Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.02.2020 10:07

Tesco Galéria v Petržalke sa blíži k otvoreniu

V mestskej časti Petržalka pribúda nové nákupné centrum. To vznikne prestavbou existujúceho hypermarketu Tesco, ktoré získa novú nákupnú galériu. Spoločnosť očakáva dokončenie pasáže s 50 obchodmi už v apríli.

Article Big

Zdroj: Tesco

Nová prístavba vzniká východne od objektu, na mieste bývalého parkoviska, a vytvorí nové komerčné priestory na ploche väčšej ako 4-tisíc metrov štvorcových. Realizácia prebieha za plnej prevádzky hypermarketu. Cieľom je zvýšiť úroveň nakupovania pre zákazníkov, t.j. zabezpečiť pod jednou strechou väčšiu škálu obchodov a služieb.

„Chceme neustále zlepšovať nákupný zážitok zákazníkov v našich obchodoch a nákupných centrách,“ hovorí Martin Kuruc, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesco na Slovensku. „Preto sme sa v minulom roku zamerali na modernizáciu existujúcich predajní. V tomto roku sme si však pre zákazníkov pripravili viaceré novinky. Veľmi sa teším, že na jar po dlhšom čase opäť otvoríme nové predajne v rôznych mestách Slovenska. Na začiatku apríla tiež otvoríme  nákupné centrum v Petržalke. Ide o najväčšiu investíciu Tesca na Slovensku od roku 2017, keď sme pri Galante otvorili naše najväčšie distribučné centrum v strednej Európe.“

V Galérii by mali pribudnúť obchody s oblečením, športové potreby, hračkárstvo, drogéria, papiernictvo, kníhkupectvo, kozmetika a i., zo služieb to budú banky, lekáreň, kaderníctvo, čistiareň, optika, kvetinárstvo, oprava obuvi, tabak, klenotníctvo, predaj hodiniek, nechtový dizajn alebo mobilný operátor. Okrem toho by vo foodcourte malo vzniknúť 12 nových prevádzok.

Celkovo tak bude celý hypermarket spoločne s Galériou zaberať plochu približne 11-tisíc metrov štvorcových, z toho hypermarket zaberá približne 60%. Určitými úpravami prešiel aj ten.

 

Zdroj: Tesco

 

Galéria sa zaradí k postupne rastúcej ponuke obchodov a služieb v Petržalke, ktorá vďaka svojej populácii, presahujúcej stotisíc obyvateľov, tvorí sama osebe veľký a zaujímavý trh. Vzhľadom na modernistický charakter zástavby s veľkými vzdialenosťami a absenciou významnejších verejných priestranstiev s koncentračnou funkciou je však retail sústredený do väčších nákupných centier.

Tie v Petržalke postupne pribúdajú. K novinkám patrí Petržalská tržnica alebo Slnečnice Market, ktoré sú do veľkej miery orientované na zákazníka na aute. To je aj prípad Galérie a staršieho OC Danubia, ktoré bolo jednou z prvých nákupných galérií v Bratislave, dnes už ale nedokáže modernejším a kompaktnejším centrám konkurovať.

Zmenu situácie a rozvoj služieb v parteri domov (na úrovni prvého podlažia, prístupného z ulice) možno očakávať až v budúcnosti a len v niekoľkých málo lokalitách. Okrem štvrtí Slnečnice, Nesto či Nové Lido je najviac očakávanou urbanizácia Centrálneho rozvojového koridoru, širokého nezastavaného pásu v strede Petržalky, kde sa po dokončení električkovej trate v roku 2023 očakáva postupný development.

Ten je však spojený s odporom nemalej časti miestnych obyvateľov a ich zastupiteľov, ktorí voči Hlavnému mestu, ktoré chce aktualizovať Územný plán a pripraviť lokálne plány, majú mnohokrát až absurdné a protichodné požiadavky. Zmeny v území tak budú ešte mimoriadne zložitou témou.

Dovtedy budú retailu v mestskej časti dominovať prevádzky v budovách podobného predmestského charakteru, ako je Galéria či vyššie zmieňované nákupné centrá. Jediným možným pozitívom ostáva – hoci to zasiahne objekty daného typu pravdepodobne až neskôr – nový prístup štátu, ktorý chce podporovať rozvoj fotovoltaiky, a to výstavbou panelov na strechách budov a vnútri priemyselných parkov namiesto zaberania polí. Veľké nákupné boxy s plochými strechami v tomto predstavujú ideálnych kandidátov. Alternatívou sú zelené strechy, ktoré zas presadzuje v čoraz väčšej miere Hlavné mesto.

Do budúcnosti však treba prostriedkami územného plánovania takýto spôsob rozvoja retailu potláčať. Budúcnosť je vo väčšej dostupnosti služieb dosiahnuteľných pešou chôdzou a priamo na prízemí domov. Ide o benefit pre životné prostredie, zdravie, miestnu ekonomiku aj príťažlivosť mesta.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Tesco
  • Zdroj: Tesco
  • Zdroj: Tesco
  • Zdroj: Tesco
  • Zdroj: Tesco

Súvisiace články

OC Galéria Tesco v Petržalke je skolaudované a pred otvorením

01.06.2020 09:45:00 Adrian Gubčo

V Petržalke onedhlo pribudne ďalšie nákupné centrum. Po rozsiahlej prestavbe bude otvorené OC Galéria, ktoré vzniklo prístavbou novej pasáže k existujúcemu hypermarketu Tesco. Otvárať sa malo pôvodne už pred Veľkou nocou, pôvodné plány však narušila pandémia koronavírusu COVID-19. Najnovší termín je 4. jún.

Čítať viac

Hypermarket Tesco v Petržalke sa premení na nákupné centrum Galéria

24.04.2019 12:45:00 Adrian Gubčo

Hypermarket Tesco v mestskej časti Petržalka prechádza aktuálne zmenami. Tie súvisia s rozširovaním objektu, ktorý sa premení na nákupné centrum Galéria. Pribudnúť by malo viac ako 50 obchodov, kaviarní či reštaurácií.

Čítať viac

Hypermarket Tesco v Petržalke sa premení na nákupné centrum Galéria

24.04.2019 12:45:00 Adrian Gubčo

Hypermarket Tesco v mestskej časti Petržalka prechádza aktuálne zmenami. Tie súvisia s rozširovaním objektu, ktorý sa premení na nákupné centrum Galéria. Pribudnúť by malo viac ako 50 obchodov, kaviarní či reštaurácií.

Čítať viac

Nové nákupné možnosti v Petržalke

01.06.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Petržalka, napriek svojmu rozsahu, neponúkala veľkú variabilitu v oblasti maloobchodných prevádzok, ktoré sa tu nachádzajú a boli obmedzené na pár prevádzok supermarketov a určitého počtu menších obchodíkov. To sa však mení s rozvojom tzv. farmárskych tržníc, ktorých v krátkom čase pribudli hneď dve.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube