YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 15.11.2022 19:30

Unikátny projekt v panoráme Bratislavy: Metropolis získava jedno podlažie za druhým

V lokalite bratislavského downtownu aktuálne vzniká dvojica výškových budov rezidenčného projektu Metropolis. Ten je momentálne jedným z najväčších rozostavaných developmentov v celom novom centre Bratislavy. Do realizácie sa dostal v máji minulého roka, aktuálne jeho výstavba výrazne napreduje.

Zdroj: Herrys, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Herrys, Nino Belovič / YIM.BA

Rezidenčný projekt od developera Mint Group prinesie veľkú zmenu na Bottovej, ktorá bola doteraz pomerne prehliadaná. V budúcnosti však pôjde o ulicu, ktorá bude obklopená súčasnými budovami, vrátane výškových. Súčasťou lokality je aj Metropolis, ktorý v súčasnosti postupuje natoľko, že sa v panoráme bratislavského downtownu začne čoskoro črtať písmeno M, charakteristické pre architektúru tohto developmentu.

Dve samostatné veže sa vyšplhajú na 16 a 18 podlaží pri výške 63 metrov. V lokalite pribudne až 298 bytov a apartmánov vo vysokom štandarde a developer taktiež sľubuje vysokú technickú úroveň budovy. Súčasťou bude aj retail na dvoch podlažiach, orientovaný do Bottovej ulice. Do dispozície stavby je mierne zasunutý, čo umožní vznik podlubia – atraktívneho mestotvorného prvku, ktorý sa na Slovensku využíva len málo.

Na projekte je vidno českú stopu, spojenú s najmä českým pozadím developera, ale aj architektov z kancelárie Citywork Architects na čele s Jurajom Sonlajtnerom. Zhotoviteľom stavby je japonská spoločnosť Takenaka. 

Mozaika nového centra Bratislavy tak pomaly získava ďalší dielik, o čom svedčia aj najnovšie informácie developera. „Dnes sa už dokončuje 7. nadzemné podlažie a budúci obyvatelia sú o krok bližšie k nasťahovaniu,” uvádza spoločnosť v tlačovej správe. Novinkou je taktiež fakt, že v projekte je už vypredaných viac ako 60 percent rezidenčných jednotiek. 

Developer poskytol aj niekoľko ďalších čísel: „Na výstavbu sa spotrebuje viac ako 23.000 m3 betónu, čo predstavuje 2.555 veľkých domiešavačov. Výstuže sa na stavbe využije 3.800 ton, čo by sa dalo prirovnať k asi 1.000 slonom.”

Výhľad na Bratislavu zabezpečí vyše tisícka francúzskych okien s tepelnou izoláciou. „K tepelnej regulácii, vykurovaniu a chladeniu bytov pomôže aj pod omietkou schované stropné vykurovanie, ktorého potrubia budú mať dokopy dĺžku až 130 kilometrov, čo predstavuje vzdialenosť medzi ulicou Bottova a Trenčínom,” uviedol developer. Rovnako dodal, že v útrobách Metropolisu sa bude skrývať 250 kilometrov káblov a 30 kilometrov káblových trás – z nich bude vyvedených až dvetisíc kusov svietidiel.

Galéria

  • Fotografia z 29.9.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 29.9.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Fotografia z 29.9.2022. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys
  • Zdroj: Herrys

Z nového downtownu sa tak nepochybne stáva jedna z najmodernejších štvrtí na Slovensku. „Od počiatku, pri plánovaní projektu, sme sa sústredili nielen na to, aby projekt architektonicky po vizuálnej stránke vyzeral dobre, ale aby sme priniesli do tejto lokality kvalitné bývanie. Jeho vysoký komfort ocenia budúci majitelia a zároveň bude kvalitným zhodnotením ich investícií,” uviedol partner Mint Investments, Sebastien Dejanovski. Podľa neho je Metropolis výnimočný najmä pre interiérové materiálové prevedenie, vysoký technologický štandard bytov či konštrukčné riešenie budovy. 

„Mňa osobne veľmi teší, že projekt bude z pohľadu nákladov pre budúcich majiteľov ekonomický a tým zároveň ekologický k životnému prostrediu. Stavba pokračuje presne podľa harmonogramu, každé tri týždne vyrastie Metropolis o jedno podlažie,“ uzavrel Sebastien Dejanovski.

V prvej polovici roka 2024 by mal Metropolis naplno dotvoriť bratislavský downtown. Development má ambíciu nadviazať na už vzniknuté projekty a doplniť lokalitu výraznou architektúrou, aktívnym parterom alebo parčíkom v zadnej časti stavby. 

Metropolis má ponúknuť nové výhľady na Bratislavu. Zdroj: Herrys


Nové veže sa tak zaradia k čoraz hustejšej panoráme nového komerčného centra Bratislavy. Do územia sa nasťahujú stovky až tisícky nových obyvateľov a ďalšie desaťtisíce budú lokalitu navštevovať denne. Downtown bude po dobudovaní pozoruhodnou lokalitou aj na európske pomery – vznikne tu totiž hustá koncentrácia veží, ktorú v tomto regióne predčí len Varšava. 

V okolí projektu Metropolis vyrastie napríklad Chalupkova Residence od developera HB Reavis, ktorá nahradí niekdajšiu dočasnú autobusovú stanicu. S ňou priamo súvisí Nová Bottova. Ten istý developer napokon spoločne s partnermi pripravuje zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova. V blízkosti sú taktiež veže Sky Parku od Alto Real Estate. Onedlho sa pravdepodobne začne stavať aj veľký a ambiciózny polyfunkčný projekt Portum, rovnako sa rozvíja okolie Eurovey pokračovaním druhej etapy s výstavbou prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower. Downtown rozšíri aj Klingerka II a III od developera J&T Real Estate. 

Metropolis tak bude súčasťou novej modernej a výstavnej mestskej zóny. Development od spoločnosti Mint Group by mohol do prostredia zapadnúť dobre - prinesie výškovú variabilitu, nový štýl architektúry a špecifický tvar, ktorý naruší zaužívaný charakter lokálnych veží. Škodou ostáva, že lepšie nepracuje s Bottovou, resp. Bottova nepracuje s ním. Potenciálne hlavná priečna trieda downtownu mohla pôsobiť ako bulvár, vymedzený atraktívnymi budovami. Aktuálne sa však zdá, že z nej bude obyčajná ulica. Úroveň tejto časi mesta tým utrpí. 

 

(TS, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

19.12.2022 16:00:00 Andrej Sárközi

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Developer projektu Metropolis: V downtowne sa dá vybudovať svetová architektúra

27.08.2021 16:24:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Mint Investments rozbehla po dlhej príprave realizáciu projektu Metropolis, ktorý bude ďalším výškovým vstupom do lokality bratislavského downtownu. Hoci nepôjde o najvyššie budovy, pozornosť pútajú svojim tvarom v podobe veľkého písmena M. Partner skupiny Sebastien Dejanovski považuje kombináciu polohy a súčasnej situácie za ideálnu príležitosť pre rozvoj takéhoto developmentu.

Čítať viac

Na Metropolise štartujú prípravné práce

03.05.2021 11:30:14 Adrian Gubčo

Developer Mint Investments ku dnešku naštartoval prípravné práce na projekte Metropolis. Najnovší zámer, ktorý doplní bratislavský downtown, vznikne na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Investor uvádza, že tým oficiálne naštartoval realizačnú fázu, pričom už teraz sa zámer črtá ako úspech – predaných je totiž už 40% bytov.

Čítať viac

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

16.03.2021 16:17:00 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

16.11.2020 12:05:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Čítať viac

Downtown dostane ďalšie veže, Rezidencia Bottova má stavebné povolenie

20.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa môže opäť o niečo viac vyplniť výškovými budovami. Projekt Rezidencia Bottova, za ktorým stojí spoločnosť Development 5, získal právoplatné stavebné povolenie. O obdržaní územného rozhodnutia som informoval už pred niekoľkými mesiacmi.

Čítať viac

Rezidencia Bottova má územné rozhodnutie

20.11.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ďalšie výškové budovy v bratislavskom downtowne sú bližšie realite – projekt spoločnosti Development 5 má územné rozhodnutie, čo znamená, že v ideálnom prípade by sa výstavba mohla začať už v priebehu budúceho roka. Do procesu však môžu zasiahnuť ešte námietky účastníkov konania.

Čítať viac

Rezidencia Bottova - Nové veže pre downtown

20.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa zahustí ďalšími vežami. Magazín TREND Reality odhalil, že developerská spoločnosť Development 5 s väzbami na spoločnosť Quinlan a developera Hrivis, pripravuje výstavbu dvojice výškových budov, ktoré doplnia tvoriaci sa cluster na Nivách.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube