Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.05.2017 14:00

Základný kameň Sky Parku bol položený, výstavba sa naplno rozbieha

Developer Penta Investments dnes slávnostne za účasti zástupcov mesta, mestskej časti a predovšetkým architektov komplexu Sky Park - tímu zo Zaha Hadid Architects vedeného partnerom kancelárie Patrikom Schumacherom - poklepal základný kameň a naplno rozbehol výstavbu. Sky Park tak začne čoskoro rásť a stane sa základom nového centra Bratislavy. 

Article Big

Na podujatí vystúpil partner Penta Investments a vedúci sekcie Real Estate Jozef Oravkin, ktorý pripustil, že slovo developer má v Bratislave pejoratívny nádych a jedným z cieľom Sky Parku je toto vnímanie zmeniť. Že sa pod vplyvom developerov Bratislava rýchlo mení, spomenul aj primátor mesta Ivo Nesrovnal, podotkol však, že sa mení k lepšiemu a vyzdvihol úroveň a svetové meno, ktoré za týmto projektom stojí. Primátor zároveň pripomenul, že mesto vďaka Sky Parku získa nový park a zrekonštruovanú industriálnu pamiatku v podobe teplárne od legendárneho architekta Dušana Jurkoviča. Na záver vystúpil starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, ktorý pozitívne vníma oživenie centra a mestskej časti vďaka prílevu nových obyvateľov. Starosta poukázal na kontrast medzi staršou a novšou zástavbou a označil ho za príležitosť pre nové rozvojové impulzy, pričom z úrovne architektúry by si podľa neho mali vziať príklad aj iní developeri.

K projektu sa však vyjadril aj samotný Patrik Schumacher. Podľa jeho názoru, Sky Park vhodne zapadne do obrazu Bratislavy a bude dobrým doplnkom mesta, a to aj vďaka jeho komunitotvornému potenciálu. Ide o nový typ bývania, ktorý vďaka dynamickej schéme budov a ich oblým tvarom pozitívne zapôsobí na vzdušnosť celého územia, k čomu vo výsledku prispeje aj nový rozsiahly park s 20-tisíc štvorcovými metrami, ktorý v rámci developmentu vznikne.

Architekt zároveň ocenil územie, v akom Sky Park vyrastá - obrovská voľná plocha blízko centra mesta je priestor s fantastickým potenciálom pre to, aby sa stalo novým jadrom života Bratislavy. Zároveň vyjadril vieru, že sa snáď ešte niekedy do Bratislavy vrátia - hoci možnosť už bola, keďže sa v Bratislave konala architektonická súťaž s účasťou (okrem iných svetových mien) Zaha Hadid Architects, vo výsledku sa však pristúpilo k priamemu zadaniu slovenskému ateliéru (zisťujem viac).

 

 

V prvej časti výstavby komplexu, ktorého výstavba v skutočnosti začala už pred pár mesiacmi, vzniká trojica eliptických veží s rezidenčnou funkciou s vyše 700 bytmi a výškou 105 metrov. Byty sa predávajú už niekoľko mesiacov a napriek ich pomerne vysokej cene, predajné čísla vyzerajú pre developera mimoriadne pozitívne, voľných je už menej ako polovica bytov, pričom niektoré sa ešte ani nedostali do predaja.

Vysokú architektonickú úroveň projektu sa podarilo dosiahnuť vďaka zorganizovaniu architektonickej súťaže (ešte v roku 2010), v ktorej ateliér Zaha Hadid Architects zvíťazil, hoci návrh prešiel ešte výraznými zmenami. Podľa Patrika Schumachera, samotná Zaha Hadid, ktorá zomrela pred vyše rokom, do projektu zasiahla výrazným spôsobom a napriek pôvodne oveľa ambicióznejším plánom, jej rukopis bude aj naďalej výrazný.

Realita okresala napríklad plánovanú prístavbu Jurkovičovej teplárne, z ktorej malo vzniknú kultúrne centrum (pravdepodobne galéria), dnes bude odkaz Zahy Hadid vidieť najmä v landscapingu parku. Samotná tepláreň by mala slúžiť ako "social hub", teda kombinácia verejného priestoru s flexibilným a variabilným programom pre verejnosť, a neverejnej časti, ktorá bude slúžiť zrejme ako určitý klub a coworking.

Prvá etapa projektu s rezidenčnými vežami a zrekonštruovaným exteriérom teplárne by mala byť dokončovaná v priebehu roka 2019. Neskôr by mala nasledovať ešte druhá v podobe dvoch administratívnych veží, z ktorých jedna už disponuje stavebným povolením, a vysoko pravdepodobne aj štvrtá rezidenčná veža. Po celkovom dokončení komplexu vznikne v tejto časti mesta celistvá zóna, ktorá vytvorí sekundárne centrum Bratislavy s moderným charakterom hodným vyspelej metropoly.

 

 

Patrik Schumacher bol dlhoročným firemným partnerom fenomenálnej architektky Zahy Hadid a v súčasnosti, po jej smrti, vedie ateliér svetového mena. Je veľkým proponentom tzv. parametrickej architektúry, ktorej hlavným reprezentantom bola práve Zaha Hadid. V nedávnej dobe vyvolal veľké kontroverzie svojimi vyhláseniami, že by sa nemali realizovať programy výstavby sociálnych bytov, stanovovať pevné výšky nájmov alebo že verejné priestranstvá by sa mali privatizovať, čo vyvolalo v Londýne, odkiaľ ateliér pôsobí a ktorý čelí vážnej kríze dostupnosti bývania, búrku nevôle.

Patrik Schumacher však oponuje, že kľúčové je predovšetkým uvoľniť regulácie a umožniť realitnému biznisu naplno rozvinúť svoj potenciál, pričom rozsiahlejšia výstavba sa podpíše aj na zlepšení dostupnosti bývania, kým privatizácia verejných plôch zase umožní väčšiu variabilitu v ich formách, ktoré sú dnes do veľkej miery štandardizované a nezohľadňujú vždy potreby tej-ktorej skupiny.

Ide o radikálne myšlienky, ktoré sa len ťažko stretávajú so všeobecným súhlasom. Napriek tomu to rozpútava diskusiu, ktorá je relevantná nielen pre Londýn, ale v určitej forme aj pre Bratislavu, kde je verejný priestor taktiež postupne privatizovaný a dostupnosť bývania je vplyvom regulácii nižšia, ako by mohla byť.

Galéria

  • Základný kameň Sky Parku
  • Základný kameň Sky Parku
  • Zľava Radoslav Števčík, Ivo Nesrovnal, Jozef Oravkin a Patrik Schumacher
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Penta Real Estate spúšťa predaj bytov v štvrtej veži Sky Park Residence

20.11.2020 11:15:35 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate aktuálne dokončuje výstavbu prvej etapy projektu Sky Park, ktorá zahŕňa trojicu veží Sky Park Residence, kancelársku budovu Sky Park Offices a rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne. Stavebný ruch sa však v oblasti čoskoro opäť naštartuje: v 1Q budúceho roka by mala ísť do výstavby štvrtá rezidenčná veža, v ktorej sa zároveň spúšťa predaj bytov.

Čítať viac

Sky Park sa pripravuje na otvorenie zvyšku areálu

03.11.2020 11:38:00 Adrian Gubčo

Po otvorení prvej časti verejných priestranstiev v okolí projektu Sky Park sa na sprístupnenie pripravuje aj zvyšok areálu. Developer Penta Real Estate finišuje s kolaudovaním dvojice rezidenčných veží, ako aj s prácami na administratívnych objektoch. V príprave je spustenie predaja bytov v štvrtej rezidenčnej veži a teoreticky aj štart výstavby dominanty Sky Park Tower.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube