Author photoAdrian Gubčo 27.04.2018 13:00

Čoskoro sa spustí ďalšia etapa obnovy Námestia Slobody

Bratislava - hlavné mesto SR v spolupráci s občianskym združením Dobré m(i)esto, za ktorým stojí developer HB Reavis, v máji spustí ďalšiu etapu obnovy Námestia slobody. Na dnešnom brífingu to prezradil primátor mesta Ivo Nesrovnal

Práce sa budú realizovať na základe výsledkov architektonickej súťaže, ktorá prebehla v závere minulého roka. V tej zvíťazilo štúdio 2021 v spolupráci s ateliérom LABAK s konceptom minimálnych zásahov do parkovo upraveného námestia. Už na konci apríla by o.z. Dobré m(i)esto malo mať pripravenú projektovú dokumentáciu, ktorá ešte prejde verejným pripomienkovaním (či participáciou).

Po obnove sa spevnia povrchy, prebehne údržba zelene, zrealizujú sa ihriská pre deti a dospelých (workoutové ihriská), položia sa trávnaté koberce a zrealizuje sa automatická závlaha. Okrem toho sa začne s prípravou obnovy fontány, ktorá by mala byť lepšie prístupná a opäť naplnená vodou, keďže sa opraví vodovodná prípojka k fontáne. Dizajnovo kvalitný mobiliár z obdobia vzniku súčasnej podoby námestia bude obnovený, mesto chce zriadiť aj nabíjačku elektromobilov v spodnej časti námestia. Celkové náklady dosiahnu približne 900-tisíc eur, z toho 500-tisíc hradí HB Reavis, 400-tisíc mesto. Na projekte sa dodávateľským spôsobom podieľajú ďalší partneri. Dokončenie druhej fázy obnovy sa predpokladá na konci leta.

Revitalizácia Námestia slobody je výsledok prvej architektonickej súťaže, ktorú v poslednom období organizovalo mesto Bratislava, a jedna z mála zásadnejších investícii do verejného priestoru v meste. Na otázku, či mesto pripravuje nejaké ďalšie architektonické súťaže, primátor reagoval, že sa pripravuje len jedna bližšie nešpecifikovaná v spolupráci so súkromným investorom (môj odhad je prestavba Istropolisu), hoci uviedol, že sa údajne pripravuje Manuál či Koncepcia verejných priestranstiev.

Ako však ďalej primátor vysvetlil, daná koncepcia je podľa jeho slov zbytočná, ak v meste funguje 15 stavebných úradov. Zjednotením stavebných úradov do jednej inštitúcie, ktorá bude zahŕňať koncepčnú aj výkonnú zložku, možno jedine garantovať úspech koncepčných dokumentov. Z toho vyplýva, že podľa primátora je zodpovednosť za nízku kvalitu verejných priestranstiev v rukách mestských častí.

Názor si spravte sami.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a Head of development HB Reavis Jakub Gossányi
  • Zdroj: 2021 + LABAK

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube