Author photoAdrian Gubčo 10.10.2022 15:52

Najlepšia nemocnica svojho druhu na Slovensku? Onkologický ústav pokračuje v rozvoji

Onkologický ústav sv. Alžbety (OÚSA) patrí k významným slovenským zdravotníckym pracoviskám. Ako to už názov prezrádza, venuje sa predovšetkým liečbe onkologických pacientov, ktorí prichádzajú z celej krajiny. Tlak na modernú prevádzku je preto mimoriadne vysoký. Aj z tohto dôvodu sa nemocnica postupne dostavuje a rekonštruuje.

Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety

Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety

Po dlhšej príprave sa v priebehu tohto roka naplno spustila realizácia rozšírenia jedného z blokov nemocnice, orientovaného do Hollého ulice. Dostavba krídla, ktorá prinesie vznik šesťpodlažného objektu do ulice a nového dvorového pavilónu, má byť spojená s celou radou zlepšení. Podľa OÚSA sa maximálne zvýši efektívnosť prevádzkových procesov, zavedú sa nové inovatívne technológie a zvýši sa aj komfort pacientov a zamestnancov.

V novostavbe sa budú nachádzať nové ambulancie, čakárne, technické zázemie, zasadačky, konziliárne miestnosti, bufet, kaplnka či zelené pochôdzne strechy. Priestory budú klimatizované a bezbariérové, pacienti budú mať dokumentáciu v elektronickej forme priamo na lôžku, sociálne zariadenia budú modernizované a vonkajšie plochy vo vnútrobloku zazelenené. To všetko má prispieť k naplneniu cieľa nemocnice stať sa najlepším a najmodernejším onkologickým pracoviskom Slovensku.

Súčasťou tejto ambície však nie je len výstavba nového bloku, ale aj rekonštrukcia existujúcich. Už v dohľadnej dobe by sa tak mohla spustiť obnova bloku A, ktorý sa nachádza na nároží Hollého a Heydukovej, hlavnú fasádu má však obrátenú do Heydukovej. V rámci úprav sa zmení dispozícia druhého a tretieho nadzemného podlažia objektu, navonok tak zmeny vidno veľmi nebude (okrem vybúrania vnútorných tehlových priečok, obvodovej steny loggie a vytvorenia nových okenných otvorov). Pre fungovanie nemocnice však pôjde o výraznú zmenu.

Rekonštrukcia je totiž spojená s rozšírením existujúceho lôžkového oddelenia rádioterapie na druhom nadzemnom podlaží a doplnením hygienického zariadenia pre každú izbu. Otvorí sa prepojenie s lôžkovou časťou bloku A. Na treťom podlaží bude umiestnené Gastroenterologické oddelenie s pri sálovou sterilizáciou s príslušnými miestnosťami. V oboch podlažiach budú zároveň realizované nové podlahy, rozvody elektriny, vody a kanalizácie. Osvetlenie pacientskych izieb sa zlepší vďaka novým okenným otvorom.

Zámer aktuálne získal stavebné povolenie. Jeho realizácia by sa tak mohla teoreticky spustiť ešte v priebehu tohto roka. Výstavba nového bloku na Hollého mala v minulosti problémy so susedmi, ktorým sa nepozdávala hustota zástavby a blízkosť nového objektu k existujúcemu bytovému domu. Aj to viedlo k dlhému procesu od predstavenia zámeru v roku 2016 až po výstavbu. V prípade rekonštrukcie sa podobné komplikácie azda už nevyskytnú.

V ideálnom prípade by mohla byť dostavba aj rekonštrukcia dokončená už na konci budúceho roka, prípadne v prvej polovici roka 2024.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

OÚSA získa realizáciou oboch projektov skutočne lepšie predpoklady pre to, aby bola jedným z najmodernejších zariadení svojho druhu na Slovensku. Domáce nemocnice trpia mnohými problémami, pričom investičný dlh do budov a technológií patrí k najvážnejším. Pokrok v medicíne ide dopredu míľovými krokmi, nie je to však zadarmo. Ak chce patriť nemocnica k špičke, okrem kvalitných zamestnancov potrebuje aj adekvátne vybavenie v budovách, ktoré sú prevádzkovo optimalizované pri zachovaní dobrého komfortu pre užívateľov.

Ústav má podmienky pre rozvoj sťažené svojou polohou priamo v centre mesta, v prostredí veľmi hustej zástavby, ktorá neumožňuje budovať úplne nové pavilóny. Preto musí rekonštruovať a rozširovať existujúce budovy.

Predsa však existuje výnimka a veľká priestorová rezerva pre budúcu expanziu – vo vlastníctve OÚSA je rozsiahla prieluka od Špitálskej ulice, dnes používaná ako povrchové parkovisko. Využívajú ho najmä pacienti. Zanedbaná plocha v kombinácii s nepeknými zadnými a bočnými fasádami pôsobí nevhodne. Celkovému vyzneniu priestoru okolia Kamenného námestia, ktoré je dnes kvôli svojmu stavu skôr hanbou Bratislavy, ešte viac ubližuje.

Bolo by správne, keby OÚSA otvorene komunikovala svoje úmysly s touto prielukou. Priestor si zasluhuje zástavbu a vyplnenie kvalitnou architektúrou, ktorá bude v súlade s vysokými nárokmi na úroveň prostredia. Ak bude plochu využívať sama, pravdepodobne tu vznikne objekt zdravotníckeho charakteru. Napriek tomu by bolo správne splniť niekoľko princípov – mierka by mala nadväzovať na okolie, najmä funkcionalistické domy v blízkosti, parter (prízemie) by mal byť aktívny s prevádzkami otvorenými do ulice, a fasádu by bolo vhodné štýlovo, materiálovo alebo aspoň farebne rozčleniť, aby nevznikla dlhá monolitická stena. Taktiež by bolo vhodné, aby sa na dome objavili ušľachtilejšie materiály.

Či tu bude ďalší nemocničný pavilón alebo nebodaj priestor OÚSA odpredá, nie je známe. Faktom však je, že ide o jednu z tých bratislavských prieluk, kde sa zástavba žiada najviac. Pred ňou je azda už len „diera“ medzi Gorkého a Laurinskou ulicou pri Slovenskom národnom divadle. Strategický význam má plocha nielen pre nemocnicu, ale do istej miery aj pre celú Bratislavu.

 

Fotografia z 1.10.2022. Pozrite si priebeh realizácie rozšírenia OÚSA vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety
  • Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety
  • Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety
  • Zdroj: Onkologický ústav sv. Alžbety

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube