Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.12.2019 11:35

Septimo II pomaly postupuje, pridáva aj administratívnu budovu

Petržalský projekt Septimo II od developera VI Group sa pomaly stáva realitou. Prestavba menšieho objektu v transformačnej lokalite v dotyku s areálom Matador na bytový dom je už v pokročilej fáze výstavby, najnovšie developer oznámil, že pridá aj administratívny objekt na nároží Úderníckej a Gogoľovej ulice.

Article Big

Zdroj: VI Group

Septimo II nadväzuje na prvý projekt spoločnosti v tejto oblasti, bytový dom Septimo na severnej strane Úderníckej. Dom, charakteristický živou farebnosťou, bol v lokalite, kde sa ešte stále vyskytuje výroba a staré priemyselné areály, prijatý pomerne pozitívne. Najnovší zásah chce na tento úspech nadviazať.

Projekt predstavuje konverziu staršieho štvorpodlažného skeletu, kde mala vzniknúť klinika, na bytový a apartmánový dom. Development je jednoznačne mienený ako dostupnejšie bývanie, čomu nasvedčuje fakt, že sú tu tri trojizbové byty a zvyšok dvojizbových. Projekt je s výnimkou jedného apartmánu vypredaný. Vznikne tu aj 48 parkovacích miest, z toho 14 v suteréne, ostatné na pozemku. Občiansku vybavenosť dom obsahovať nebude.

Rozhodne nejde o nadštandardný projekt, Septimo II je veľmi jednoduché, hoci predsa len bude odrážať fakt, že developer je zároveň aj architektonickou kanceláriou s vlastným rukopisom. Jednoduchý kubus bude doplnený o raster vystupujúcich hmôt s odlišnou farebnosťou.

Dokončenie a kolaudáciu developer podľa oficiálnej webstránky projektu očakáva v prvej polovici roka 2020, hoci stránka VI Group udáva termín skončenia stavebných prác ešte tento rok. S prihliadnutím na to, že sa ešte len začalo zatepľovať, je to však absolútne nereálne. Ukončenie výstavby v 2Q budúceho roka by mohlo byť dosiahnuteľné.

 

Aktuálny stav výstavby projektu Septimo II (4.12.2019)

 

VI Group však po dokončení bytového domu z územia neodíde. Priamo v dotyku s domom a na nároží Úderníckej a Gogoľovej, má totiž vzniknúť menšia administratívna budova, nazvaná Septimo II Offices. Objekt doplní chýbajúcu polyfunkciu a využije dnes prázdny nezastavaný pozemok. Že by tu mala vyrásť budova, naznačovali už vizualizácie Septima II.

Kancelárska časť developmentu bude mať päť nadzemných podlaží, pričom prvé bude využité v prospech retailu, ostatné ako kancelárie. Vvzniknúť by malo približne 1.050 metrov štvorcových kancelárií, pre obchody ostáva 260 metrov štvorcových, ktoré budú rozdelené na tri jednotky. V lokalite ide očividne o nedostatkový tovar, keďže dve z nich sú už rezervované. VI Group umožňuje okrem prenájmu aj kúpu priestorov.

Budova bude mať moderný, no štandardný a neveľmi zaujímavý výraz, v tomto území to však aj tak pomôže. Objekt bude oproti terénu mierne vyvýšený, čo developer využije pre založenie stavby a podzemných garáží, ktoré budú prístupné autovýťahom. Naplánovaných je 32 parkovacích miest, ďalších osem vznikne na teréne.

Septimo II Offices by sa malo začať realizovať na začiatku roka 2020 a dokončené by malo byť v prvej polovici roka 2021. Po dokončení bude vhodne dopĺňať lokalitu, ktorá postupne mení svoj charakter z výrobnej na obytnú štvrť.

 

Aktuálny stav pozemku pre Septimo II Offices (4.12.2019)

 

Pre VI Group ide o jeden z radu projektov v Petržalke, ktoré práve realizuje alebo v nedávnej dobe zrealizovalo. Okrem štandardných projektov ako Muchovo námestie, Starý Háj alebo Panónka je to aj dosiaľ najväčší development spoločnosti, výšková budova Matadorka, ktorá sa nachádza neďaleko Septima.

Ide o súčasť širších zmien, ktoré zasiahnu (resp. už zasahujú) túto časť Petržalky. Kedysi výrobná zóna je dnes už utlmená. Namiesto priemyslu prichádzajú developeri a rozbiehajú nové schémy, v rámci ktorých dochádza k zániku alebo predstavbe viacerých starých budov a objektov. Asi najslávnejšou z nich je tzv. Smaltovňa, túto sa však (aspoň čiastočne) podarí zachrániť v rámci projektu Nová Matadorka. Asanácie sa však očakávajú v súvislosti s projektom Kopčianka.

Z kedysi najzanedbanejšej časti Petržalky sa teraz stáva jedna z jej najmodernejších, pričom už z diaľky jej začínajú dominovať výškové budovy. Vyšších objektov tu ešte niekoľko pribudne, čo by mohlo viesť ku vzniku akéhosi petržalského „downtownu“. Ako to však platí aj inde v meste, popri výške je zásadná forma dopravnej obsluhy a kvalita verejného priestoru.

Práve to je momentálne achillovou pätou územia. Údernícka patrí k azda najmenej príjemným uliciam v Bratislave a o nejakom dobrom verejnom priestore v blízkosti zatiaľ možno sotva hovoriť. Jej rekonštrukcia závisí od Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý by mal mať ulicu v správe.

Po dobudovaní Matadorky, ktoré je už vcelku blízko (update čoskoro), by bola komplexná oprava namieste. Hlavné mesto už otvorene avizuje, že má pripravený nový manuál asfaltovania ciest, k čomu sa snáď čoskoro pridá aj Manuál tvorby verejných priestranstiev. Aby sa tieto materiály osvedčili, bude potrebné ich vyskúšať v praxi. Údernícka ulica je pre to ideálna, keďže viac ako iné ulice môže priniesť jasný príklad toho, ako skvalitnenie priestranstiev môže zmeniť zážitok z celej štvrte a zvýšiť jej úroveň.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Ďalšie zmeny v okolí Matadoru

26.07.2019 10:50:00 Adrian Gubčo

Okrem veľkých realizovaných alebo pripravovaných projektov v zóne Matador, o ktorých som písal v priebehu tohto týždňa, pribúdajú v lokalite aj menšie projekty. K takým patria práve dokončované Petržalské dvory alebo premena bývalej administratívnej budovy na bytový dom Septimo II.

Čítať viac

VI Group pripravuje pokračovanie projektu Septimo

02.03.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer VI GROUP s.r.o pred niekoľkými rokmi dokončil na Úderníckej ulici v Petržalke projekt Septimo, no stále zostáva v lokalite aktívny. Okrem rozostavanej výškovej budovy Matadorka aktuálne predstavil aj menší komorný projekt Septimo II, ktorý vznikne na križovatke Úderníckej a Gogoľovej ulice.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube