Články k projektu: Rekonštrukcie historických pamiatok

zoradiť: podľa dátumu

Nové zlepšenia v historickom jadre. Rekonštrukcie pamiatok pokračujú

04.05.2023, 10:09 Adrian Gubčo

Aj tento rok pokračujú rekonštrukcie historických pamiatok v centre Bratislavy. Atraktívnejšiu podobu získavajú mnohé vzácne objekty, čím prispievajú k okrášľovaniu celého mesta. Niektoré z aktuálne obnovovaných budov boli v takmer až ruinóznom stave dlhé roky. V dohľadnej dobe sa tak navyše zapoja do mestského života.

Totálna obnova legendárnej stavby. OD Dunaj ukazuje budúcu podobu

03.05.2023, 16:45 Adrian Gubčo

Obchodný dom (OD) Dunaj tvorí výraznú súčasť najvýznamnejšieho bratislavského námestia, Námestia SNP. Tvorený je dvojicou objektov – bývalým obchodným domom Brouk a Babka, postaveným v roku 1936, a Domom odievania z roku 1985. Obe budovy sú dnes už do istej miery zastaralé, čo sa však čoskoro zmení. OD Dunaj vstúpil do generálnej rekonštrukcie.

Koniec chátrania v nedohľadne. Mesto sa sporí o devínsky amfiteáter

27.04.2023, 08:30 Adrian Gubčo

V priebehu minulého roka sa na objekte amfiteátra v Devíne objavila masívna plachta s vizualizáciou fasády funkcionalistickej budovy. Pokiaľ sa niekto tešil, že ide o prípravu na rekonštrukciu, išlo o predčasnú radosť. O amfiteáter sa naďalej vedie súdny spor, pričom Hlavné mesto netuší, kedy bude vec ukončená. Kultúrny areál naďalej chátra.

Ešte krajšia vládna štvrť. Opravený bude historický palác aj verejné priestory

24.04.2023, 13:26 Adrian Gubčo

Bratislavskú vládnu štvrť možno lokalizovať približne v priestore medzi Štefánikovou, Šancovou, Kýčerského, Belopotockého a Mýtnou. Nachádzajú sa tu viaceré sídla ministerstiev, úradov či významných verejných inštitúcií, mnohé z nich v atraktívnych historických budovách. Jedna z najkrajších z nich, Karácsonyiho (Karáčoniho) palác, ide čoskoro do rekonštrukcie.

Na ceste k atraktívnej ulici: Vazovovu oživí rekonštrukcia socialistickej bytovky

11.04.2023, 17:35 Andrej Sárközi

Vazovova je frekventovaná ulica so staršími domami a viacerými vzdelávacími inštitúciami. Množstvo objektov je ešte vo viacmenej pôvodnom stave a ulici nedodávajú vizuál, hodný centra metropoly. Po nedávno ohlásenej rekonštrukcii mohutnej bytovky na Odborárskom námestí je však bližšie k obnove výrazný bytový dom, nachádzajúci sa na nároží ulice a frekventovanej križovatky.

Moderný votrelec v historickom jadre. Laurinská 14 je vítaným oživením mesta

31.03.2023, 15:41 Adrian Gubčo

Vcelku divoký vývoj Bratislavy za uplynulých sto rokov priniesol vznik viacerých nečakaných urbanistických alebo architektonických situácií. Patrí k nim aj vybudovanie moderných stavieb uprostred historizujúcej zástavby. Príkladom je dom na Laurinskej 14, ktorý je v kontexte lokality akýmsi votrelcom. V tomto prípade to ale vôbec nie je zlá správa.

Vzácna pamiatka bude zachránená: Rekonštrukcia kaštieľa v Čunove napreduje, vzniká tu ekocentrum

30.03.2023, 13:56 Andrej Sárközi

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aktívne obnovuje viacero pamiatok. Novú podobu postupne získava aj kaštieľ v Čunove. Župa tu realizuje unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum. Nakoľko bol celý objekt vo veľmi zlom stave, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou, pričom obnovou prejde aj priľahlý verejný priestor. Stavebné práce výrazne pokročili.

Hanba mesta zanikne. Obnova podmostia Mosta SNP získala zelenú k realizácii

29.03.2023, 16:30 Andrej Sárközi

Most SNP čelí v posledných rokoch viacerým problémom. Mimoriadna prehliadka ikony Bratislavy len nedávno odhalila porušené zvary nosníkov. Kontroverzie v roku 2018 vyvolala aj výrazná a nelegálna premena podmostia na petržalskom nábreží Dunaja. Ako sa najnovšie zdá, Most SNP sa konečne dočká novej podoby nástupného priestoru na petržalskej strane – tentokrát už definitívne.

Nová veža na bratislavskom nábreží: Divadlo Aréna sa mení na moderný kultúrny stánok

26.03.2023, 13:15 Andrej Sárközi

Divadlo Aréna mení panorámu pravobrežného nábrežia Dunaja. Môže za to rekonštrukcia, ktorou aktuálne prechádza. Jedno z najstarších bratislavských divadiel získava svoju pôvodnú podobu, ktorá bola naposledy viditeľná pred druhou svetovou vojnou. Práce postupujú rýchlo, vďaka čomu pôjde už čoskoro aj o jedno z najmodernejších divadiel.

Historický klenot ako miesto kultúrnej výmeny: Český dom v Bratislave otvára vzácnu pamiatku verejnosti

08.03.2023, 18:22 Martina Gregová

Interiér Českého domu v Bratislave propaguje český dizajn a remeselnú výrobu. Okrem toho návrh vyzdvihuje kvality priestorov historického meštianskeho domu a obnovuje jeho zabudnuté architektonické detaily.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube