YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.05.2020 08:00

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je už na posudzovaní EIA, spustiť by sa mohla na budúci rok

Po desaťročiach sa Bratislava konečne blíži k odstráneniu najznámejšej ruiny v historickom jadre mesta: Esterházyho palác na Kapitulskej ulici by mal opäť ožiť. Náznaky o blížiacej sa rekonštrukcii boli čoraz jasnejšie už nejakú dobu, teraz získavajú konkrétnu podobu, keďže projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Zdroj: adif / EIA

Zdroj: adif / EIA

Štvorkrídlový palác začal vznikať v roku 1658 na pravdepodobne najstaršej ulici Bratislavy, spojený je s jedným z najvýznamnejších a najbohatších rodov v dejinách Uhorska – s Esterházyovcami, ktorí si veľkú prestíž udržali aj po zániku monarchie. Svojho času išlo o reprezentatívny palácový komplex, v 20. storočí však už slúžil ako bytový dom. Na konci obdobia socializmu sa pripravovala jeho transformácia na sídlo Archívu mesta Bratislavy, po roku 1989 sa však práce zastavili.

Výsledkom zastavenia rekonštrukcie „v polčase“ je dnešný stav, kedy je komplex v ruinóznom stave. Najzachovalejšie je severozápadné krídlo objektu, časť východného krídla však bola asanovaná a bude potrebné ju nahradiť novostavbou. Súčasťou východného krídla je aj ďalší, ako-tak zachovaný objekt, ktorý má novú strechu, južné krídlo je však opäť polozrútené.

Nido

V posledných desaťročiach sa priebežne vyskytovali snahy o obnovu paláca. Prvý z projektov vypracovala projekčná kancelária adif v roku 1997 a potom v roku 2002, v roku 2007 spoločnosť Agoria Projekt spustila prípravu na ďalšiu rekonštrukciu v podobe vjazdu do budúcej podzemnej garáže, ktorý bol vybudovaný v rokoch 2009-2011. Vjazd bude prechádzať pod parkánovým a hradobným múrom, ide však o jediný spôsob, ako budúci projekt dopravne napojiť.

Nasledujúcich niekoľko rokov sa nič nedialo, až v roku 2017 sa majiteľom paláca stala spoločnosť Esterhazy Real Estate, spojená s rakúskou bankou Raifeissen. Ide o finančne silného a stabilného investora, čo dávalo tušiť, že pravdepodobnosť obnovy je už veľmi vysoká. A skutočne, kroky, ktoré odvtedy prebehli, svedčia o záujme spoločnosti aktuálny stav zmeniť. Mestské zastupiteľstvo rekonštrukciu podporilo uzavrením nájomnej zmluvy na časť mestských pozemkov, čo v budúcnosti umožní vjazd stavebných mechanizmov.

Dnes sa definitívne odhaľuje podoba a funkcie paláca po rekonštrukcii. Projektantom je opäť adif, ktorý prepracoval svoj pôvodný projekt a prispôsobil ho súčasným nárokom. Ako bude Esterházyho palác vyzerať?

 

Zdroj: adif / EIA

 

Palácový komplex sa vráti k svojej rezidenčnej funkcii, doplnenej o administratívu a služby. Kapitulská je mimoriadne pokojnou ulicou, kde sa nenachádzajú žiadne reštaurácie ani kaviarne a takto to pravdepodobne aj ostane. Územný plán umožňuje v územi umiestniť do 30% bývania, zvyšok musí byť občianska vybavenosť. Prihliadnuc na fakt, že väčšinu objektov v danom funkčnom území využíva cirkev pre svoje potreby, je umiestnenie bytov v paláci v poriadku.

Nový Esterházyho palác tak bude pozostávať z piatich stavebných objektov. Prvým je podzemná gaáž pod nádvorím komplexu, ktorá bude mať tri podzemné podlažia a vďaka zakladačovému systému umožní odparkovať až 156 automobilov, z toho 12 pre krátkodobé zastavenia.

Druhý stavebný objekt bude zrekonštruované severozápadné krídlo, ktoré je z pôvodného paláca najviac zachované, hoci bude potrebovať dostavbu a úplne nový krov. Na prízemí a medziposchodí budú služby či administratíva, vyššie budú byty. Čisto rezidenčný bude tretí stavebný objekt, ktorý bude štvorpodlažnou novostavbou v rámci prieluky, vzniknuvšej po zániku pôvodného objektu. Susedný dom bude polyfunkčný, na prvom podlaží budú služby, na druhom apartmán a na treťom byty. Nakoniec, posledný objekt vznikne prestavbou a dostavbou južného krídla, na štyroch podlažiach tu budú byty.

Hoci odhalené vizualizácie nie sú úplne výpovedné, palác sa nachádza v stredovekom jadre mesta a bude prísne sledovaný a posudzovaný pamiatkarmi. Palác by si tak mal držať historický charakter aj napriek faktu, že časť stavebného súboru budú novostavby. Vo vnútornej dispozícii nastanú určité zmeny – napríklad sa bude meniť poloha pôvodného barokového schodiska v južnom krídle – inak však investor predpokladá, že sa citlivo dotvorí centrálna pešia zóna Bratislavy.

Developer predbežne predpokladá, že územné rozhodnutie získa na jeseň tohto roka a o rok neskôr by mal získať stavebné povolenie a spustiť rekonštrukciu a výstavbu. Tá má trvať tri roky a celá prebehne v rámci jednej etapy. Nový Esterházyho palác by tak mohol byť realitou na konci roka 2024. Celkové náklady na projekt dosiahnu takmer 9 miliónov eur.

 

Koordinačná situácia. Zdroj: adif / EIA

 

Obnova Esterházyho paláca by bola pre historické jadro Bratislavy úplne zásadnou zmenou k lepšiemu. Hoci sa tu nachádza ešte niekoľko zanedbaných či opustených objektov, žiaden z nich nevyzerá tak odstrašujúco, ako práve tento palác na Kapitulskej. O svoj zanedbaný charakter by pravdepodobne prišla aj ulica ako taká, keďže v nedávnej minulosti tu boli obnovené viaceré domy. Nové byty v paláci by nemuseli narušiť ani jej pokojnú atmosféru, zvlášť ak bude dopravná obsluha zabezpečovaná od Staromestskej a prevádzky budú starostlivo vyberané. 

Postupne pribúdajúce správy o Esterházyho paláci sú tak veľmi pozitívne, metropola si bude môcť pripísať ďalšiu zachránenú pamiatku. Ešte pozitívnejšie by bolo, keby v čase dokončenia rekonštrukcie palácu sekundoval aj kvalitnejší verejný priestor. Historická dlažba na Kapitulskej je jednou vecou, ešte dôležitejšou témou je však rekonštrukcia mestských hradieb.

Jedno z mála pozitív výstavby Staromestskej ulice bolo odhalenie a reštaurovanie západnej časti bratislavského hradobného systému. Súčasťou areálu sú nielen múry, ale aj hradobná (alebo parkánová) ulička, niekoľko veží či nádvorie na mieste, kde sa Kapitulská stretáva s Ulicou Na vŕšku (tzv. Baxova veža). Ide o teoreticky príťažlivé verejné priestory, ktoré by mohli byť lákadlom pre návštevníkov aj obyvateľov mesta.

Možný potenciál územia naznačilo už krátke otvorenie hradieb doprevádzané programom v lete 2014, ktoré iniciovalo Hlavné mesto spoločne s Bratislavským okrášľovacím spolkom. Nanešťastie, v ďalších rokoch aktivity upadali a dnes sú hradby opäť uzavreté. Najnovšie informácie však nasvedčujú tomu, že Magistrát spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy pripravuje novú koncepciu revitalizácie priestoru.  

Nie je známe, ako by mali hradby vyzerať a fungovať, bolo by však príjemné, keby došlo k menšej architektonickej súťaži a ku vzniku atraktívneho priestoru so živým programom – prezentáciami remesiel, umenia, šermu alebo tanca – doprevádzaneho rozšírením ponuky služieb. Spolu s postupne čoraz aktívnejšou Židovskou by sa mohlo citeľne rozšíriť tradičné Korzo a vzniknúť ďalší celistvý kvalitný verejný priestor.

Revitalizácia celého západneho okraja historického jadra Bratislavy je, zdá sa, na dosah ruky. Tento proces trval v podstate desaťročia a stále ešte nie je ukončený. Do budúcna sa musí akcieschopnosť zodpovedných výrazne zvýšiť. Podobných problémov totiž ostáva v metropole aj naďalej príliš veľa.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: adif / EIA
  • Zdroj: adif / EIA
  • Zdroj: adif / EIA
  • Koordinačná situácia. Zdroj: adif / EIA

Súvisiace články

Opakované odklady a rastúca nádej: Esterházyho palác čaká na rekonštrukciu

03.03.2023 13:41:37 Andrej Sárközi

Esterházyho palác zo 17. storočia je dnes asi najschátranejšou historickou ruinou v Bratislave. Vzácna pamiatka zažila počas svojich dejín niekoľko slávnych období, dnes pôsobí, ako by bola na pokraji zániku. Toho sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou nedočká. Majiteľ komplexu smeruje ku komplexnej rekonštrukcii.

Čítať viac

Najznámejšie ruiny Bratislavy. Čo čaká známe pamiatky?

16.02.2023 11:07:53 Adrian Gubčo

V centre Bratislavy sa postupne darí opravovať jednu budovu za druhou. V naozaj schátranom stave je už len zopár, o to viac je však ich zlý stav viditeľný. Čaká budovy, ktoré sú chránené aj ako národné kultúrne pamiatky, definitívny koniec, alebo sa dočkajú lepšej budúcnosti?

Čítať viac

Dnes ruina, zajtra luxusné bývanie. Esterházyho palác ukázal ďalšie vizualizácie

28.09.2022 16:48:30 Adrian Gubčo

Najznámejšou a najschátranejšou ruinou v centre Bratislavy je nepochybne komplex Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici. Vzácna historická pamiatka, ktorej dejiny siahajú až do roku 1630, je dnes na pokraji zániku. Všetko však nasvedčuje tomu, že to nebude jej osud – palác je pred komplexnou rekonštrukciou, ktorá mu prinavráti život aj príťažlivosť.  

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je opäť bližšie

07.03.2022 17:39:39 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jedného z najviac zanedbaných areálov v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulice – sa opäť o čosi priblížila. Stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto totiž vydal zmenu územného rozhodnutia. Zásadné povolenie tak získal pripravovaný projekt, v rámci ktorého sa má palác premeniť na polyfunkčný súbor s nadštandardným bývaním a kanceláriami.

Čítať viac

Tunel k Esterházyho palácu je dokončený, projekt odhaľuje nové vizualizácie

08.01.2021 09:10:58 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici je jednou z najdôležitejších pripravovaných rekonštrukcií historických pamiatok v centre Bratislavy. Po desaťročiach chátrania všetko speje k skorému spusteniu realizácie. Ukončená bola podstatná časť prípravných prác a postupne sa odhaľuje čoraz viac informácií o budúcej podobe palácového komplexu.

Čítať viac

Projekt rekonštrukcie Esterházyho paláca získal dôležité povolenie

05.11.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Po včerajšom predstavení novej podoby kúpeľov Grössling sa vpred pohol ďalší dôležitý projekt revitalizácie historického dedičstva. Obnova extrémne zanedbaného Esterházyho paláca získala kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, čo je pre spustenie rekonštrukcie zásadný krok. Prípravné práce sa začali už v uplynulých týždňoch.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, november 2019: Historické jadro

10.12.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

S blížiacim sa koncom roka a nadchádzajúcim zimným obdobím dochádza k dokončovaniu rekonštrukcií rozbehnutých počas teplejších mesiacov. Od posledného updatu v septembri bolo takto ukončených viacero obnov, ktorých je toľko, že som sa ich rozhodol rozdeliť. V prvom update sa pozrieme na historické jadro, teda pôvodný prvý bratislavský obvod.

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je pred spustením, bránia jej posledné povolenia

04.11.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Asi najznámejšia ruina historickej pamiatky v Bratislave bude čoskoro minulosťou. Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, ktorý sa pre svoj zlý stav dostal aj do vojnových filmov, sa podľa všetkého začne čoskoro rekonštruovať. Na sociálnej sieti o tom informoval miestny poslanec a obyvateľ, architekt Ľubomír Boháč.

Čítať viac

Začne sa rekonštrukcia Esterházyho paláca?

28.05.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Hoci sa historické jadro Bratislavy postupne okrášľuje a každým rokom pribúdajú zrekonštruované pamiatky, stále ostáva niekoľko ruín v hanebnom stave. Najvýraznejšou z nich je schrátraný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Po rokoch sľubov o rekonštrukcii sa však teraz zdá, že by sa táto mohla skutočne už čoskoro spustiť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube