YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.11.2019 15:00

Ovocné Sady štartujú predaj bytov

Prvá fáza jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave štartuje predaj bytov. Obytný súbor Ovocné Sady od developera J&T Real Estate prinesie do lokality v blízkosti Medzinárodného letiska M.R. Štefánika stovky rezidencií, ktoré sú mienené ako dostupné bývanie.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Ovocné sady vzniknú na pozemkoch, ktoré JTRE získalo v rámci zámeny pozemkov po predstavení zámeru výstavby obytného súboru v lokalite Kráľova hora. Ide o obľúbenú rekreačnú lokalitu obyvateľov Karlovej Vsi, čo viedlo k mohutnému odporu, na čo vtedajšie mestské zastupiteľstvo reagovalo zámenou pozemkov v Petržalke a Ružinove. Na pozemkoch v Petržalke už medzičasom vznikol projekt Fuxova, v Ružinove sa výstavba pravdepodobne spustí čoskoro.

Development totiž už disponuje právoplatným územným rozhodnutím, stavebné povolenie tak bude otázka niekoľkých mesiacov. Vzhľadom na obrovský rozsah projektu JTRE pristúpilo k jeho rozdeleniu na dve etapy. V prvej vznikne 550 bytov v šiestich bytových domoch (hoci najprv sa začne výstavba len štyroch objektov), v druhej by ich malo doplniť ďalších 474 jednotiek v piatich domoch. Obytný súbor má charakter riadkovej zástavby, v priestore medzi budovami vznikne povrchový parking, prípade parkovo upravená zeleň s ihriskami.

Developer uvádza, že aktuálne je k dispozícii ešte 479 bytov, pričom v ponuke sú 1- až 3-izbové byty. Najlacnejší byt má výmeru 24 metrov štvorcových (plus balkón s takmer tromi metrami) a v ponuke je za približne 77-tisíc eur, najdrahší trojizový byt vyjde na vyše 190-tisíc pri výmere 76 metrov štvorcových s balkónom. Cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 2,6-tisíc eur pri jednoizbových, 2,5-tisíc pri dvojizbových a 2,3-tisíc eur pri trojizbových bytoch. Cena za parkovacie miesto je 7,7-tisíc eur. Štandardy sú priemerné. 

Ovocné Sady sa prezentujú ako dostupné bývanie určené predovšetkým pre začínajúce rodiny, aj keď najväčší počet bytov (264) tvoria dvojizbové. Vysoký podiel majú aj jednoizbové, ktorých je 139, trojizbových je 147. Do súboru sa tak nasťahujú pravdepodobne aj mladí ľudia a páry, prípadne byty skúpia investori, ktorí ich budú ďalej prenajímať.

S ohľadom na počet rezidencií je ponuka občianskej vybavenosti priamo v projekte skromná, očakávaný je vznik materskej školy a niekoľkých menších prevádzok v parteri orientovanom do prístupovej komunikácie, ostatné potreby budú pravdepodobne saturované v rámci budúcej zástavby v okolí. Obyvateľom môže poslúžiť aj nákupné centrum Avion, ktoré je síce fyzicky blízko, no mentálna vzdialenosť je pomerne veľká, keďže treba prekonať bariéru v podobe estakády ponad diaľnicu D1.

Architektúru projektu spracúva kancelária GFI. Jednotlivé domy sú maximálne jednoduché a racionálne, čo platí aj o jednotlivých dispozíciách. Hlavný dôraz bol očividne kladený na maximalizáciu zelených plôch, resp. výsadby, ktorá má zakryť nedostatky projektu. Centrálnym bodom bude parčík v strede obytného súboru.

Ak bude stavebné povolenie skutočne vydané v priebehu niekoľkých mesiacov, dokončenie prvých domov a odovzdávanie bytov očakávam na prelome rokov 2022 a 2023. Samotný developer zatiaľ presné termíny taktiež neupresňuje.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Ovocné Sady prišli s prísľubom jedných z najdostupnejších nových bytov v Bratislave. Hoci treba potvrdiť, že v celomestskom kontexte ide o jeden z lacnejších projektov, priemerná cena sa vyšvihla na úroveň mierne nadštandardných projektov z nedávnej minulosti. Trh sa síce odvtedy radikálne zmenil a zvýšila sa aj cena vstupov, svedčí to ale o dynamike rastu cien a faktu, že dnes aj dostupný projekt v skutočnosti nie je až taký dostupný.

Každopádne, o tento segment bývania bude nepochybne záujem a fakt, že už v prepredaji našlo majiteľa takmer sto bytov, ukazuje, že JTRE sa pravdepodobne s Ovocnými Sadmi nepopáli. V blízkej dobe sa očakáva, že na trh ešte prídu projekty cieliace na podobnú skupinu klientov – prvým z nich by mala byť trojica nových bytových domov v Slnečniciach, západne od budúcej električkovej trate.

Ani tieto developmenty však neuspokoja dopyt, ktorý sa bude zo strednodobého hľadiska ešte posilňovať, keďže Bratislava si bude držať svoju ekonomickú silu a s rozvojom verejného priestoru aj vďaka zavádzanej parkovacej politike bude atraktivita života v nej rásť. Rizikom je koncepčná nepripravenosť na výstavbu, kde situáciu komplikuje neaktuálny Územný plán.

Do doby, kým sa na prestavbu neuvoľnia ďalšie brownfieldy a veľké zóny občianskej vybavenosti, budú záujemcovia o dostupné bývanie nútení vyberať si z menšieho počtu projektov, kde si developeri budú môcť dovoliť budovať väčšie množstvá bytov pri klesajúcich jednotkových nákladoch. Tienistou stránkou je nižšia konkurencia, preto nemožno očakávať kvalitu na úrovni vyspelých západoeurópskych miest.

Ovocné Sady v tomto kontexte ostávajú slabým, nezaujímavým a koncepčne prežitým sídliskom na zlom mieste, napriek tomu je dobré, že vznikajú. Problémy Bratislavy sú totiž väčšie a dôležitejšie, ako je estetická hodnota jedného obytného súboru.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Bratislava získala nové sídlisko: Ovocné Sady hlásia dokončenie prvej etapy

13.10.2022 18:47:55 Adrian Gubčo

Prvá etapa jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je dokončená. Ovocné Sady od J&T Real Estate sa nachádzajú vo východnej časti ružinovskej Trnávky a majú byť príkladom dostupnejšieho bývania. Klienti na túto ponuku podľa developera reagovali – z vyše poltisícky bytov z prvej etapy ostávajú voľné posledné dva.

Čítať viac

Rozvoj pri letisku pokračuje: Rastú Ovocné sady aj Moruše, Goldbeck sa pripravuje na výstavbu centrály

25.10.2021 11:40:00 Adrian Gubčo

Okolie bratislavského Medzinárodného letiska M.R.Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí v rámci Bratislavy, pomaly sa to však začína meniť. Nové projekty rastú v podstate v priamom susedstve s jeho areálom. Ich rozsah aj charakter prispeje k výraznej zmene lokality – z mŕtvych pozemkov sa stanú intenzívne využívané zóny, čím sa letisko stane ešte viac „mestským“.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj druhej etapy

13.05.2021 12:56:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Ovocné Sady majú stavebné povolenie

13.01.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších bratislavských projektov pôjde čoskoro do výstavby. Ovocné Sady, rozsiahly rezidenčný súbor v blízkosti letiska, totiž obdržali stavebné povolenie. Developer J&T Real Estate ešte musí počkať na nadobudnutie právoplatnosti povolenia, aby mohol rozbehnúť realizáciu prvých domov.

Čítať viac

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

24.10.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Ovocné Sady majú územné rozhodnutie

14.03.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je bližšie k realizácii. Ovocné Sady, mohutné sídlisko v blízkosti Letiska M.R.Štefánika, získali územné rozhodnutie, čo znamená, že k spusteniu realizácie je už teraz len krôčik.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

07.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube