Author photoAdrian Gubčo 04.07.2023 16:12

Mestský kaňon sa stáva realitou. Nová veža na Mlynských nivách je bližšie k výstavbe

Ulica Mlynské nivy sa môže v budúcnosti premeniť na bratislavskú verziu akéhosi „mestského kaňonu“ – ulice, obklopenej veľmi vysokou zástavbou výškových budov. Prirodzene, oproti tým zo svetových veľkomiest bude neporovnateľná. Zrealizované, rozostavané aj pripravované projekty jej však dodajú v kontexte slovenského hlavného mesta jedinečný charakter.

Zdroj: Immocap, Wood & Company / EIA

Zdroj: Immocap, Wood & Company / EIA

Mlynské nivy majú veľmi rôznorodý charakter. Od staromestskej zástavby na jej západnom okraji, cez masívne nákupné centrum Nivy a s ním súvisiacu najvyššiu kancelársku budovu na Slovensku až po postindustriálne štvrte východne od Košickej, ulice pretína niekoľko typov lokalít, ktoré charakterizujú súčasnú Bratislavu. Typická pre ňu aj pre celé mesto je však aj transformácia, ktorá ju môže posunúť na vyššiu úroveň.

Najviac viditeľná je v súčasnosti v priestore zóny Mlynské Nivy – Západ. Doteraz je tu citeľná prítomnosť niekdajšej výrobnej a skladovo-administratívnej funkcie vo väzbe na blízky prístav alebo železnice. Na druhej strane, v posledných rokoch rastie dynamika prestavby jednotlivých pozemkov, kde vznikajú polyfunkčné projekty s prevažne kancelárskou alebo rezidenčnou funkciou.

Najvýraznejšími zmenami prechádza okolie križovatky Mlynské nivy a Plynárenská. Ešte pred niekoľkými rokmi tu bola riedka zástavba po bývalých fabrikách alebo ich areáloch, dnes tu prebieha horúčkovitá výstavba. Developer Immocap tu realizuje kancelársky projekt The Mill – vcelku mohutnú budovu, ktorá sa má už na prelome tohto a budúceho roka stať sídlom viacerých významných spoločností. Západne od Millu zas RMC Properties Slovakia vybudovalo Discovery Residence, azda prvú výškovú budovu, navrhnutú na ocenenie CE ZA AR.

Galéria

  • Zdroj: Immocap, Wood & Company / EIA
  • Koordinačná situácia. Zdroj: Immocap, Wood & Company / EIA

Immocap je historicky jedným z najaktívnejších developerov v lokalite, ktorý ju plánuje aj naďalej meniť. Po niekoľkých bizniscentrách však plánuje vybudovať aj rezidenčný projekt. The Mill tak dostane rezidenčného suseda obdobného charakteru aj z východnej strany. Vzniknúť tu má totiž Millhaus, 60 metrov vysoká bytová veža, doplnená o ubytovanie (hotel), ktorá vyplní dnes prázdnu plochu medzi vyššie zmienenou križovatkou a Bratislava Business Center V.

Budova bude mať štvorcový pôdorys a devätnásť nadzemných podlaží. Na prízemí bude umiestnená recepcia, raňajkáreň a dvojica retailových priestorov s možnosťou umiestnenia terás. Typické hotelové podlažie bude umiestnené na treťom až ôsmom podlaží, nachádzať sa tu budú dvojlôžkové hotelové izby (celkovo 66) s možnosťou využitia pre spálňovú, obytnú a pracovnú časť s príslušným hygienickým zázemím. Na deviatom až sedemnástom budú typické obytné podlažia s bytmi rozličným veľkostných kategórií. Celkovo by tu malo byť 101 bytov.

Parkovanie bude umiestnené v dvojici podzemných podlaží a bude priamo napojené na parkovaciu garáž BBC V. Projektu bude slúžiť 140 miest v podzemí, na teréne by mali byť umiestnené len štyri nové parkovacie miesta. Celkový počet nových stojísk bude 87 – zvyšok sa už nachádza v existujúcej garáži a tvorí rezervu pre Millhaus.

Architektúru spracúva kancelária Siebert + Talaš. Doteraz predstavené vizualizácie možno označiť len za pracovné a predbežné, preto nemožno veľmi hovoriť o tom, akú bude mať veža úroveň. Siebert + Talaš každopádne patrí ku skúseným pracoviskám, preto nie je vylúčené, že pôjde o kvalitné dotvorenie lokality.

Projekt je v pomerne pokročilom štádiu povoľovania. Developer má k dispozícii kladné záverečné stanovisko EIA, kladné stanovisko Hlavného mesta a po novom aj územné rozhodnutie. Obdržať tak musí ešte stavebné povolenie. Nie je tak vylúčené, že Millhaus začne rásť už v priebehu budúceho roka. Pôjde o ďalší kúsok v skladačke Mlynských nív.

 

Miesto, kde vznikne Millhaus, dnes. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Budúcnosť ulice ako akéhosi mestského kaňonu vyzerá čoraz pravdepodobnejšie, keďže svoje veže, i keď relatívne nízke (oproti downtownu), tu pripravuje viacero investorov. V budúcnosti by tak podstatná časť ulice mohla byť obklopená výškovými budovami. Týka sa to sekcie medzi Karadžičovou a Bajkalskou, čo je dosť veľká dĺžka na to, aby vznikla skutočne pôsobivá mestská trieda.

Organizáciou, ktorá vykonáva aktivity, smerujúce k zníženiu celkovej výšky zástavby, je podľa všetkého Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Inštitút by na Mlynských Nivách radšej videl hustejšiu štvrť so sedem- či osempodlažnou blokovou polyfunkčnou zástavbou. Ide o vcelku príjemnú víziu, nie je však celkom v súlade s tým, čo sa už plánuje, má povolenia alebo je rovno postavené. Zmysel to má v niektorých lokalitách, najmä v zóne Mlynské Nivy – Východ. Samotná ulica by ale mohla byť definovaná skôr vyššou zástavbou.

Zmysel to dáva aj s ohľadom na jej mierku. Mlynské nivy sú široké a v budúcnosti by mali prejsť prestavbou. Okrem cesty by sa tu mali nachádzať aj široké chodníky, cyklotrasy a električková trať. Chôdzu po ulici budú spríjemňovať rady stromov. V kombinácii s novými projektami môže vzniknúť veľmi súčasne pôsobiaci bulvár, ktorý bude zároveň kľúčovým verejným priestorom štvrte, do ktorej sa predpokladá expanzia nového centra mesta.

Ku skvalitneniu okolia môže prispieť aj Millhaus. Dané to môže byť nielen jeho architektúrou, ale aj dosahom na verejné priestory. Spoluinvestorom projektu je firma Wood&Company, ktorá je zároveň vlastníkom BBC V. Dobudovanie ďalších parkovacích kapacít by mohlo byť príležitosťou pre odstránenie súčasného povrchového parkoviska pred BBC V, ktoré sa po vzniku Millhausu stane v podstate pootvoreným vnútroblokom. Jeho premena na upravené námestie by mohla vytvoriť nové srdce zóny.

Nová štvrť na Mlynských Nivách má každopádne čoraz zreteľnejšie kontúry. Nie je vylúčené, že sa tu tvorí jedna z najperspektívnejších častí Bratislavy pre mestský život. Vzniká tu vysoká hustota bývania, pracovísk, obchodov, služieb, verejných priestorov či zelene v potenciálne veľmi dobrej dostupnosti centra mesta – starého i nového. MIB tu chce navyše vytvoriť priestor pre doplnenie vzdelávacej či sociálnej infraštruktúry.

Kombinácia týchto prvkov definuje víziu mesta krátkych vzdialeností. Millhaus tak bude súčasťou transformácie, ktorá bude nastavovať štandardy Bratislavy budúcnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube