Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.12.2019 11:35

Septimo II pomaly postupuje, pridáva aj administratívnu budovu

Petržalský projekt Septimo II od developera VI Group sa pomaly stáva realitou. Prestavba menšieho objektu v transformačnej lokalite v dotyku s areálom Matador na bytový dom je už v pokročilej fáze výstavby, najnovšie developer oznámil, že pridá aj administratívny objekt na nároží Úderníckej a Gogoľovej ulice.

Article Big

Zdroj: VI Group

Septimo II nadväzuje na prvý projekt spoločnosti v tejto oblasti, bytový dom Septimo na severnej strane Úderníckej. Dom, charakteristický živou farebnosťou, bol v lokalite, kde sa ešte stále vyskytuje výroba a staré priemyselné areály, prijatý pomerne pozitívne. Najnovší zásah chce na tento úspech nadviazať.

Projekt predstavuje konverziu staršieho štvorpodlažného skeletu, kde mala vzniknúť klinika, na bytový a apartmánový dom. Development je jednoznačne mienený ako dostupnejšie bývanie, čomu nasvedčuje fakt, že sú tu tri trojizbové byty a zvyšok dvojizbových. Projekt je s výnimkou jedného apartmánu vypredaný. Vznikne tu aj 48 parkovacích miest, z toho 14 v suteréne, ostatné na pozemku. Občiansku vybavenosť dom obsahovať nebude.

Rozhodne nejde o nadštandardný projekt, Septimo II je veľmi jednoduché, hoci predsa len bude odrážať fakt, že developer je zároveň aj architektonickou kanceláriou s vlastným rukopisom. Jednoduchý kubus bude doplnený o raster vystupujúcich hmôt s odlišnou farebnosťou.

Dokončenie a kolaudáciu developer podľa oficiálnej webstránky projektu očakáva v prvej polovici roka 2020, hoci stránka VI Group udáva termín skončenia stavebných prác ešte tento rok. S prihliadnutím na to, že sa ešte len začalo zatepľovať, je to však absolútne nereálne. Ukončenie výstavby v 2Q budúceho roka by mohlo byť dosiahnuteľné.

 

Aktuálny stav výstavby projektu Septimo II (4.12.2019)

 

VI Group však po dokončení bytového domu z územia neodíde. Priamo v dotyku s domom a na nároží Úderníckej a Gogoľovej, má totiž vzniknúť menšia administratívna budova, nazvaná Septimo II Offices. Objekt doplní chýbajúcu polyfunkciu a využije dnes prázdny nezastavaný pozemok. Že by tu mala vyrásť budova, naznačovali už vizualizácie Septima II.

Kancelárska časť developmentu bude mať päť nadzemných podlaží, pričom prvé bude využité v prospech retailu, ostatné ako kancelárie. Vvzniknúť by malo približne 1.050 metrov štvorcových kancelárií, pre obchody ostáva 260 metrov štvorcových, ktoré budú rozdelené na tri jednotky. V lokalite ide očividne o nedostatkový tovar, keďže dve z nich sú už rezervované. VI Group umožňuje okrem prenájmu aj kúpu priestorov.

Budova bude mať moderný, no štandardný a neveľmi zaujímavý výraz, v tomto území to však aj tak pomôže. Objekt bude oproti terénu mierne vyvýšený, čo developer využije pre založenie stavby a podzemných garáží, ktoré budú prístupné autovýťahom. Naplánovaných je 32 parkovacích miest, ďalších osem vznikne na teréne.

Septimo II Offices by sa malo začať realizovať na začiatku roka 2020 a dokončené by malo byť v prvej polovici roka 2021. Po dokončení bude vhodne dopĺňať lokalitu, ktorá postupne mení svoj charakter z výrobnej na obytnú štvrť.

 

Aktuálny stav pozemku pre Septimo II Offices (4.12.2019)

 

Pre VI Group ide o jeden z radu projektov v Petržalke, ktoré práve realizuje alebo v nedávnej dobe zrealizovalo. Okrem štandardných projektov ako Muchovo námestie, Starý Háj alebo Panónka je to aj dosiaľ najväčší development spoločnosti, výšková budova Matadorka, ktorá sa nachádza neďaleko Septima.

Ide o súčasť širších zmien, ktoré zasiahnu (resp. už zasahujú) túto časť Petržalky. Kedysi výrobná zóna je dnes už utlmená. Namiesto priemyslu prichádzajú developeri a rozbiehajú nové schémy, v rámci ktorých dochádza k zániku alebo predstavbe viacerých starých budov a objektov. Asi najslávnejšou z nich je tzv. Smaltovňa, túto sa však (aspoň čiastočne) podarí zachrániť v rámci projektu Nová Matadorka. Asanácie sa však očakávajú v súvislosti s projektom Kopčianka.

Z kedysi najzanedbanejšej časti Petržalky sa teraz stáva jedna z jej najmodernejších, pričom už z diaľky jej začínajú dominovať výškové budovy. Vyšších objektov tu ešte niekoľko pribudne, čo by mohlo viesť ku vzniku akéhosi petržalského „downtownu“. Ako to však platí aj inde v meste, popri výške je zásadná forma dopravnej obsluhy a kvalita verejného priestoru.

Práve to je momentálne achillovou pätou územia. Údernícka patrí k azda najmenej príjemným uliciam v Bratislave a o nejakom dobrom verejnom priestore v blízkosti zatiaľ možno sotva hovoriť. Jej rekonštrukcia závisí od Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý by mal mať ulicu v správe.

Po dobudovaní Matadorky, ktoré je už vcelku blízko (update čoskoro), by bola komplexná oprava namieste. Hlavné mesto už otvorene avizuje, že má pripravený nový manuál asfaltovania ciest, k čomu sa snáď čoskoro pridá aj Manuál tvorby verejných priestranstiev. Aby sa tieto materiály osvedčili, bude potrebné ich vyskúšať v praxi. Údernícka ulica je pre to ideálna, keďže viac ako iné ulice môže priniesť jasný príklad toho, ako skvalitnenie priestranstiev môže zmeniť zážitok z celej štvrte a zvýšiť jej úroveň.

Galéria

  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Ďalšie zmeny v okolí Matadoru

26.07.2019 10:50:00 Adrian Gubčo

Okrem veľkých realizovaných alebo pripravovaných projektov v zóne Matador, o ktorých som písal v priebehu tohto týždňa, pribúdajú v lokalite aj menšie projekty. K takým patria práve dokončované Petržalské dvory alebo premena bývalej administratívnej budovy na bytový dom Septimo II.

Čítať viac

VI Group pripravuje pokračovanie projektu Septimo

02.03.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer VI GROUP s.r.o pred niekoľkými rokmi dokončil na Úderníckej ulici v Petržalke projekt Septimo, no stále zostáva v lokalite aktívny. Okrem rozostavanej výškovej budovy Matadorka aktuálne predstavil aj menší komorný projekt Septimo II, ktorý vznikne na križovatke Úderníckej a Gogoľovej ulice.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Rastúci Ludwigov Mlyn.

Rising Ludwigov Mlyn development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #trnavskemyto #ludwigovmlyn #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture  #sadovsky #vsco

@imaginehome.eu @sadovskyarchitects
Bratislava 2007 vs. 2020.

Thx to fan Jakub.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #nivy #novenivy #nivytower #twincitytower #skyparkbyzahahadid #skyline #panorama #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #change #urbanism #urbandevelopment #slovakia #thisisslovakia
Nový pohľad z Prezidentskej záhrady - rezidenčná časť projektu Metropolitan Star.

New view from Presidential garden - residential section of Metropolitan Star development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #staremesto #urban #architecture #contemporaryarchitecture #metropolitanstar #presidentialpalace #presidentialgarden
Nové centrum Bratislavy.

New Bratislava downtown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #thisisslovakia #slovakia #development #realestate #city #downtown #skyline #highrise #tower #skyscraper #skypark #eurovea #euroveaTower #danube #riverfront #novenivy

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Zwirnu začína.

Construction of the first stage of Zwirn development starts.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #living #home #city #zwirn #brownfield #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace

@yitslovakia @compassarchitekti
Vznikajúce základy Eurovea Tower, prvého slovenského mrakodrapu.

Foundations of Eurovea Tower, the first Slovak skyscraper.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #architecture #contemporaryarchitecture #construction #gfi

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube