Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.11.2017 09:00

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

V rámci projektu vznikne 1030 bytov v jedenástich objektoch (desiatich bytových domoch a jednom apartmánovom). Domy budú usporiadané do riadkovej zástavby sídlištného charakteru. Z bytov budú prevažovať dvojizbáky, ktoré sú pre naznačenú cieľovú skupinu najdostupnejšie, bližších informácii je však zatiaľ málo.

Potenciálnych klientov sa developer snaží nalákať na dostatok zelene a ihriská medzi jednotlivými domami, škôlku priamo v areáli, blízkosť obchodov a služieb (Avion či Pharos, hoci obe centrá sú napriek blízkosti dostupné hlavne autom), rekreačných možností na Zlatých Pieskoch či v blízkych relaxačných centrách, a dopravnú dostupnosť (ktorá však v tomto prípade môže byť skôr negatívom). Architektúra vychádza z pera dvorného štúdia JTRE, GFI, a.s., a už podľa prvých vizualizácii v nej bude chýbať akákoľvek invencia. Dátumy realizácie nie sú špecifikované, hoci pôvodná dokumentácia rátala s výstavbou až v druhej polovici roka 2019.

Ovocné Sady sú lowcostom, za čo sa však vôbec nehanbia. Developer si je dobre vedomý, že dostupnosť bývania v Bratislave každým rokom klesá a pre rastúcu skupinu obyvateľov je vlastné bývanie čoraz menej dosiahnuteľným snom. Odpovedal teda projektom masového charakteru, ktorý síce nebude žiadnou okrasou a neprinesie ani žiadnu zásadnú kvalitu, no pre mnoho ľudí (ak ich nepredbehnú investori) môže ísť o cestu, ako sa dostať k vlastnému bytu.

Namieste teda nie je tradičné nadávanie na developerov, ale skôr zamyslenie sa, prečo miestna verejná správa sama nevyvíja v oblasti zlepšenia dostupnosti bývania takmer žiadnu aktivitu, tak v koncepčnej, ako aj realizačnej rovine. Nemožno sa potom čudovať, že súkromná spoločnosť, ktorá je prirodzene motivovaná ziskom, bude projekt nastavovať tak, aby z neho vyťažila maximálny profit.

Je to však úloha verejnej správy, ktorá má definovať štandardy a kvalitu bývania, a sama hľadať spôsoby, ako zlepšiť jeho dostupnosť. A to aj za cenu priamej výstavby mestských nájomných bytov, keďže potenciálne straty, súvisiace so silnejšou suburbanizáciou či odlivom mladých ľudí, ktorí nie sú schopní nájsť si svoje prvé bývanie, sú ďaleko vyššie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube