YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.12.2018 09:00

Ludwigov Mlyn sa odhaľuje

Po dlhšom čakaní sa konečne odhaľuje podoba nového rezidenčného projektu, ktorý vyrastie v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna v blízkosti Trnavského mýta a ktorý prebral aj jeho názov. Zámer od developera Imagine Development by sa mal začať stavať v priebehu roka 2019.

Zdroj: Imagine Development

Zdroj: Imagine Development

Zástavba v oblasti vznikla ku koncu 19. storočia, kedy išlo o lokalitu na okraji Bratislavy, ideálnu pre výstavbu priemyselných areálov. Mlyn rodiny Ludwigovcov patril k významným podnikom a vznikal postupne až do Druhej svetovej vojny, kedy bol značne poškodený. Pôvodná zástavba od Krížnej ulice bola odstránená a nahradená stavbami nízkej úrovne, od Metodovej sa zachovalo niekdajšie silo z roku 1934, a vedľa stojaci sklad. Silo je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Developer tak vstúpil do lokality, ktorá si napriek vojnovému ničeniu uchovala postindustriálny charakter, hoci dnes je v podstate priamou súčasťou širšieho centra mesta. Okrem toho sa v prípade Trnavského mýta predpokladá nárast jeho významu, keď sa po potenciálnej prestavbe Železničnej stanica Filiálka stane kľúčovým dopravným hubom.

Aj napriek náročnemu pozemku je tak územie ako stvorené pre realizáciu bytového domu veľkomestského charakteru, a presne o to sa Imagine pokúsilo. Na projekt zorganizovalo architektonickú súťaž, víťazom sa stala kancelária Vallo Sadovsky Architects. 

 

Zdroj: Imagine Development

 

Na nároží Metodovej a Levickej ulice tak vznikne 9-podlažný bytový dom so 40 bytmi a 20 malometrážnymi apartmánmi. Byty dosahujú výmery od 52 do 171 metrov štvorcových, apartmány sú od 30 do 36 metrov štvorcových.

Je zrejmé, že projekt je nastavený predovšetkým na klientov zaujímajúcich sa o dynamický mestský život, ktorí však vedia ponúkané možnosti adekvátne oceniť. Ludwigov Mlyn sa prezentuje vysokým štandardom, ku ktorému patria chladené stropy, hliníkové okná, rekuperácia, vinylové podlahy či exteriérové žalúzie. Developer pripomína, že každý z bytov obsahuje loggiu, čo sa mimochodom pozitívne odráža na architektúre objektu.  

Súčasťou projektu je menšia občianska vybavenosť v podobe troch obchodných priestorov (viac azda ani nie je treba vďaka tesnej dostupnosti nákupného centra Central) na prízemí a zelený priestor pred budovou. Parkovanie je riešené výlučne v garáži, vznikne tu 86 miest. Vstup do garáže je riešený trochu nešťastne vjazdom od Levickej, podľa mojich informácii však ide o dôsledok pripomienok Magistrátu.

Ludwigov Mlyn sa okrem vysokého štandardu a špičkovej lokality vyznačuje aj veľmi dobrou úrovňou architektúry. Tá odráža históriu v podobe prítomnosti priemyslu, ale aj geometriu okolitej štvrte, pričom vo výzore domu možno čítať odkazy na obytný súbor Unitas alebo vedľajšiu školu na Metodovej. Pripomienky minulosti územia budú prítomné aj vo verejnom priestore, podľa vizualizácii chce developer do zelene pred projektom osadiť náznaky železničných koľají, ktoré sa tu kedysi reálne nachádzali.

 

Pripomienka železničnej trate v priestore pred projektom. Zdroj: Imagine Development

 

Výstavba by sa mala pravdepodobne spustiť ešte v priebehu roka 2019, keďže developer už má k dispozícii väčšinu kľúčových povolení. Oficiálna webstránka projektu predpokladá dokončenie projektu v prvej polovici roka 2021.

Ludwigov Mlyn predstavuje v tejto podobe vzorový mestský projekt vyššieho stredného štandardu, ktorý možno už teraz zaradiť medzi najzaujímavejšie pripravované rezidenčné zámery v Bratislave. Nie je náhodou, že za ním stojí práve Imagine Development, ktoré si vyslúžilo ovácie od laickej aj odbornej verejnosti za svoj nedávno dokončený projekt Hájpark v Petržalke, ktorý sa harmonicky vyrovnal s existujúcou lužnou zeleňou na pozemku.

Kombinácia lokality, štandardu, architektúry a renomé developera sa pravdepodobne odrazí na cenovkách, no developer samotný si je očividne vedomý svojich kvalít – stránka neobsahuje ceny bytov a Imagine sa do ich zverejnenia očividne ani nehrnie. Podľa mojich nepotvrdených informácii totiž už mnoho bytov svojho klienta má.

Podobných projektov by malo v centrálnych častiach Bratislavy nepochybne pribúdať viac. Inšpirovať by sa mohol aj developer susedného projektu Bytový dom Ludwig, ktorý zo zatiaľ publikovaných materiálov vyvoláva skôr obavy. Takto exponované lokality si vyžadujú veľmi zodpovednú prípravu, ktorá sa odrazí vo vysokej úrovni návrhov. Výsledkom budú projekty ako Ludwigov Mlyn.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development

Súvisiace články

Bratislava prišla o ďalší brownfield. Ludwigov Mlyn je konečne dokončený

28.09.2022 18:07:35 Andrej Sárközi

Najväčší parný mlyn na území niekdajšieho Prešporka. Touto charakteristikou sa mohol pýšiť Ludwigov mlyn, ktorý od roku 1880 stál na území medzi dnešnou Krížnou a Metodovou ulicou. Po zániku časti objektov zostali v lokalite prázdne a nevyužívane pozemky. Jeden z nich je definitívne minulosťou, dobudovaný bol totiž projekt Ludwigov Mlyn od spoločnosti Imagine Development.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn získava definitívnu podobu

19.10.2021 13:00:08 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Ludwigov Mlyn patrí k nenápadným, ale o to zaujímavejším bratislavským developmentom. Spoločnosť Imagine Development mení predtým prázdny a nevyužívaný pozemok novostavbou, ktorá má odkazovať na industriálnu minulosť územia. Definitívna podoba domu sa začala odhaľovať v posledných týždňoch, zmeniť by sa mal aj verejný priestor.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Bytový dom Ludwig je pred dokončením, Ludwigov Mlyn začína rásť

10.01.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Dvojica projektov vznikajúcich v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna na Metodovej ulici v Ružinove dosiahla významné medzníky – kým Bytový dom Ludwig, ktorý je tvorený prebudovaným bývalým skladom je tesne pred dokončením, projekt Ludwigov Mlyn má vybetónovaná základy a začína rásť jeho konštrukcia. Spoločne prispejú k výraznej zmene lokálneho prostredia.

Čítať viac

Zmeny na Metodovej ulici

21.10.2019 10:08:00 Adrian Gubčo

Metodova ulica patrí k starším a hustejšie zastavaným uliciam v rámci mestskej časti Ružinov, ktorá je z väčšej časti už stavebne dotvorená. Napriek tomu existuje jedna plocha, ktorá prechádza a ešte bude prechádzať transformáciou – areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna, ktorý sa postupne premení na polyfunkčnú zónu s novým bývaním.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn má stavebné povolenie a spúšťa výstavbu

07.08.2019 14:27:00 Adrian Gubčo

V blízkosti Trnavského Mýta sa rozbieha výstavba ďalšieho projektu. Developer Imagine Development po dlhších prípravách obdržal stavebné povolenie pre svoj projekt Ludwigov Mlyn, ktorý vyplní nezastavaný pozemok v dotyku s rovnomennou Národnou kultúrnou pamiatkou.

Čítať viac

Spúšťa sa výstavba Bytového domu Ludwig?

18.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Nad Metodovou ulicou v blízkosti Trnavského mýta sa v posledných dňoch vznáša prach. V areáli Ludwigovho mlyna sa totiž začali stavebné práce na objekte, o ktorom je dlhšie známe, že sa má zrekonštruovať a zmeniť na Bytový dom Ludwig.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube