Author photoAndrej Sárközi 19.12.2022 16:00

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Bottova ulica disponuje viacerými veľkými stavebnými projektami. Jedným z nich je aj aktuálne vznikajúci Metropolis od developera Mint Group. Ten ho označuje za metropolitné bývanie na lukratívnej adrese, ale aj živé miesto, prirodzene napojené na okolie. Development vzniká priamo v prudko sa meniacej štvrti, nazývanej aj bratislavský downtown. 

Na pozemku vznikajú dve veže o výške 63 metrov, pričom jedna bude mať 16 podlaží a druhá 18. Obsahovať budú 298 bytov a apartmánov vo vysokom štandarde. Developer taktiež vyzdvihuje vysokú technickú úroveň budovy. Prvé dve podlažia budú disponovať obchodnými prevádzkami.  Projekt bude mať aj vlastný parčík v zadnej časti stavby. Pomerne netradičným prvkom na túto časť mesta je niekoľko bytov s predzáhradkami, orientovanými do zelenej časti Metropolisu. 

Ako sme informovali ešte v máji tohto roka, predajnosť bytov bola podľa developera celkom dobrá. V tomto období bolo predaných viac ako 58 percent bytov, oficiálna stránka projektu však o aktuálnom stave predaja nehnuteľností neinformuje.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys

Súčasťou zmieňovaného vysokého štandardu je viac ako tisícka francúzskych okien s tepelnou izoláciou, pod omietkou schované stropné vykurovanie alebo tepelná regulácia a vykurovanie. Na výstavbu objektu sa spotrebuje až 23-tisíc metrov kubických betónu, čo predstavuje viac ako 2,5-tisíc veľkých domiešavačov. Rovnako sa použije 3.800 ton výstuže, čo investor prirovnal asi k tisícke slonov. V útrobách Metropolisu sa bude skrývať aj 250 kilometrov káblov a 30 kilometrov káblových trás, z ktorých budú vyvedených dvetisíc svetiel. 

V máji 2021 sa spustili prvé práce za použitia ťažkých strojov. O dva mesiace neskôr sa začala črtať základová jama, na prelome rokov 2021 a 2022 už boli budovy založené. Postupne začali vznikať podzemné podlažia, úroveň terénu dosiahol Metropolis v máji tohto roka. Projekt začal konečne stúpať do výšky. Ako sme informovali v našom novembrovom článku, nedávno bolo dokončené siedme nadzemné podlažie. Na sklonku roka projekt opäť podrástol o ďalšie podlažie. Písmeno M, ktoré je charakteristické pre architektúru tohto developmentu, sa teda začína pomaly črtať v panoráme bratislavského downtownu.

Developer pokračuje v prezentácii Metropolisu, ktorý označuje za ideálny produkt z hľadiska bývania aj investície. Odvoláva sa pritom na prieskum realitnej kancelárie Herrys (ktorý je predajca bytov v Metropolise), ktorý sa zameriaval na aktuálne trendy kupujúcich pri hľadaní nového bývania.

Až pre 83 percent opýtaných sú pri kúpe bytu rozhodujúce konštrukčné prvky a dispozícia. Viac ako polovica (53 percent) zvažuje aj celkový vzhľad budovy a fakt, ako zapadá do svojho okolia. Možnosť výberu z viacerých variantov štandardu či vybavenia v cene bytu by si vybralo 44 percent opýtaných a pre 23 percent ľudí je úroveň štandardu taká dôležitá, že sú ochotní si za ňu priplatiť. Pätina by uprednostnila holobyt alebo holodom a desať percent by zase preferovalo kúpu plne zariadenej nehnuteľnosti aj s nábytkom. Prieskumu sa zúčastnilo 1.133 respondentov. 

Podľa developera, Metropolis toto všetko zohľadňuje. Ako uviedol Sebastien Dejanovski z Mint Investments, nároky klientov na úroveň štandardu a celkovú kvalitu bývania firmu neprekvapili. „Počítali sme s tým od samého začiatku a tomu sme prispôsobili celý projekt,” uviedol spoluzakladateľ investičného fondu a developerskej spoločnosti. Ako doplnil: „Záležať sme si dali aj na tom, aby boli použité technológie a materiály udržateľné a pôdorys ponúkal možnosti dostatočných úložných priestorov a prepojenie dennej časti bytu s exteriérom.“ Podľa neho tieto trendy predvídali veľmi presne. 

O projekte rozhodne platí, že vzhľadom bude výrazný. Do prostredia by mohol podľa doterajších informácií zapadnúť celkom vhodne. S okolím bude komunikovať prostredníctvom aktívneho parteru, dokonca prekrytého podlubím - prvkom, známym napríklad z českých miest. Česká stopa je spojená najmä aj s pozadím developera, ako aj architektov z kancelárie City Work Architects na čele s Jurajom Sonlajtnerom (hoci pôvodom ide o slovenského autora). 

Zhotoviteľom stavby je japonská spoločnosť Takenaka, ktorá stavebné práce prevzala po Metrostave, ktorý realizoval zakladanie. Pokiaľ bude výstavba pokračovať v súčasnom tempe, projekt by mohol byť dokončený v prvej polovici roka 2024.

 

Zdroj: Herrys

 

Jeho ambíciou je nadviazať na už vzniknuté, ale aj pripravované projekty. V jeho okolí vyrastie Chalupkova Residence od HB Reavis, ktorá nahradí niekdajšiu dočasnú autobusovú stanicu. Priamo s týmto projektom súvisí aj Nová Bottova. Rovnaký developer pripravuje spoločne s partnermi zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova. Naostatok, lokalitu dotvorí veľkým developmentom Mlynské Nivy Košická. V blízkosti sa tiež nachádzajú veže Sky Parku od Alto Real Estate a onedlho by sa mal začať stavať aj polyfunkčný projekt Portum. Výstavobu druhej etapy sa rozvíja aj Eurovea, ktorej súčasťou je realizácia prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower. Dowtown rozšíri taktiež Klingerka II a III, ktorá je tak ako Eurovea od J&T Real Estate. 

Metropolis tak nebude so svojimi 63 metrami najvyšším projektom v okolí, jeho dominantnou črtou však bude tvar a architektúra. Stane sa jednou z výrazných stavieb v downtowne – prinesie výškovú variabilitu, nový štýl architektúry a špecifický tvar, ktorý naruší zaužívaný charakter lokálnych veží. Spoločne dodajú tejto časti Bratislavy hustotu a ráz, typický pre centrá veľkomiest.  

 

Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube