YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 19.12.2022 16:00

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Bottova ulica disponuje viacerými veľkými stavebnými projektami. Jedným z nich je aj aktuálne vznikajúci Metropolis od developera Mint Group. Ten ho označuje za metropolitné bývanie na lukratívnej adrese, ale aj živé miesto, prirodzene napojené na okolie. Development vzniká priamo v prudko sa meniacej štvrti, nazývanej aj bratislavský downtown. 

Na pozemku vznikajú dve veže o výške 63 metrov, pričom jedna bude mať 16 podlaží a druhá 18. Obsahovať budú 298 bytov a apartmánov vo vysokom štandarde. Developer taktiež vyzdvihuje vysokú technickú úroveň budovy. Prvé dve podlažia budú disponovať obchodnými prevádzkami.  Projekt bude mať aj vlastný parčík v zadnej časti stavby. Pomerne netradičným prvkom na túto časť mesta je niekoľko bytov s predzáhradkami, orientovanými do zelenej časti Metropolisu. 

Ako sme informovali ešte v máji tohto roka, predajnosť bytov bola podľa developera celkom dobrá. V tomto období bolo predaných viac ako 58 percent bytov, oficiálna stránka projektu však o aktuálnom stave predaja nehnuteľností neinformuje.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys

Súčasťou zmieňovaného vysokého štandardu je viac ako tisícka francúzskych okien s tepelnou izoláciou, pod omietkou schované stropné vykurovanie alebo tepelná regulácia a vykurovanie. Na výstavbu objektu sa spotrebuje až 23-tisíc metrov kubických betónu, čo predstavuje viac ako 2,5-tisíc veľkých domiešavačov. Rovnako sa použije 3.800 ton výstuže, čo investor prirovnal asi k tisícke slonov. V útrobách Metropolisu sa bude skrývať aj 250 kilometrov káblov a 30 kilometrov káblových trás, z ktorých budú vyvedených dvetisíc svetiel. 

V máji 2021 sa spustili prvé práce za použitia ťažkých strojov. O dva mesiace neskôr sa začala črtať základová jama, na prelome rokov 2021 a 2022 už boli budovy založené. Postupne začali vznikať podzemné podlažia, úroveň terénu dosiahol Metropolis v máji tohto roka. Projekt začal konečne stúpať do výšky. Ako sme informovali v našom novembrovom článku, nedávno bolo dokončené siedme nadzemné podlažie. Na sklonku roka projekt opäť podrástol o ďalšie podlažie. Písmeno M, ktoré je charakteristické pre architektúru tohto developmentu, sa teda začína pomaly črtať v panoráme bratislavského downtownu.

Developer pokračuje v prezentácii Metropolisu, ktorý označuje za ideálny produkt z hľadiska bývania aj investície. Odvoláva sa pritom na prieskum realitnej kancelárie Herrys (ktorý je predajca bytov v Metropolise), ktorý sa zameriaval na aktuálne trendy kupujúcich pri hľadaní nového bývania.

Až pre 83 percent opýtaných sú pri kúpe bytu rozhodujúce konštrukčné prvky a dispozícia. Viac ako polovica (53 percent) zvažuje aj celkový vzhľad budovy a fakt, ako zapadá do svojho okolia. Možnosť výberu z viacerých variantov štandardu či vybavenia v cene bytu by si vybralo 44 percent opýtaných a pre 23 percent ľudí je úroveň štandardu taká dôležitá, že sú ochotní si za ňu priplatiť. Pätina by uprednostnila holobyt alebo holodom a desať percent by zase preferovalo kúpu plne zariadenej nehnuteľnosti aj s nábytkom. Prieskumu sa zúčastnilo 1.133 respondentov. 

Podľa developera, Metropolis toto všetko zohľadňuje. Ako uviedol Sebastien Dejanovski z Mint Investments, nároky klientov na úroveň štandardu a celkovú kvalitu bývania firmu neprekvapili. „Počítali sme s tým od samého začiatku a tomu sme prispôsobili celý projekt,” uviedol spoluzakladateľ investičného fondu a developerskej spoločnosti. Ako doplnil: „Záležať sme si dali aj na tom, aby boli použité technológie a materiály udržateľné a pôdorys ponúkal možnosti dostatočných úložných priestorov a prepojenie dennej časti bytu s exteriérom.“ Podľa neho tieto trendy predvídali veľmi presne. 

O projekte rozhodne platí, že vzhľadom bude výrazný. Do prostredia by mohol podľa doterajších informácií zapadnúť celkom vhodne. S okolím bude komunikovať prostredníctvom aktívneho parteru, dokonca prekrytého podlubím - prvkom, známym napríklad z českých miest. Česká stopa je spojená najmä aj s pozadím developera, ako aj architektov z kancelárie City Work Architects na čele s Jurajom Sonlajtnerom (hoci pôvodom ide o slovenského autora). 

Zhotoviteľom stavby je japonská spoločnosť Takenaka, ktorá stavebné práce prevzala po Metrostave, ktorý realizoval zakladanie. Pokiaľ bude výstavba pokračovať v súčasnom tempe, projekt by mohol byť dokončený v prvej polovici roka 2024.

 

Zdroj: Herrys

 

Jeho ambíciou je nadviazať na už vzniknuté, ale aj pripravované projekty. V jeho okolí vyrastie Chalupkova Residence od HB Reavis, ktorá nahradí niekdajšiu dočasnú autobusovú stanicu. Priamo s týmto projektom súvisí aj Nová Bottova. Rovnaký developer pripravuje spoločne s partnermi zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova. Naostatok, lokalitu dotvorí veľkým developmentom Mlynské Nivy Košická. V blízkosti sa tiež nachádzajú veže Sky Parku od Alto Real Estate a onedlho by sa mal začať stavať aj polyfunkčný projekt Portum. Výstavobu druhej etapy sa rozvíja aj Eurovea, ktorej súčasťou je realizácia prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower. Dowtown rozšíri taktiež Klingerka II a III, ktorá je tak ako Eurovea od J&T Real Estate. 

Metropolis tak nebude so svojimi 63 metrami najvyšším projektom v okolí, jeho dominantnou črtou však bude tvar a architektúra. Stane sa jednou z výrazných stavieb v downtowne – prinesie výškovú variabilitu, nový štýl architektúry a špecifický tvar, ktorý naruší zaužívaný charakter lokálnych veží. Spoločne dodajú tejto časti Bratislavy hustotu a ráz, typický pre centrá veľkomiest.  

 

Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Najextravagantnejší projekt downtownu. Metropolis smeruje k dosiahnutiu plnej výšky

20.03.2023 12:48:49 Andrej Sárközi

Metropolis má všetky predpoklady na to, aby bol označnovaný za najextravagantnejší projekt v novom centre Bratislavy. Dvojica výškových budov s prevažne rezidenčnou funkciou bude vynikať na slovenské pomery netypickou architektúrou. Nad downtownom čoskoro pribudne obrovské písmeno M.

Čítať viac

Downtown dotvára netypický projekt. Metropolis čoskoro ukáže svoj tvar

09.02.2023 13:38:37 Andrej Sárközi

Jeden z najvýraznejších developmentov v novom centre Bratislavy sa začína črtať v scenérii Bottovej ulice. Dvojica výškových budov projektu Metropolis od developera Mint Group pridáva podlažie za podlažím, no vynikať bude najmä svojím extravagantným vizuálom. Veľké písmeno M, ktoré s výstavbou projektu v downtowne vznikne, bude v kontexte mesta netradičným stavebným počinom.

Čítať viac

Unikátny projekt v panoráme Bratislavy: Metropolis získava jedno podlažie za druhým

15.11.2022 19:30:00 Andrej Sárközi

V lokalite bratislavského downtownu aktuálne vzniká dvojica výškových budov rezidenčného projektu Metropolis. Ten je momentálne jedným z najväčších rozostavaných developmentov v celom novom centre Bratislavy. Do realizácie sa dostal v máji minulého roka, aktuálne jeho výstavba výrazne napreduje.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Developer projektu Metropolis: V downtowne sa dá vybudovať svetová architektúra

27.08.2021 16:24:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Mint Investments rozbehla po dlhej príprave realizáciu projektu Metropolis, ktorý bude ďalším výškovým vstupom do lokality bratislavského downtownu. Hoci nepôjde o najvyššie budovy, pozornosť pútajú svojim tvarom v podobe veľkého písmena M. Partner skupiny Sebastien Dejanovski považuje kombináciu polohy a súčasnej situácie za ideálnu príležitosť pre rozvoj takéhoto developmentu.

Čítať viac

Na Metropolise štartujú prípravné práce

03.05.2021 11:30:14 Adrian Gubčo

Developer Mint Investments ku dnešku naštartoval prípravné práce na projekte Metropolis. Najnovší zámer, ktorý doplní bratislavský downtown, vznikne na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Investor uvádza, že tým oficiálne naštartoval realizačnú fázu, pričom už teraz sa zámer črtá ako úspech – predaných je totiž už 40% bytov.

Čítať viac

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

16.03.2021 16:17:00 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

16.11.2020 12:05:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Čítať viac

Downtown dostane ďalšie veže, Rezidencia Bottova má stavebné povolenie

20.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa môže opäť o niečo viac vyplniť výškovými budovami. Projekt Rezidencia Bottova, za ktorým stojí spoločnosť Development 5, získal právoplatné stavebné povolenie. O obdržaní územného rozhodnutia som informoval už pred niekoľkými mesiacmi.

Čítať viac

Rezidencia Bottova má územné rozhodnutie

20.11.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ďalšie výškové budovy v bratislavskom downtowne sú bližšie realite – projekt spoločnosti Development 5 má územné rozhodnutie, čo znamená, že v ideálnom prípade by sa výstavba mohla začať už v priebehu budúceho roka. Do procesu však môžu zasiahnuť ešte námietky účastníkov konania.

Čítať viac

Rezidencia Bottova - Nové veže pre downtown

20.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa zahustí ďalšími vežami. Magazín TREND Reality odhalil, že developerská spoločnosť Development 5 s väzbami na spoločnosť Quinlan a developera Hrivis, pripravuje výstavbu dvojice výškových budov, ktoré doplnia tvoriaci sa cluster na Nivách.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube