Author photoAdrian Gubčo 06.11.2022 19:58

Dominanta Trnavského mýta sa stráca. Výšková budova Istropolisu prichádza o podlažia

Asanácia výškovej administratívnej budovy niekdajšieho Domu odborov napreduje. V tejto chvíli sa už definitívne strácajú najvyššie podlažia budovy, ktorá tvorila desaťročia výškovú dominantu Trnavského mýta. Stavebník, spoločnosť Immocap, smeruje k ukončeniu búracích prác ešte pred koncom roka, aby uvoľnil miesto projektu Nový Istropolis.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Administratívna budova z roku 1967 patrila s viacerými ďalšími objektami do komplexu Domu odborov Istropolis, ktorý bol ako celok dokončený v roku 1983. V osemdesiatych aj deväťdesiatych rokoch išlo o dôležité miesto pre organizovanie významných podujatí – okrem kultúrnych aj politických. Hlavná časť Istropolisu, kongresová sála v Dome Revolučného odborového hnutia, bola totiž aj miestom zjazdov komunistickej strany. V postsocialistickom období sa však objekt stal ekonomicky neudržateľným.

Úpadok Istropolisu vyústil až v jeho predaj v roku 2017. Majiteľmi sa stala dvojica developerov, YIT Slovakia a Immocap, hoci prvý zo zámeru neskôr vystúpil. Immocap usporiadal na nové riešenie medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž. Presadil sa v nej renomovaný holandský ateliér KCAP v spolupráci s nemeckou kanceláriou Cityförster, ako aj britským špecialistom na kultúrne priestory Charcoalblue. Medzinárodný tím navrhol polyfunkčný komplex s kanceláriami, bývaním, vybavenosťou v parteri, verejnými priestormi a z hľadiska verejnosti predovšetkým veľkým kultúrno-spoločenským centrom.

Priestorová organizácia nového developmentu neumožňovala zachovanie žiadnej časti Istropolisu (s výnimku Domu techniky, ktorý investor v tom čase ešte nevlastnil). Na mieste výškovej budovy napríklad vzniknú nové kancelárie v budove, tvorenej dvomi časťami – nižšia päťpodlažná bude nadväzovať na výšku zástavby pozdĺž Vajnorskej ulice, ktorú prirodzene predĺži až po jej vyústenie do Trnavského mýta. To bude mať v tejto časti priestranstva charakter námestia. Do neho sa bude kancelárska budova obracať vyššou deväťpodlažnou časťou. Immocap dnes túto budovu označuje ako „innovator hub“, čo vyznieva ako bizniscentrum pre menšie, kreatívne firmy.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zástavba na mieste výškovej budovy. Zdroj: Immocap
  • Zástavba na mieste výškovej budovy. Zdroj: Immocap
  • Pohľad zozadu na miesto výškovej budovy. Zdroj: Immocap
  • Situácia. Zdroj: Immocap
  • Aktuálna skica projektu. Zdroj: Immocap

Koncept projektu ešte nepochybne prejde viacerými zmenami. Situáciu zásadne mení prikúpenie objektu Domu techniky, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou zanikne tiež, aby uvoľnil miesto novej budove. Táto by mala mať, podľa všetkého, rezidenčnú funkciu. Otázniky visia aj nad kultúrno-spoločenským centrom. Developer totiž predstavil pomerne veľkorysý koncept, ktorý je však závislý od externej – ideálne štátnej – podpory. Pokiaľ sa jej nedočká, možné sú aj výrazné úpravy tejto časti Nového Istropolisu.

V každom prípade, aktuálne okrem búrania napreduje povoľovací proces pre nový projekt. V dohľadnej dobe by azda malo dôjsť na vydanie záväzného stanoviska a v priebehu roka 2023 sa očakáva územné a stavebné konanie. Ak by tak naozaj stalo, Immocap pravdepodobne nebude meškať so štartom výstavby. Dnes predpokladá dokončenie Nového Istropolisu na konci roka 2026, čo je môže byť odvážny termín.  

Ak sa podarí projekt vybudovať v plnej veľkosti, pôvodný Istropolis nahradí súčasný, veľkomestsky pôsobiaci development s potenciálom prinavrátiť na umŕtvenú plochu v centrálnej časti Bratislavy život. Pôvodnú dominantu nahradí nová. Tentokrát by však už nemalo ísť o výrazný a introvertný solitér, ale o doplnenie lokálnej štruktúry prostredníctvom citlivejšej zástavby. Strata v podobe originálneho Istropolisu by sa mala nahradiť lepšou a prínosnejšou novostavbou.

 

Fotografia z 1.11.2022. Pozrite si priebeh asanácie Istropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube