Author photoAndrej Sárközi 20.03.2023 12:48

Najextravagantnejší projekt downtownu. Metropolis smeruje k dosiahnutiu plnej výšky

Metropolis má všetky predpoklady na to, aby bol označnovaný za najextravagantnejší projekt v novom centre Bratislavy. Dvojica výškových budov s prevažne rezidenčnou funkciou bude vynikať na slovenské pomery netypickou architektúrou. Nad downtownom čoskoro pribudne obrovské písmeno M.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Industriálna južná časť zóny Nivy odchádza definitívne do minulosti. Na jej mieste vzniká jedna z najmodernejších štvrtí na Slovensku. Vznikajúce nové centrum Bratislavy, resp. bratislavský downtown, sa  rozširuje aj o výrazný Metropolis od developera Mint Group. Ten ho označuje za metropolitné bývanie na lukratívnej adrese, ale aj živé miesto, prirodzene napojené na okolie. Projekt má podľa investora rovnako dômyselne kombinovať bývanie a ďalšie dôležité funkcie.

Zámer na prvý pohľad svojimi bilanciami - oproti susedným projektom - veľmi nezaujme. Vznikajú tu dve 63 metrov vysoké samostatné veže, ktoré budú mať 16 a 18 nadzemných podlaží. Bratislavský realitný trh doplnia o 298 bytov a apartmánov vo vysokom štandarde. Developer taktiež sľubuje vysokú technickú úroveň budovy. Rezidencie potenciálnych obyvateľov Metropolisu budú disponovať francúzskymi oknami s tepelnou izoláciou, ktorých bude v celom projekte vyše tisícka. Pod omietkou je navrhnuté stropné vykurovanie a vysoký štandard súvisí aj s tepelnou reguláciou a vykurovaním. Obyvatelia budú mať k dispozícii aj služby concièrge. 

Niekoľko bytov bude dokonca obsahovať predzáhradky, čo je na túto časť mesta pomerne nezvyčajné. Orientované budú do zelenej časti Metropolisu, teda do vnútrobloku. Súčasťou projektu bude aj retail na dvoch podlažiach, orientovaný do Bottovej ulice. Do dispozície stavby je mierne zasunutý, čo umožní vznik podlubia – atraktívneho mestotvorného prvku, ktorý sa na Slovensku využíva len málo. Parčík v zadnej časti projektu bude doplnený o herné prvky a umelecké diela. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Herrys

Podľa Mint Group ide o sebavedomý a dizajnový projekt. Využité budú teplé tóny fasád, drahšie povrchy a na vyššej úrovni majú byť aj ekologické parametre. Fasády budú prevetrávané s využitím keramického obkladu. Celému projektu dominujú dve črty – raster vystúpenej konštrukcie, ktorý by mohol dodať objektom elegantnejší a solídnejší charakter, a predovšetkým tvar budov. Tieto asociujú písmeno M. Práve to dodáva celému projektu extravagantný (a mierne prvoplánový) charakter, čím sa Metropolis v panoráme môže presadiť napriek tomu, že ho obstúpia vyššie stavby. 

Na projekte je vidno českú stopu, spojenú s najmä českým pozadím developera, ale aj architektov z kancelárie Citywork Architects na čele s Jurajom Sonlajtnerom. Zhotoviteľom stavby je japonská spoločnosť Takenaka. 

Mohutný projekt významne mení charakter Bottovej. Pomerne veľkú výšku dosahoval už na začiatku tohto roka. Výstavba sa rozbehla ešte v máji roku 2021, kedy sa do zeme prvýkrát zahryzli ťažké kusy techniky. O dva mesiace neskôr sa začala črtať základová jama, na prelome rokov 2021 a 2022 už boli budovy založené. Postupne vznikali podzemné podlažia, úroveň terénu dosiahol Metropolis v máji roku 2022 a veže začali konečne stúpať do výšky. 

Charakteristické "M" začalo vznikať na začiatku tohto roka. Aktuálne sa už budujú ustúpené podlažia, obe budovy smerujú k dokončeniu najvyšších rezidenčných podlaží. Nasledovať bude dokončovanie architektonického vrcholu. Postupuje aj inštalovanie okien, v interiéri sa realizuje technické zariadenie budov. Nechýba teda veľa a Metropolis bude v štádiu hrubej stavby. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Tento významný miľník sa očakáva v druhom kvartáli roka 2023. Čo sa týka celkového dokončenia, projekt by mohol byť hotový na začiatku roka 2024. Byty sa majú odovzdávať v druhom kvartáli toho istého roka. Metropolis tak čoskoro dotvorí postupne sa zahusťujúci a rastúci downtown. 

V okolí výstavba postupuje taktiež. Do plnej výšky napríklad dorástla ďalšia veža – Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate. V okolí Metropolisu taktiež vyrastie Chalupkova Residence, ktorú pôvodne pripravoval HB Reavis. Projekt, ktorý nahradí niekdajšiu dočasnú autobusovú stanicu, čaká na nového majiteľa. Priamo s ním súvisí Nová Bottova a naproti cez Chalupkovu sa pripravuje zámer Polyfunkčnej stavby Chalupkova a Mlynské Nivy Košická. Všetky tieto vízie pripravoval HB Reavis, keďže sa však takmer úplne sťahuje z bratislavského trhu, jednotlivé developmeny sú na predaj. 

K ďalším dôležitým zámerom patrí veľký a ambiciózny polyfunkčný projekt Portum od Portum Towers (ktorého súčasťou je opäť český kapitál), ktorý by mal ísť onedlho do výstavby. Jeho susedom má byť Ister Tower, ktorá napreduje v povoľovacích procesoch. K dokončeniu sa blíži aj Eurovea II od J&T Real Estate. Doplniť ju majú ďalšie projekty v rámci väčšej schémy Eurovea City. Rozvoj downtownu sa týmito zámermi nekončí, centrum Bratislavy rozšíri aj Klingerka II a III taktiež od JTRE. 

Nové veže budú spolutvoriť pomerne hustú panorámu nového komerčného centra Bratislavy. Nachádzať sa medzi nimi budú budovy výnimočné aj banálne, tvarovo jednoduché aj výrazné. Metropolis bude patriť k druhej kategórii. Či to tejto časti mesta architektonicky prospeje, ostáva v tejto chvíli otázne. 

 

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si výstavbu Metropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube