Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.11.2017 09:00

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

V rámci projektu vznikne 1030 bytov v jedenástich objektoch (desiatich bytových domoch a jednom apartmánovom). Domy budú usporiadané do riadkovej zástavby sídlištného charakteru. Z bytov budú prevažovať dvojizbáky, ktoré sú pre naznačenú cieľovú skupinu najdostupnejšie, bližších informácii je však zatiaľ málo.

Potenciálnych klientov sa developer snaží nalákať na dostatok zelene a ihriská medzi jednotlivými domami, škôlku priamo v areáli, blízkosť obchodov a služieb (Avion či Pharos, hoci obe centrá sú napriek blízkosti dostupné hlavne autom), rekreačných možností na Zlatých Pieskoch či v blízkych relaxačných centrách, a dopravnú dostupnosť (ktorá však v tomto prípade môže byť skôr negatívom). Architektúra vychádza z pera dvorného štúdia JTRE, GFI, a.s., a už podľa prvých vizualizácii v nej bude chýbať akákoľvek invencia. Dátumy realizácie nie sú špecifikované, hoci pôvodná dokumentácia rátala s výstavbou až v druhej polovici roka 2019.

Ovocné Sady sú lowcostom, za čo sa však vôbec nehanbia. Developer si je dobre vedomý, že dostupnosť bývania v Bratislave každým rokom klesá a pre rastúcu skupinu obyvateľov je vlastné bývanie čoraz menej dosiahnuteľným snom. Odpovedal teda projektom masového charakteru, ktorý síce nebude žiadnou okrasou a neprinesie ani žiadnu zásadnú kvalitu, no pre mnoho ľudí (ak ich nepredbehnú investori) môže ísť o cestu, ako sa dostať k vlastnému bytu.

Namieste teda nie je tradičné nadávanie na developerov, ale skôr zamyslenie sa, prečo miestna verejná správa sama nevyvíja v oblasti zlepšenia dostupnosti bývania takmer žiadnu aktivitu, tak v koncepčnej, ako aj realizačnej rovine. Nemožno sa potom čudovať, že súkromná spoločnosť, ktorá je prirodzene motivovaná ziskom, bude projekt nastavovať tak, aby z neho vyťažila maximálny profit.

Je to však úloha verejnej správy, ktorá má definovať štandardy a kvalitu bývania, a sama hľadať spôsoby, ako zlepšiť jeho dostupnosť. A to aj za cenu priamej výstavby mestských nájomných bytov, keďže potenciálne straty, súvisiace so silnejšou suburbanizáciou či odlivom mladých ľudí, ktorí nie sú schopní nájsť si svoje prvé bývanie, sú ďaleko vyššie.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube