patrikom Schumacherom - poklepal základný kameň a naplno rozbehol výstavbu. Sky Park tak začne čoskoro rásť a stane sa základom nového centra Bratislavy. 

Article Big

Na podujatí vystúpil partner Penta Investments a vedúci sekcie Real Estate Jozef Oravkin, ktorý pripustil, že slovo developer má v Bratislave pejoratívny nádych a jedným z cieľom Sky Parku je toto vnímanie zmeniť. Že sa pod vplyvom developerov Bratislava rýchlo mení, spomenul aj primátor mesta Ivo Nesrovnal, podotkol však, že sa mení k lepšiemu a vyzdvihol úroveň a svetové meno, ktoré za týmto projektom stojí. Primátor zároveň pripomenul, že mesto vďaka Sky Parku získa nový park a zrekonštruovanú industriálnu pamiatku v podobe teplárne od legendárneho architekta Dušana Jurkoviča. Na záver vystúpil starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, ktorý pozitívne vníma oživenie centra a mestskej časti vďaka prílevu nových obyvateľov. Starosta poukázal na kontrast medzi staršou a novšou zástavbou a označil ho za príležitosť pre nové rozvojové impulzy, pričom z úrovne architektúry by si podľa neho mali vziať príklad aj iní developeri.

K projektu sa však vyjadril aj samotný Patrik Schumacher. Podľa jeho názoru, Sky Park vhodne zapadne do obrazu Bratislavy a bude dobrým doplnkom mesta, a to aj vďaka jeho komunitotvornému potenciálu. Ide o nový typ bývania, ktorý vďaka dynamickej schéme budov a ich oblým tvarom pozitívne zapôsobí na vzdušnosť celého územia, k čomu vo výsledku prispeje aj nový rozsiahly park s 20-tisíc štvorcovými metrami, ktorý v rámci developmentu vznikne.

Architekt zároveň ocenil územie, v akom Sky Park vyrastá - obrovská voľná plocha blízko centra mesta je priestor s fantastickým potenciálom pre to, aby sa stalo novým jadrom života Bratislavy. Zároveň vyjadril vieru, že sa snáď ešte niekedy do Bratislavy vrátia - hoci možnosť už bola, keďže sa v Bratislave konala architektonická súťaž s účasťou (okrem iných svetových mien) Zaha Hadid Architects, vo výsledku sa však pristúpilo k priamemu zadaniu slovenskému ateliéru (zisťujem viac).

 

 

V prvej časti výstavby komplexu, ktorého výstavba v skutočnosti začala už pred pár mesiacmi, vzniká trojica eliptických veží s rezidenčnou funkciou s vyše 700 bytmi a výškou 105 metrov. Byty sa predávajú už niekoľko mesiacov a napriek ich pomerne vysokej cene, predajné čísla vyzerajú pre developera mimoriadne pozitívne, voľných je už menej ako polovica bytov, pričom niektoré sa ešte ani nedostali do predaja.

Vysokú architektonickú úroveň projektu sa podarilo dosiahnuť vďaka zorganizovaniu architektonickej súťaže (ešte v roku 2010), v ktorej ateliér Zaha Hadid Architects zvíťazil, hoci návrh prešiel ešte výraznými zmenami. Podľa Patrika Schumachera, samotná Zaha Hadid, ktorá zomrela pred vyše rokom, do projektu zasiahla výrazným spôsobom a napriek pôvodne oveľa ambicióznejším plánom, jej rukopis bude aj naďalej výrazný.

Realita okresala napríklad plánovanú prístavbu Jurkovičovej teplárne, z ktorej malo vzniknú kultúrne centrum (pravdepodobne galéria), dnes bude odkaz Zahy Hadid vidieť najmä v landscapingu parku. Samotná tepláreň by mala slúžiť ako "social hub", teda kombinácia verejného priestoru s flexibilným a variabilným programom pre verejnosť, a neverejnej časti, ktorá bude slúžiť zrejme ako určitý klub a coworking.

Prvá etapa projektu s rezidenčnými vežami a zrekonštruovaným exteriérom teplárne by mala byť dokončovaná v priebehu roka 2019. Neskôr by mala nasledovať ešte druhá v podobe dvoch administratívnych veží, z ktorých jedna už disponuje stavebným povolením, a vysoko pravdepodobne aj štvrtá rezidenčná veža. Po celkovom dokončení komplexu vznikne v tejto časti mesta celistvá zóna, ktorá vytvorí sekundárne centrum Bratislavy s moderným charakterom hodným vyspelej metropoly.

 

 

Patrik Schumacher bol dlhoročným firemným partnerom fenomenálnej architektky Zahy Hadid a v súčasnosti, po jej smrti, vedie ateliér svetového mena. Je veľkým proponentom tzv. parametrickej architektúry, ktorej hlavným reprezentantom bola práve Zaha Hadid. V nedávnej dobe vyvolal veľké kontroverzie svojimi vyhláseniami, že by sa nemali realizovať programy výstavby sociálnych bytov, stanovovať pevné výšky nájmov alebo že verejné priestranstvá by sa mali privatizovať, čo vyvolalo v Londýne, odkiaľ ateliér pôsobí a ktorý čelí vážnej kríze dostupnosti bývania, búrku nevôle.

Patrik Schumacher však oponuje, že kľúčové je predovšetkým uvoľniť regulácie a umožniť realitnému biznisu naplno rozvinúť svoj potenciál, pričom rozsiahlejšia výstavba sa podpíše aj na zlepšení dostupnosti bývania, kým privatizácia verejných plôch zase umožní väčšiu variabilitu v ich formách, ktoré sú dnes do veľkej miery štandardizované a nezohľadňujú vždy potreby tej-ktorej skupiny.

Ide o radikálne myšlienky, ktoré sa len ťažko stretávajú so všeobecným súhlasom. Napriek tomu to rozpútava diskusiu, ktorá je relevantná nielen pre Londýn, ale v určitej forme aj pre Bratislavu, kde je verejný priestor taktiež postupne privatizovaný a dostupnosť bývania je vplyvom regulácii nižšia, ako by mohla byť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Základný kameň Sky Parku
  • Základný kameň Sky Parku
  • Zľava Radoslav Števčík, Ivo Nesrovnal, Jozef Oravkin a Patrik Schumacher
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Výstavba ďalšej veže Sky Parku štartuje

12.03.2021 17:12:30 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate oficiálne oznámil, že spúšťa výstavbu ďalej veže v projekte Sky Park. Do realizácie ide budova Sky Park Residence 4, teda bytová veža, ktorá bude umiestnená východne od už dokončenej trojice identických budov. Bratislavský downtown bude doplnený o nový výškový objekt.

Čítať viac

Rezidenčná časť Sky Parku je dokončená

10.12.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch bolo vydané kolaudačné rozhodnutie k ďalším budovám v rámci projektu Sky Park. Povolenie k užívaniu dostali zostávajúce rezidenčné veže, ako aj budova Sky Park Offices, ktorá bude onedlho nasledovaná Jurkovičovou teplárňou. Po vyše troch rokoch výstavby je tak dokončená viacmenej celá prvá etapa tohto mohutného developmentu od Penta Real Estate.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube