Články k projektu: Rekonštrukcie historických pamiatok

zoradiť: podľa dátumu

Vzácna pamiatka dostáva novú podobu. Prvý panelák je v rekonštrukcii, deštrukcia sa nekoná

20.04.2024, 17:21 Adrian Gubčo

Prefabrikované bytové domy, ľudovo paneláky, tvoria podstatnú súčasť obrazu našich miest. Žije v nich väčšina obyvateľov Slovenska a v minulosti dramaticky zvýšili životný štandard, hoci dnes sú mnohými kritizované pre ich urbanistické a architektonické riešenie. Príbeh panelákov sa začala písať na Kmeťovom námestí v Bratislave, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia.

Moderný klenot centra mesta sa vracia. Stavebné práce na OD Dunaj pokračujú podľa harmonogramu

14.04.2024, 17:25 Adrian Gubčo

Na Námestí SNP v centre Bratislavy pokračujú rušné stavebné práce. Radikálnou rekonštrukciou a prestavbou prechádzajú dve z najmodernejších budov, ktoré vymedzujú tento významný verejný priestor. Ich modernizácia a oživenie prispeje k revitalizácii lokality, ktorá ma do budúcna posilniť svoj význam ako srdce života celého mesta.

Optimistická budúcnosť netypickej stavby. Posádkový klub prejde obnovou

13.04.2024, 17:42 Adrian Gubčo

Dulovo námestie v Ružinove je čoraz populárnejším miestom, kde sa postupne rozvíja mestský život. Jeho tvár udáva zástavba z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Jedinú výnimku tvorí pomerne netypický objekt v severnej časti námestia. Ide o Posádkový dom hudby, ktorý by mal v dohľadnej dobe prejsť obnovou. Investorom je Ministerstvo obrany SR.

Nový klenot Bratislavy. Kaštieľ v Čunove je pred otvorením a bojuje o prestížne ocenenie

25.03.2024, 15:08 Adrian Gubčo

Szapáryovský kaštieľ v Čunove patril ešte donedávna k veľkému počtu slovenských kaštieľov v desivom stave. Vzácna pamiatka bola opustená a postupne chátrala. Pred niekoľkými rokmi sa však začala komplexná obnova, ktorá priniesla jeho kompletnú transformáciu. Dnes je z kaštieľa klenot mestskej časti aj celého Bratislavského kraja, navyše s verejnoprospešnou funkciou.

Zo zanedbaného krásne? Šancovú menia obyvatelia a investori, mesto sa ráznych krokov bojí

19.03.2024, 16:19 Adrian Gubčo

Pravdepodobne najrušnejšia aj najhlučnejšia ulica v Bratislave, Šancová, sa pomaly mení. Na jej obraz vplýva široká zaťažená cesta, nekvalitný verejný priestor či zanedbané domy. Zároveň sú tu ale aj historické objekty, nové projekty, množstvo zaujímavých prevádzok a aktívne iniciatívy, zamerané na jej premenu. Veľmi pomaly sa tak Šancová začína zlepšovať.

Nenápadná premena hanby Bratislavy. Obchodná s okolím sa menia, získajú mestskejší výraz

14.03.2024, 12:42 Adrian Gubčo

Obchodná je dlhodobo jednou z najživších ulíc Bratislavy. No kým v minulosti bola skutočne miestom nákupov širokej verejnosti, dnes je jej povesť horšia – známa je kriminalitou, veľkým počtom lacných podnikov a vizuálnym smogom. Veľmi pomaly a nenápadne sa ale ulica aj jej okolie menia, čo by jedného dňa mohlo viesť k zvýšeniu jej statusu.

Obrovský potenciál ostáva nevyužitý. Špitálska opeknie, potrebuje odvážnejšie kroky

11.02.2024, 16:50 Adrian Gubčo

Špitálska síce nepatrí k uliciam, ktoré by bolo možné prirovnať k mestským bulvárom, napriek tomu by mohla byť atraktívnou spojnicou historického jadra a Blumentálu. Lemuje ju viacero príťažlivých budov, dobudovaná však nie je. Ešte väčším problémom ostáva verejný priestor, ktorého úroveň je mimoriadne nízka.

Vzácny kultúrny stánok sa vráti. Mesto získalo amfiteáter v Devíne, plánuje jeho revitalizáciu

09.02.2024, 15:18 Adrian Gubčo

Amfiteáter v Devíne patrí k zanedbaným a opusteným pamätihodnostiam mesta. V minulosti išlo o významný kultúrny stánok, historické okolnosti aj súdne spory v postsocialistickom období však viedli k jeho devastácii. Teraz sa ale schyľuje k optimistickej budúcnosti: primátor Bratislavy Matúš Vallo oznámil, že objekt sa vracia do rúk mesta.

Veľkomestský bulvár bližšie k realite. Vzácne historické domy prejdú obnovou, ulica na premenu čaká

06.02.2024, 12:00 Adrian Gubčo

Bratislava nepatrila na začiatku 20. storočia k európskym veľkomestám, preto sa tu nevyvinuli skutočné výstavné bulváre. Jednou z mála ulíc, ktoré sa však k tejto definícii približujú, je Štefánikova. Tvorená je atraktívnou zástavbou palácov a nájomných domov, z ktorých sú dnes mnohé schátrané. Ich stav sa postupne zlepšuje, samotná ulica ale pripomína skôr dopravnú stoku.

Radikálna prestavba vstupuje do novej etapy. Obchodný dom Dunaj získa novú tvár, začne pridávať podlažia

05.02.2024, 14:12 Adrian Gubčo

Obchodný dom Dunaj je výraznou súčasťou Námestia SNP už niekoľko desaťročí. Za tú dobu výrazne schátral, keďže atraktivitou nedokázal držať krok s modernejšími nákupnými centrami. Zmena prišla v priebehu minulého roka, keď spoločnosť CTP rozbehla komplexnú rekonštrukciu, spojenú s radikálnymi stavebnými úpravami.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube