Author photoAdrian Gubčo 17.12.2019 13:45

Ďalšia časť Eurovea City je bližšie k výstavbe, žiada o stavebné povolenie

Ďalší pozemok v downtowne je takmer pripravený na zastavanie. Žiadosť o stavebné povolenie pre projekt Ganz House v zóne Eurovea City predložil developer J&T Real Estate. Zámer využije trojuholníkový pozemok na severnej strane Pribinovej ulice. Podľa doteraz zverejnených materiálov pôjde asi o najpríťažlivejší projekt developera J&T Real Estate v ostatnom období.

Zdroj: Compass Architekti

Zdroj: Compass Architekti

Ganz House bol pôvodne predstavený ako Triangel, čo súvisí s tvarom pozemku, ktorý je vklinený medzi zahýbajúcu Pribinovu a Čulenovu ulicu. Ide o náročnú parcelu, čo výrazne ovplyvňuje tvar možného developmentu. Developer preto usporiadal architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazila kancelária Compass Architekti.

Známe štúdio navrhlo polyfunkčný objekt, pozostávajúci z dvoch častí – rezidenčnej, obrátenej smerom k Pribinovej, a kancelárskej v severnej zužujúcej sa časti pozemku. Prepojené budú hmotou vyzdvihnutou nad úroveň terénu, pod ktorou bude pešia pasáž, resp. piazzeta. Využitie priestoru je inak maximálne, vo formujúcom sa prostredí nového centra mesta však ide o adekvátnu formu zástavby. Budova bude mať deväť nadzemných podlaží v kancelárskej časti a desať v rezidenčnej.

Napriek tomu, nejde o veľký projekt. Asi aj preto ho developer promuje ako „skvost“, čo pravdepodobne znamená, že štandard bude pomerne vysoký, aby sa vrátili náklady. V rezidenčnej časti je naplánovaných 58 bytov a 8 apartmánov, ktoré majú byť maximálne preslnené a prevetrávané, čo pravdepodobne znamená, že viacero ich bude preplávajúcich. Nachádzať sa budú v dvojici sekcií s vlastnými komunikačnými jadrami (t.j. budú dva vchody, prístupné od vnútorného námestia).

Čo sa týka administratívnej sekcie, tu je naplánovaných približne 10,5-tisíc metrov štvorcových administratívnych plôch, priemerná veľkosť podlažia je asi 1,6-tisíc metrov štvorcových. Projekt má byť pripravený pre certifikáciu BREEAM Excellent. Aj v tomto prípade bude hlavný vstup orientovaný do námestia, resp. pasáže medzi Čulenovou a Pribinovou.

Naostatok, development obsahuje aj pomerne rozsiahly retail, a to vo výmere 3,4-tisíc metrov štvorcových (podľa oficiálneho webu Eurovea City). Umiestnený bude v dvojpodlažnom parteri, pričom najreprezentatívnejšou časťou majú byť pochopiteľne jednotky orientované do Pribinovej ulice. Komplex obslúži 99 parkovacích miest.

Vďaka spojeniu s Compassom sa skutočne podarilo navrhnúť moderný a atraktívny projekt, ktorý bude vynikajúcim doplnkom severnej strany Pribinovej ulice. Podstatným bude dodržať prezentovaný materiálový štandard, ak sa však bude realita zhodovať s vizualizáciami, Eurovea City bude opäť o čosi reprezentatívnejšia.

Developer žiada o stavebné povolenie na 36 mesiacov, čo bude v prípade skorého vydania v súlade s oficiálne uvádzaným dátumom dokončenia, ktoré sa plánuje roku 2023.

 

Zdroj: Compass Architekti

 

Žioasť o vydanie stavebného povolenia pre Ganz House prichádza len niekoľko dní potom, ako bolo oznámené, že právoplatné je aj stavebné povolenie pre druhú etapu polyfunkčného komplexu Eurovea. Výstavba tohto zásadného projektu, v rámci ktorého pribudne rozšírenie nákupného centra, stovky bytov, desaťtisíce metrov štvorcových kancelárskych priestorov, nový úsek promenády a aj prvý slovenský mrakodrap, sa má spustiť už v najbližších dňoch, potom, ako bude dokončené odstraňovanie environmentálnej záťaže.

Developer pripomína, že v rámci výstavby Eurovey totálne prebuduje Pribinovu ulicu, ktorá sa má premeniť na mestský bulvár s preferenciou chodcov a cyklistov. Pre návrh ulice a ostatných verejných priestranstiev v oblasti sa JTRE spojilo s kanceláriou BB+GG, vedenou architektkou Beth Galí, ktorá už v minulosti zrealizovala podobné projekty na vysokej úrovni. Z Pribinovej sa môže skutočne stať jedna z najatraktívnejších tried v Bratislave.

Tieto zásahy následne zvýšia prestíž projektov pozdĺž ulice. Taký Ganz House bude čerpať z blízkosti Slovenského národného divadla, Námestia M.R.Štefánika, nábrežia, nákupného centra, mrakodrapu, aktívneho mestského bulváru a v neposlednom rade aj električkovej trate. Podobná situácia by mohla nastať aj na území západne od SND.

Presné informácie o budúcnosti tohto priestoru zatiaľ známe nie sú, je však potvrdené, že JTRE tu plánuje výstavbu administratívneho projektu Triangel II a minimálne dvojice bytových domov bližšie k divadlu. Podľa všetkých náznakov, minimálne na kancelársky objekt v exponovanej polohe medzi Pribinovou, Dostojevského radom a Krupkovou prebehla architektonická súťaž, hoci víťaz nie je verejne známy.

Výstavbu v tomto priestore očakávam ešte v prvej polovici nadchádzajúcej dekády s postupným dokončovaním okolo roku 2025. V tom čase by už mala byť dobudovaná celá východná časť Eurovea City, kde bude okrem pokračovania Eurovey a Ganz House postavená ešte veža East Tower so susedným kongresovým centrom, a upravený vstup do Tower 115. Zásahy na západnej strane Pribinovej tak prinesú celkové dobudovanie zóny a dopovedanie celého konceptu štvrte.

Až potom sa Eurovea City plnohodnotne prepojí so zvyškom mesta kompaktnou štruktúrou a nebude pôsobiť trochu odlúčene, ako to je v súčasnosti. Keďže ide o miesto najužšieho kontaktu nového a starého centra mesta, špičková kvalita architektúry, ale aj jej citlivosť, by mala byť prioritou.

JTRE sa tvári ako developer s rastúcimi ambíciami, no napriek mnohým príležitostiam to nepotvrdil aj v konkrétnych prípadoch. Či budú ďalšie časti Eurovea City prelomom, sa ukáže už v dohľadnej dobe.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti
  • Zdroj: Compass Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube