Author photoAdrian Gubčo 07.11.2017 09:00

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

V rámci projektu vznikne 1030 bytov v jedenástich objektoch (desiatich bytových domoch a jednom apartmánovom). Domy budú usporiadané do riadkovej zástavby sídlištného charakteru. Z bytov budú prevažovať dvojizbáky, ktoré sú pre naznačenú cieľovú skupinu najdostupnejšie, bližších informácii je však zatiaľ málo.

Potenciálnych klientov sa developer snaží nalákať na dostatok zelene a ihriská medzi jednotlivými domami, škôlku priamo v areáli, blízkosť obchodov a služieb (Avion či Pharos, hoci obe centrá sú napriek blízkosti dostupné hlavne autom), rekreačných možností na Zlatých Pieskoch či v blízkych relaxačných centrách, a dopravnú dostupnosť (ktorá však v tomto prípade môže byť skôr negatívom). Architektúra vychádza z pera dvorného štúdia JTRE, GFI, a.s., a už podľa prvých vizualizácii v nej bude chýbať akákoľvek invencia. Dátumy realizácie nie sú špecifikované, hoci pôvodná dokumentácia rátala s výstavbou až v druhej polovici roka 2019.

Ovocné Sady sú lowcostom, za čo sa však vôbec nehanbia. Developer si je dobre vedomý, že dostupnosť bývania v Bratislave každým rokom klesá a pre rastúcu skupinu obyvateľov je vlastné bývanie čoraz menej dosiahnuteľným snom. Odpovedal teda projektom masového charakteru, ktorý síce nebude žiadnou okrasou a neprinesie ani žiadnu zásadnú kvalitu, no pre mnoho ľudí (ak ich nepredbehnú investori) môže ísť o cestu, ako sa dostať k vlastnému bytu.

Namieste teda nie je tradičné nadávanie na developerov, ale skôr zamyslenie sa, prečo miestna verejná správa sama nevyvíja v oblasti zlepšenia dostupnosti bývania takmer žiadnu aktivitu, tak v koncepčnej, ako aj realizačnej rovine. Nemožno sa potom čudovať, že súkromná spoločnosť, ktorá je prirodzene motivovaná ziskom, bude projekt nastavovať tak, aby z neho vyťažila maximálny profit.

Je to však úloha verejnej správy, ktorá má definovať štandardy a kvalitu bývania, a sama hľadať spôsoby, ako zlepšiť jeho dostupnosť. A to aj za cenu priamej výstavby mestských nájomných bytov, keďže potenciálne straty, súvisiace so silnejšou suburbanizáciou či odlivom mladých ľudí, ktorí nie sú schopní nájsť si svoje prvé bývanie, sú ďaleko vyššie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube