Author photoAdrian Gubčo 28.09.2023 18:20

Nové zmeny na Draždiaku. Mestská časť odkúpila tenisový areál, má veľké plány

Veľký Draždiak v Petržalke je čoraz obľúbenejším miestom pre relax a trávenie voľného času. Z pohľadu mestskej časti ide o dôležitý verejný priestor, do ktorého zlepšení priebežne investuje. Teraz sa ale rozhodla pre mimoriadny krok: samospráva odkúpila tenisový areál. Má ísť o ďalší krok na ceste k zlepšeniu lokality.

Zdroj: Google Maps, Mestská časť Bratislava - Petržalka

Zdroj: Google Maps, Mestská časť Bratislava - Petržalka

Petržalka odkúpi za dva milióny eur tenisový areál pri Veľkom Draždiaku. Mestská časť tak získa možnosť zrevitalizovať roky zanedbané pozemky. Deklaruje, že areál chce naďalej využívať na športové účely. Kúpu pozemkov a objektov odsúhlasili miestni poslanci. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Cieľom je zvýšiť kvalitu územia pri zachovaní jeho funkcie. „V zmysle územného plánu je to plocha na šport a rekreáciu a presne na tento účel to chce mestská časť využívať," hovorí Ján Hrčka, staorsta Petržalky. Priznáva však, že areál si vyžiada nevyhnutné opravy, v strednodobom horizonte aj generálnu opravu. Hoci je areál unifikovaný v súčasnosti len na jeden šport, po komplexnej rekonštrukcii by mohla hala slúžiť aj na viaceré iné športy. Tenisové kurty však zostanú zachované.

Nejde ale o jediné uvažované zmeny. Súčasťou areálu je zároveň aj ubytovňa s viacerými bytovými jednotkami. Tie by mohla mestská časť po rekonštrukcii využiť ako nájomné bývanie pre zamestnancov úradu i správcu areálu. Ďalšie byty by mohla ponúknuť napríklad zamestnancom materských a základných škôl či sociálnych zariadení.

Mestská časť pristúpila k pomerne radikálnemu kroku z viacerých dôvodov. Okrem záujmu o revitalizáciu je jedným z nich výhodná cena, za ktorú môže mestská časť areál získať. Celý priestor totiž znalci ohodnotili na štyri milióny eur, z čoho pozemky majú hodnotu viac ako milión eur. Okrem toho za dôležité považuje aj to, že mestská časť ako budúci majiteľ pozemkov bude mať možnosť regulovať ďalšiu výstavbu v danej lokalite.

Samospráva tým pravdepodobne už reaguje na prichádzajúcu stavebnú legislatívu, v rámci ktorej obce (a mestské časti) prídu o kompetencie v súvislosti s prenosom kompetencií stavebných úradov späť na štát. Doteraz totiž išlo o prenesený výkon štátnej správy, pričom starostovia a starostky vystupovali ako štatutári stavebných úradov. Daným spôsobom bude môcť Petržalka naďalej vstupovať do procesov v prípade nového developmentu.

Ak nenastanú žiadne komplikácie, kúpa vrátane zápisu do katastra by mohla byť zrealizovaná do konca roku 2023. Kúpa je rozdelená na päť splátok, poslednú by mala uhradiť v roku 2027.

 

Mestská časť upravila časť brehu, čo je súčasť snáh o zlepšenie areálu Veľkého Draždiaka. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

 

Petržalka sa rozhodla pre netypický krok, no kvalitná rekonštrukcia, spojená s rozšírením možností pre športovanie, by nemusela byť na škodu. Draždiak má veľký potenciál, ktorý zatiaľ nevyužíva dostatočne. Napriek tomu, že je obľúbený, je jeho okolie zväčša zanedbané a na nízkej úrovni. Zóna potrebuje vyššiu diverzitu služieb pre návštevníkov, ktorí hľadajú bohatší zážitok.

Mestská časť môže zároveň nadviazať na vlastné zásahy, ktoré zrealizovala v uplynulom období. Na pozemkoch Magistrátu osadila nový mobiliár, lavičky, ležadlá verejné toalety, nasadila nový trávnik, a nainštalovala prezliekacie kabínky. Zásahy sú limitované len na menšie územie, napriek tomu ide o citeľné zlepšenie.

Výraznejšie úpravy by mohli priniesť súkromní investori. V tomto momente sú v príprave zámery Južná Pláž od V.D. LAKE a Tri Vŕby od RMC Properties Slovakia. Obaja developeri sľubujú, že v rámci svojich projektov zrevitalizujú priľahlé úseky nábrežia pred svojimi projektami a prinesú vybavenosť pre návštevníkov, vrátane športovísk či gastronomických prevádzok.

Veľký Draždiak sa tak bude naďalej meniť. Dnes je ešte v mnohých ohľadoch reliktom starších čias, keď si ľudia pod rekreačným areálom predstavovali neupravené štrkovisko so zaprášenými vyhodenými cestičkami okolo, plechovou búdou namiesto kultivovaného bufetu a absenciou akýchkoľvek dodatočných služieb.

Doba sa ale posunula. Ak má Petržalka získať naozaj špičkový rekreačný areál, bude musieť prijať zmeny – a to aj stavebného charakteru. Výsledkom bude lepší priestor pre všetkých.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube