Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.12.2018 09:00

Ludwigov Mlyn sa odhaľuje

Po dlhšom čakaní sa konečne odhaľuje podoba nového rezidenčného projektu, ktorý vyrastie v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna v blízkosti Trnavského mýta a ktorý prebral aj jeho názov. Zámer od developera Imagine Development by sa mal začať stavať v priebehu roka 2019.

Article Big

Zdroj: Imagine Development

Zástavba v oblasti vznikla ku koncu 19. storočia, kedy išlo o lokalitu na okraji Bratislavy, ideálnu pre výstavbu priemyselných areálov. Mlyn rodiny Ludwigovcov patril k významným podnikom a vznikal postupne až do Druhej svetovej vojny, kedy bol značne poškodený. Pôvodná zástavba od Krížnej ulice bola odstránená a nahradená stavbami nízkej úrovne, od Metodovej sa zachovalo niekdajšie silo z roku 1934, a vedľa stojaci sklad. Silo je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Developer tak vstúpil do lokality, ktorá si napriek vojnovému ničeniu uchovala postindustriálny charakter, hoci dnes je v podstate priamou súčasťou širšieho centra mesta. Okrem toho sa v prípade Trnavského mýta predpokladá nárast jeho významu, keď sa po potenciálnej prestavbe Železničnej stanica Filiálka stane kľúčovým dopravným hubom.

Aj napriek náročnemu pozemku je tak územie ako stvorené pre realizáciu bytového domu veľkomestského charakteru, a presne o to sa Imagine pokúsilo. Na projekt zorganizovalo architektonickú súťaž, víťazom sa stala kancelária Vallo Sadovsky Architects. 

 

Zdroj: Imagine Development

 

Na nároží Metodovej a Levickej ulice tak vznikne 9-podlažný bytový dom so 40 bytmi a 20 malometrážnymi apartmánmi. Byty dosahujú výmery od 52 do 171 metrov štvorcových, apartmány sú od 30 do 36 metrov štvorcových.

Je zrejmé, že projekt je nastavený predovšetkým na klientov zaujímajúcich sa o dynamický mestský život, ktorí však vedia ponúkané možnosti adekvátne oceniť. Ludwigov Mlyn sa prezentuje vysokým štandardom, ku ktorému patria chladené stropy, hliníkové okná, rekuperácia, vinylové podlahy či exteriérové žalúzie. Developer pripomína, že každý z bytov obsahuje loggiu, čo sa mimochodom pozitívne odráža na architektúre objektu.  

Súčasťou projektu je menšia občianska vybavenosť v podobe troch obchodných priestorov (viac azda ani nie je treba vďaka tesnej dostupnosti nákupného centra Central) na prízemí a zelený priestor pred budovou. Parkovanie je riešené výlučne v garáži, vznikne tu 86 miest. Vstup do garáže je riešený trochu nešťastne vjazdom od Levickej, podľa mojich informácii však ide o dôsledok pripomienok Magistrátu.

Ludwigov Mlyn sa okrem vysokého štandardu a špičkovej lokality vyznačuje aj veľmi dobrou úrovňou architektúry. Tá odráža históriu v podobe prítomnosti priemyslu, ale aj geometriu okolitej štvrte, pričom vo výzore domu možno čítať odkazy na obytný súbor Unitas alebo vedľajšiu školu na Metodovej. Pripomienky minulosti územia budú prítomné aj vo verejnom priestore, podľa vizualizácii chce developer do zelene pred projektom osadiť náznaky železničných koľají, ktoré sa tu kedysi reálne nachádzali.

 

Pripomienka železničnej trate v priestore pred projektom. Zdroj: Imagine Development

 

Výstavba by sa mala pravdepodobne spustiť ešte v priebehu roka 2019, keďže developer už má k dispozícii väčšinu kľúčových povolení. Oficiálna webstránka projektu predpokladá dokončenie projektu v prvej polovici roka 2021.

Ludwigov Mlyn predstavuje v tejto podobe vzorový mestský projekt vyššieho stredného štandardu, ktorý možno už teraz zaradiť medzi najzaujímavejšie pripravované rezidenčné zámery v Bratislave. Nie je náhodou, že za ním stojí práve Imagine Development, ktoré si vyslúžilo ovácie od laickej aj odbornej verejnosti za svoj nedávno dokončený projekt Hájpark v Petržalke, ktorý sa harmonicky vyrovnal s existujúcou lužnou zeleňou na pozemku.

Kombinácia lokality, štandardu, architektúry a renomé developera sa pravdepodobne odrazí na cenovkách, no developer samotný si je očividne vedomý svojich kvalít – stránka neobsahuje ceny bytov a Imagine sa do ich zverejnenia očividne ani nehrnie. Podľa mojich nepotvrdených informácii totiž už mnoho bytov svojho klienta má.

Podobných projektov by malo v centrálnych častiach Bratislavy nepochybne pribúdať viac. Inšpirovať by sa mohol aj developer susedného projektu Bytový dom Ludwig, ktorý zo zatiaľ publikovaných materiálov vyvoláva skôr obavy. Takto exponované lokality si vyžadujú veľmi zodpovednú prípravu, ktorá sa odrazí vo vysokej úrovni návrhov. Výsledkom budú projekty ako Ludwigov Mlyn.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development

Súvisiace články

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Bytový dom Ludwig je pred dokončením, Ludwigov Mlyn začína rásť

10.01.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Dvojica projektov vznikajúcich v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna na Metodovej ulici v Ružinove dosiahla významné medzníky – kým Bytový dom Ludwig, ktorý je tvorený prebudovaným bývalým skladom je tesne pred dokončením, projekt Ludwigov Mlyn má vybetónovaná základy a začína rásť jeho konštrukcia. Spoločne prispejú k výraznej zmene lokálneho prostredia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube