Author photoAdrian Gubčo 15.03.2019 14:00

Polyfunkčný dom Na lúke získal kladné záväzné stanovisko

Developer FINEP je v Bratislave neslávne známy viacerými kontroverznými projektami, či už sú to štyri etapy projektu Jégého Alej, ktoré priniesli do lokality okolo vzácneho objektu Cvernovky – „Ružového hradu“ – masívne hmoty a zlú architektúru, alebo vežiak Première. Teraz sa však k realizácii blíži prvý zámer, ktorý možno považovať za nekonfliktný – dúbravský súbor Na lúke.

Zdroj: A.LT Architekti

Zdroj: A.LT Architekti

Polyfunkčný dom Na lúke bol prvýkrát predstavený v súčasnej podobe ešte v lete 2017, úplne prvý projekt sa však na danom pozemku plánoval už v roku 2008. Našťastie, odvtedy prešiel výraznými zmenami a v novej forme bol predložený aj na posúdenie zo strany Magistrátu. Ten vydal v posledných dňoch záväzné stanovisko, v ktorom súhlasí s výstavbou polyfunkčného súboru.

Pozemok, kde komplex vyrastie, sa nachádza v centrálnej časti Dúbravky, naproti Domu kultúry a v dotyku s areálom supermarketu Lidl. Severne od neho sa nachádza schátraná budova niekdajšej pošty, ktorá by však mala v blízkej budúcnosti tiež prejsť výraznejšou premenou. Úroveň územia tak významne vzrastie.

Do prostredia vstúpi FINEP dvojicou sedempodlažných bytových domov, ktoré medzi sebou vytvoria privátne nádvorie. Súčasťou projektu budú okrem trvalého bývania aj štúdiá a menšie obchodné jednotky, orientované k Saratovskej ulici, kde sa predpokladá najväčší pohyb peších. V rámci projektu vznikne aj široký chodník, ktorý prepojí okolitú štvrť s električkovou zastávkou na Saratovskej ulici (Alexyho).

Celkovo sa tu bude nachádzať 65 bytov a 43 štúdií, z toho 50 bytov vznikne v sekcii B, ktorá je od ulice zasunutá, sekcia A s 15 bytmi a 43 štúdiami bude bližšie k Saratovskej. Výmera komerčných priestorov je 186 metrov štvorcových, mali by tu pravdepodobne vzniknúť dve jednotky s kaviarňou a predajňou. Počet parkovacích miest je 113, z toho sa na teréne v areáli projektu bude nachádzať 10 stojísk a ďalších 23 bude medzi jednotlivými domami.

 

Nový projekt zlepší priechodnosť územia a prinesie doplnenie vybavenosti a rozvoj bývania. Zdroj: A.LT Architekti

 

Architektonický koncept vypracovalo kvalitné české štúdio A.LT Architekti, ktoré sa vo všeobecnosti prezentuje veľmi dobrou úrovňou svojich návrhov. Vcelku dobre je zvládnutý aj projekt Na lúke, a to napriek zdržanlivému vonkajšiemu výrazu. V sídliskovom prostredí Dúbravky však bude obytný súbor pôsobiť dobre a mal by sa dobre zapojiť do života okolia.

Oproti minulosti bol projekt výdatnejšie posudzovaný zo strany Kancelárie hlavnej architektky, ktorá odporúčala predvšetkým silnejšie využitie nádvoria medzi jednotlivými sekciami v prospech zelene, žiadala zriadenie detského ihriska alebo navýšenie podielu obchodných prevádzok. Hlavná architektka by taktiež rada videla vytvorenie aleje na ulici Pod záhradami. Z hľadiska kvality projektu sú to vhodné pripomienky, hoci majú len odporúčací charakter.  

Kedy by sa mohla spustiť výstavba, nie je v tejto chvíli známe. Stavebný úrad v mestskej časti Dúbravka je známy tým, že niektoré procesy tu trvajú dlhšie, o čom by mohli hovoriť viacerí developeri a ich klienti. V optimistickom variante by však mohol Polyfunkčný súbor Na lúke získať všetky potrebné povolenia do konca roka, v takom prípade by sa výstavba mohla spustiť azda už na začiatku roka 2020 s dokončením v roku 2022.

 

V susedstve by mali vzniknúť aj ďalšie projekty, ktoré zmenia túto časť Dúbravky k lepšiemu. Zdroj: A.LT Architekti

 

Daná časť Dúbravky prejde v najbližších rokov výraznými zmenami, keďže, ako bolo spomínané, prestavba čaká aj objekt pošty, kde už developer Macho Consulting predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie zámer „Stará Pošta Dúbravka“, v rámci ktorého vznikne polyfunkčný súbor s bytmi, kanceláriami a obchodmi. V nedávnej minulosti sa hovorilo aj o rekonštrukcii a dostavbe Domu kultúry, kde prebehla architektonická súťaž. Nanešťastie, lokálni NIMBYs nateraz zablokovali výstavbu projektu Pod záhradami, no snáď nie naveky. Škodou je využitie veľkej plochy pre supermarket a parkovisko Lidlu, takáto typológia objektov by v mestskej zástavbe nemala čo pohľadávať. 

Ak by sa však všetky plány zrealizovali, došlo by k výraznému zahusteniu lokálneho prostredia – čo je samozrejme pozitívne, keďže k električkovým tratiam patrí práve takáto hustá zástavba. Rovnako pozitívne je, že prvý z aktuálnych projektov sa prezentuje slušným architektonickým štandardom.

Ide o prvý bratislavský projekt FINEPu, ku ktorému nemám žiadne podstatné výhrady. Bolo by skvelé, keby nešlo len o jednu lastovičku, ale o náznak nového trendu. Každopádne, svoj výrazne poškodený imidž si bude FINEP naprávať ešte veľmi dlho.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: A.LT Architekti
  • Zdroj: A.LT Architekti
  • Zdroj: A.LT Architekti
  • Zdroj: A.LT Architekti
  • Zdroj: A.LT Architekti
  • Zdroj: A.LT Architekti
  • Zdroj: A.LT Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube