YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.10.2018 13:00

V Petržalke vznikne futbalová aréna

Na postupne sa meniacom juhovýchodnom okraji intravilánu mestskej časti Petržalka môže čoskoro vzniknúť nová futbalová aréna. Projekt športoviska bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA, investorom je futbalový reprezentant Róbert Mak so svojou firmou MakFootballArena, s.r.o.

Zdroj: Makfootballarena / EIA

Zdroj: Makfootballarena / EIA

Makfootballarena, ako je projekt oficiálne pomenovaný, má byť prvá z radu športovísk v tomto území. Osadená má byť na dosiaľ nezastavanom pozemku, kde je dnes len náletová zeleň. V budúcnosti tu však vzniknú nové plánované ulice, ktorými bude aréna vymedzená. Najbližšou zástavbou je súbor bytových a apartmánových domov Melrose severne od plánovaného športoviska.

Samotná aréna je posudzovaná v dvoch variantoch, ktoré sa menia predovšetkým v rozložení parkovania. Samotné stavby sú však identické, aréna tak bude mať tri nadzemné podlažia a rozsah taký, aby poňala futbalové ihrisko s bežnými rozmermi. Na prvom nadzemnom podlaží bude recepcia, prístup na ihrisko, dve obchodné prevádzky, kancelária a šatne, na druhom lobby s reštauráciou a posilňovňa a na treťom nadzemnom podlaží bude wellness. Jednotlivé podlažia by mali byť opticky prepojené s ihriskom. Parkovanie je riešené variantne, v prvom variante je 90 parkovacích miest, v druhom 99 parkovacích miest plus tri miesta pre autobusy. Preferovaný je prvý variant.

Návrh MakFootballArena je pre danú lokalitu vhodným a po architektonickej stránke nerušivým. Projekt vypracovali architekti z kancelárii AML Architects a FHA - Full House Architecture. Najdôležitejšie však je, že zámer prináša športovú funkciu na miesto, kam absolútne patrí, a to nielen kvôli Územnému plánu, ale aj z priestorovej logiky a nárokov mesta na zabezpečenie dostatku priestoru pre športoviská. Vízia premeny celého okolia na komplexnú športovú zónu pomôže riešiť zlú situáciu, kedy viaceré športoviská v meste zanikli a ďalšie, predovšetkým na Pasienkoch, čoskoro zaniknú.

Juhovýchodný okraj Petržalky sa tak stane významnou športovou zónou Bratislavy. Zároveň túto časť mesta už dlhodobo považujem za najvhodnejšie miesto pre umiestnenie Národného futbalového štadióna, keďže ten, ktorý aktuálne vzniká na Tehelnom poli, nespĺňa ani elementárne kritériá pre funkciu štadióna národného významu. Priestor pre realizáciu NFŠ v Petržalke ostáva do budúcnosti otvorený, keďže potenciálne pozemky sú vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Makfootballarena / EIA
  • Situácia. Zdroj: Makfootballarena / EIA
  • Situácia. Zdroj: Makfootballarena / EIA
  • Situácia. Zdroj: Makfootballarena / EIA
  • Situácia. Zdroj: Makfootballarena / EIA

Súvisiace články

MakFootball Arena má územné rozhodnutie

07.04.2022 14:34:08 Adrian Gubčo

V Petržalke sa postupne hýbe povoľovanie projektu MakFootball Arena, teda novej tréningovej futbalovej haly so zázemím. Za zámerom stojí slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak. Malo by ísť o jedno z prvých športovísk, ktoré vzniknú v rozľahlej športovej zóne na juhovýchode Petržalky. V budúcnosti môže ísť o najdôležitejšiu športovú oblasť v Bratislave.

Čítať viac

MakFootball Arena má kladné záväzné stanovisko

15.03.2021 10:34:00 Adrian Gubčo

Dávnejšie predstavený zámer výstavby krytej futbalovej arény, za ktorou stojí futbalista Róbert Mak, získal dôležité povolenie: Magistrát udelil projektu kladné záväzné stanovisko, vďaka čomu sa môže posunúť na územné a stavebné konanie. Malo by ísť o jedno z prvých športovísk, ktoré pribudnú na juhovýchodnom okraji Petržalky. V budúcnosti sa tu predpokladá vznik areálu celomestského významu.

Čítať viac

MakFootballArena má záverečné stanovisko EIA a je bližšie k realite

13.11.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Veľká nezastavaná oblasť na juhovýchodnom okraji sídliska Petržalka, v dotyku s vozovňou Dopravného podniku, je už dlhodobo určená pre rozvoj športu a rekreácie. Prvý z konkrétnych zámerov sa však realite približuje až teraz – krytá fubalová hala MakFootballArena získala prvé dôležité rozhodnutie a posúva sa ďalej.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube