YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.11.2017 09:00

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

V rámci projektu vznikne 1030 bytov v jedenástich objektoch (desiatich bytových domoch a jednom apartmánovom). Domy budú usporiadané do riadkovej zástavby sídlištného charakteru. Z bytov budú prevažovať dvojizbáky, ktoré sú pre naznačenú cieľovú skupinu najdostupnejšie, bližších informácii je však zatiaľ málo.

Potenciálnych klientov sa developer snaží nalákať na dostatok zelene a ihriská medzi jednotlivými domami, škôlku priamo v areáli, blízkosť obchodov a služieb (Avion či Pharos, hoci obe centrá sú napriek blízkosti dostupné hlavne autom), rekreačných možností na Zlatých Pieskoch či v blízkych relaxačných centrách, a dopravnú dostupnosť (ktorá však v tomto prípade môže byť skôr negatívom). Architektúra vychádza z pera dvorného štúdia JTRE, GFI, a.s., a už podľa prvých vizualizácii v nej bude chýbať akákoľvek invencia. Dátumy realizácie nie sú špecifikované, hoci pôvodná dokumentácia rátala s výstavbou až v druhej polovici roka 2019.

Ovocné Sady sú lowcostom, za čo sa však vôbec nehanbia. Developer si je dobre vedomý, že dostupnosť bývania v Bratislave každým rokom klesá a pre rastúcu skupinu obyvateľov je vlastné bývanie čoraz menej dosiahnuteľným snom. Odpovedal teda projektom masového charakteru, ktorý síce nebude žiadnou okrasou a neprinesie ani žiadnu zásadnú kvalitu, no pre mnoho ľudí (ak ich nepredbehnú investori) môže ísť o cestu, ako sa dostať k vlastnému bytu.

Namieste teda nie je tradičné nadávanie na developerov, ale skôr zamyslenie sa, prečo miestna verejná správa sama nevyvíja v oblasti zlepšenia dostupnosti bývania takmer žiadnu aktivitu, tak v koncepčnej, ako aj realizačnej rovine. Nemožno sa potom čudovať, že súkromná spoločnosť, ktorá je prirodzene motivovaná ziskom, bude projekt nastavovať tak, aby z neho vyťažila maximálny profit.

Je to však úloha verejnej správy, ktorá má definovať štandardy a kvalitu bývania, a sama hľadať spôsoby, ako zlepšiť jeho dostupnosť. A to aj za cenu priamej výstavby mestských nájomných bytov, keďže potenciálne straty, súvisiace so silnejšou suburbanizáciou či odlivom mladých ľudí, ktorí nie sú schopní nájsť si svoje prvé bývanie, sú ďaleko vyššie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Bratislava získala nové sídlisko: Ovocné Sady hlásia dokončenie prvej etapy

13.10.2022 18:47:55 Adrian Gubčo

Prvá etapa jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je dokončená. Ovocné Sady od J&T Real Estate sa nachádzajú vo východnej časti ružinovskej Trnávky a majú byť príkladom dostupnejšieho bývania. Klienti na túto ponuku podľa developera reagovali – z vyše poltisícky bytov z prvej etapy ostávajú voľné posledné dva.

Čítať viac

Rozvoj pri letisku pokračuje: Rastú Ovocné sady aj Moruše, Goldbeck sa pripravuje na výstavbu centrály

25.10.2021 11:40:00 Adrian Gubčo

Okolie bratislavského Medzinárodného letiska M.R.Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí v rámci Bratislavy, pomaly sa to však začína meniť. Nové projekty rastú v podstate v priamom susedstve s jeho areálom. Ich rozsah aj charakter prispeje k výraznej zmene lokality – z mŕtvych pozemkov sa stanú intenzívne využívané zóny, čím sa letisko stane ešte viac „mestským“.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj druhej etapy

13.05.2021 12:56:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Ovocné Sady majú stavebné povolenie

13.01.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších bratislavských projektov pôjde čoskoro do výstavby. Ovocné Sady, rozsiahly rezidenčný súbor v blízkosti letiska, totiž obdržali stavebné povolenie. Developer J&T Real Estate ešte musí počkať na nadobudnutie právoplatnosti povolenia, aby mohol rozbehnúť realizáciu prvých domov.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj bytov

14.11.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Prvá fáza jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave štartuje predaj bytov. Obytný súbor Ovocné Sady od developera J&T Real Estate prinesie do lokality v blízkosti Medzinárodného letiska M.R. Štefánika stovky rezidencií, ktoré sú mienené ako dostupné bývanie.

Čítať viac

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

24.10.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Ovocné Sady majú územné rozhodnutie

14.03.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je bližšie k realizácii. Ovocné Sady, mohutné sídlisko v blízkosti Letiska M.R.Štefánika, získali územné rozhodnutie, čo znamená, že k spusteniu realizácie je už teraz len krôčik.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube