Author photoSimona Schreinerová 18.06.2024 16:44

Mesto sa konečne vracia. Florian Residence začína rásť, druhá etapa bude čoskoro nasledovať

Florian Residence od spoločnosti Alto Real Estate je ambiciózny projekt, vypĺňajúci lukratívnu parcelu v blízkosti Národnej banky Slovenska. Jeho realizácia prebieha už nejakú dobu. Onedlho by však mala dostať prírastok v podobe druhej etapy, ktorá napreduje v povoľovaní. Čoskoro sa tak mestská zástavba vráti na miesto, ktoré bolo už v minulosti zastavané. 

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alto Real Estate

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Alto Real Estate

Florian Residence sa dnes nachádza na okraji vládnej a univerzitnej štvrte, tvorenej významnými objektami občianskej vybavenosti. Až do polovice 20. storočia však lokalita zahŕňala kompaktnú nízku zástavbu s predmestským charakterom. V druhej polovici storočia boli pôvodné domy takmer úplne asanované s cieľom výstavby pokračovania veľkorysých modernistických budov vrátane experimentálneho sídliska s výškovou dominantou.

Zo sídliska Starohorská sa však nestihlo zrealizovať okrem jedného domu nič. Na začiatku 21. storočia tu česká developerská spoločnosť Sekyra Group uvažovala o výstavbe vežiaka, ale firma sa zo Slovenska dočasne stiahla. V priebehu minulého desaťročia pozemky získala skupina blízka developerovi Penta Real Estate a začal sa formovať koncept nového developmentu.

Ten mal pozostávať z troch častí. Prvou mal byť Polyfunkčný dom Slovanská, ktorý by bol situovaný priamo pod budovou Národnej banky Slovenska na nároží ulíc Imricha Karvaša a Slovanskej. Druhým projektom mal byť Obytný súbor Fazuľová medzi ulicami Školská a Fazuľová. Najvýraznejším zámerom však bolo bizniscentrum Florian Offices na zvažujúcom sa pozemku pri Ulici Imricha Karvaša smerom k Radlinského.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Druhá etapa. Zdroj: Alto Real Estate

Plány výstavby sa spájali so známymi menami architektonického sveta – Slovanskú navrhovala kancelária JRKVC, Fazuľovú GutGut a Florian Offices Vietzke&Borstelmann, autori Sky Park Offices. Developer získaval povolenia a odstraňoval zvyšky pôvodných budov vrátane školy, po ktorej je pomenovaná ulica Školská.

V roku 2022 Jozef Oravkin opustil Pentu a založil Alto Real Estate, pričom získal projekty Digital Park, Sky Park a uvažované developmenty medzi ulicami Imricha Karvaša a Fazuľová. Po príprave, spojenej s vyčistením pozemkov a odstránením posledných zvyškov poslednej zástavby, sa v priebehu minulého roka konečne začala výstavba prvej etapy Florian Residence - teda Polyfunkčného domu Slovanská. 

Projekt ponúka nadštandardné bývanie v podobe 73 bytov a apartmánov pre približne 160 obyvateľov. Umiestnené sú v osempodlažnom bodovom dome, vymedzenom pokojnými lokálnymi ulicami Školská a Slovanská, ale aj rušnejšou Ulicou Imricha Karvaša. Vďaka kaviarenskej terase, námestiu a parčíku bude prepojený s okolím, čo vytvorí hneď pod domom príjemný pobytový priestor.

Do predaja bolo nasadených prvých 20 bytov a apartmánov, aktuálne je dostupných ešte 17. Dispozície sú celkom racionálne, dvojizbové byty majú vlastné toalety, vo viacerých prípadoch majú kúpeľne vlastné okno a podarilo sa vytvoriť aj priestor pre šatníkovú miestnosť. Každý byt či apartmán má vlastnú loggiu, prípadne dve. 

Developer síce prebral projekt od JRKVC, vizuál však nechal prepracovať holandským štúdiom Benthem Crouwel Architects. Objekt tak získa symetrickú fasádu a čistý, pokojný architektonický výraz. Podľa všetkého by sa mal vyznčovať aj vysokým materiálovým štandardom - podľa vizualizácií by mali byť použité kamenné prvky, čo nie je v súčasnosti (bohužiaľ) bežné. 

Na stavbe aktuálne prebieha zakladanie a budovanie druhého podzemného podlažia. Vztýčený už bol aj žeriav. Práce by tak mali napredovať v rýchlom tempe a jedna zo staromestských "dier" sa začne postupne vypĺňať. Predpokladaný termín dokončenia prvej fázy Florian Residence je tretí kvartál 2025.

 

Výstavba prvej etapy Florian Offices. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Obytný súbor Fazuľová vstupuje do stavebného konania

Druhá fáza, nazývaná oficiálne Obytný súbor Fazuľová, sa približuje k výstavbe taktiež. Developer požiadal o vydanie stavebného povolenia, čo je neklamným znakom toho, že sa projekt dáva do pohybu. Táto etapa bude nadväzovať na prvú časť, avšak bude mohutnejšia. Umiestnená bude medzi Školskou a Fazuľovou, zo severu ju bude vymedzovať vyššie zmieňovaný experimentálny panelový dom. 

Projekt zahŕňa dvojicu osempodlažných doskových domov označených ako A a B s orientáciou západ-východ, ktoré vytvoria pokojný, no verejne prístupný vnútroblok s parkom, detským ihriskom a bytmi s predzáhradkami. V rámci výstavby vznikne 240 rezidencií pre približne 600 obyvateľov.

Samostatné objekty budú spojené v suteréne garážou s tromi podzemnými podlažiami, ktoré budú pôdorysne rozsiahlejšie. V garáži bude 389 parkovacích miest pre autá a šesť pre motocykle. V objekte A bude jeden priestor určený pre občiansku vybavenosť, dom B bude čisto rezidenčný.

Realizácia tejto časti projektu mala začať súčasne s prvou etapou a na pozemku už prebehli prvé zemné práce. Developer sa však pravdepodobne rozhodol odložiť druhú etapu v reakcii na situáciu na trhu. Začiatok výstavby bude závisieť od vydania stavebného povolenia, ale ak by všetko išlo hladko, mohla by to byť otázka niekoľkých mesiacov.

 

Pôvodne uvažovaná podoba Florian Offices. Keďže sa bude meniť funkcia, zmení sa aj dizajn. Zdroj: Vietzke&Borstelmann

 

Ako posledná by mala ísť do výstavby tretia časť, pôvodne uvažovaná ako kancelárska a nazývaná Florian Offices. Podobne ako v prípade Sky Park Tower, investor zareagoval na pohyby na trhu a administratívnu funkciu nahradí rezidenčnou. To si však vyžaduje zmenu Územného plánu, takže sa nedá očakávať skorý začiatok výstavby.

Veľké nevyužité územie na okraji obľúbenej štvrte Blumentál sa v najbližších rokoch premení na aktívnu súčasť mesta. Výstavba nových domov dodá územiu mestskejší a ucelený charakter. Navrhované objekty pôsobia podľa vizualizácií solídne a nadčasovo, čo zvýši kvalitu celej lokality. Benefitom bude aj nová udržiavaná zeleň na vyššej úrovni, zrevitalizované ulice (developer už potvrdil, že použije Bratislavskú dlažbu) a aktívny parter niektorých domov. 

Florian Residence so všetkými svojimi etapami by mal byť príkladom vhodného zahusťovania prázdnych pozemkov v centre mesta. Tých však už tak veľa nezostáva. Až na niekoľko výnimiek, ako je parcela na Šancovej či niekoľko pozemkov v downtowne, sa v Starom Meste nenachádzajú rozsiahle plochy vhodné pre výstavbu veľkých obytných súborov. Alto teda využilo príležitosť a prináša projekt, ktorý do istej miery uzavrie urbanizáciu centra mesta. 

 

Fotografie zo 17.6.2024. Pozrite si výstavbu Florian Residence vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube