Author photoRED 18.06.2023 13:51

Nevábne predmestie sa mení na mesto. Podunajské Biskupice pokračujú v rozvoji

Podunajské Biskupice patria dlhodobo k prehliadaným mestským častiam Bratislavy. Ich imidž sa ale pomaly mení. Aj tu pribúda viacero rezidenčných zámerov od súkromných developerov. Príkladmi sú Obytný komplex Laurin dvor od spoločnosti LeiLa, s.r.o. alebo Bývanie svornosti od BDS Development.

Zdroj: LeiLa s.r.o., BDS Development

Zdroj: LeiLa s.r.o., BDS Development

Podunajské Biskupice sú rozlohou najväčšou mestskou časťou Bratislavy, spájané sú však najmä so zvýšenou drogovou kriminalitou či horšou dopravnou dostupnosťou. Za tú mohla predovšetkým extrémne preťažená Ulica Svornosti. Tá bola donedávna hlavnou spojnicou juhovýchodných predmestí s centrom Bratislavy. Vybudovaním novej rýchlostnej cesty R7 sa veľká časť dopravy preniesla na novú komunikáciu, čím sa pôvodná trasa čiastočne  odbremenila. Potenciálnym investorom to otvára dvere k rozvoju nevyužitých pozemkov, ktorým v aktivácii bránila nižšia atraktivita. 

Prvý menovaný projekt, Obytný komplex Laurin dvor, vznikne na Špaldovej ulici, ktorá je zatiaľ zaslepená. Tá sa odpája od Ulice Svornosti v dotyku s jej križovatkou s Popradskou ulicou. Špaldová bola vybudovaná ako súčasť výstavby Obytného súboru Svornosť, ktorý bol ocenený odbornou verejnosťou najmä pre svoje kombinovanie rôznych typológií bývania. Neďaleko pozemku sa nachádza aj rameno Malého Dunaja. Z východnej strany krížom cez ulicu sú bytové domy sídliska.

Naplánovaná je tu šestica domov A-F. Tie budú mať rovnako ako Obytný komplex Svornosť päť podlaží s najvyšším ustúpeným. Objekt A, ktorý je najbližšie k Ulici Svornosti, bude s týmto súborom zároveň držať uličnú čiaru. Ostatné domy sú riešené ako samostatné. Pri objektoch B a C, ktoré budú zasunuté viac do pozemku, vznikne priestor pre voľnočasovú zónu s detským ihriskom, exteriérovým fitness, ale aj dvojicou bazénov. Zo severnej strany, pri budovách D až F, sa bude nachádzať zelený ochranný val. Podobne riešená zeleň vznikne aj pred objektom A, čo vytvorí zelenú bariéru smerom od frekventovanej ulice.

Galéria

  • Zdroj: LeiLa s.r.o.
  • Zdroj: LeiLa s.r.o.
  • Zdroj: BDS Development
  • Zdroj: BDS Development
  • Zdroj: BDS Development

Bytový komplex je myslený ako čisto rezidenčný. Dokopy by tu malo vzniknúť 86 bytov, čo zabezpečí projektu komorný charakter. V objekte A sú naplánované jedno- a dvojizbové byty v celkovom počte 21. Investor pravdepodobne očakáva, že objekt v blízkosti rušnej cesty nebude najvhodnejším pre rodinné bývanie. Preto sú tieto jednotky myslené pre mladších rezidentov. Zvyšné objekty B až F budú obsahovať okrem menších jednotiek aj troj- a štvorizbové byty, celkovo ich tu bude 65.

Parkovanie bude zabezpečené najmä v podzemí. Na úrovni prvého podzemného podlažia sa bude nachádzať 97 parkovacích miest, na teréne ďalších 38. Z vonkajších parkovacích miest bude 13 vyčlenených pre návštevníkov komplexu. Súčasťou areálu by malo byť aj „cyklistické centrum“ medzi domami C a D. Dokumentácia ale nijako bližšie nešpecifikuje, čo je pod týmto pojmom myslené. Avizovaný je tiež vznik prepojenia na cyklotrasu, vedenú pri Malom Dunaji, konkrétne riešenie ešte tiež nebolo predstavené.

Za návrhom zámeru stojí kancelária RBB Architekti. Na oficiálnej stránke projektu, ktorá okrem kontaktu nedisponuje nijakými ďalšími informáciami, sa nachádza iba jedna vizualizácia. Na základe nej by sa dalo prevedenie Laurinho dvora označiť za priemerné. Bytové domy budú disponovať balkónmi po celej dĺžke objektu, ktoré budu tienené paravánmi. Na vertikálnych plochách by sa mohli objaviť aj zelené steny, čo vyplýva z podmienok v rámci povoľovacieho konania. Developer by mal ďalej zrealizovať vegetačné strechy alebo fotovoltaickým systémom. Najvyššie ustúpené podlažie bude obložené panelmi s drevenou imitáciou. 

Investorovi sa momentálne podarilo získať kladné záverečné stanovisko EIA. Projekt pre svoj menší rozmer nebude posudzovaný. Súčasťou rozhodnutia sú pomerne bežné pripomienky, ako napríkad realizácia dažďovej záhrady a vodopriepustných povrchov. Súbor by mal byť tiež postavený vo forme variantu č. 2, ktorý disponuje väčšou mierou zelených plôch. S výstavbou sa malo podľa pôvodných plánov začať už minulý rok, nový termín zatiaľ nie je známy. 

 

Laurin Dvor. Zdroj: LeiLA s.r.o.

 

Ďalším projektom je Polyfunkčný dom Bývanie Svornosti. Dom už vzniká v blízkosti križovania Ulice Svornosti s Lieskovskou cestou a Mramorovou ulicou, ktorá vedie do pôvodnej časti Podunajských Biskupíc. Dobrá dostupnosť lokálneho centra je prízvukovaná tiež investorom. Podľa informácií na stránke projektu sa v trojminútovej vzdialenosti nachádzajú školy, parky, supermarkety a iná občianska vybavenosť.

Obytný dom bude mať päť podlaží s najvyšším podlažím ustúpeným. Pôdorys bude mať tvar písmena L. Hlavná fasáda bude horizontálne rozdelená pásovými balkónmi so skleneným zábradlím po celej dĺžke objektu. Ich biela farba bude kotrastovať oproti tmavým stenám, čo dodá budove decentnejší výraz. Súčasťou realizácie by mali byť aj zelené strechy, sadové úpravy okolia či detské ihrisko. Z architektonického hľadiska pôjde o štandardnú realizáciu, za ktorej dizajnom stojí kancelária Proglobal. 

V projekte vznikne celkovo 31 bytov a 3 apartmány. Z celkového počtu bude šesť jednotiek jednoizbových, 21 dvojizbových, dve trojizbové a päť štvorizbových. Každý byt by mal disponovať balkónom alebo terasou, ktoré sú niekedy až netradične veľké. V porovnaní s výmerou interiérov daných bytov majú niektoré terasy až dvojnásobnú veľkosť.

Okrem bytov bude v parteri objektu aj päť menších obchodných priestorov. Na parkovanie budú mať rezidenti k dispozícii 44 vonkajších a na prízemí 18 vnútorných státí. Tie zabezpečia prechod z auta do bytu „suchou nohou". Inštalovaná by mala byť aj príprava na elektromobilitu. Investor sa tiež snaží nalákať záujemcov na vybavenie bytov. Každá jednotka by mala disponovať vlastnou rekuperačnou jednotkou a predprípravou na klimatizáciu. Nainštalovaná bude tiež príprava na exteriérové žalúzie a výplne okenných otvorov budú s izolačným trojsklom.

Výstavba projektu dnes napreduje a dom už takmer dosiahol štádium hrubej stavby. Projekt má byť dokončený v druhej polovici roka 2024, čo sa zatiaľ javí ako reálny termín. 

 

Bývanie Svornosti. Zdroj: BDS Development

 

Podunajské Biskupice sa svojej nevábnej povesti ešte nejaký čas nezbavia. Napriek tomu sa tu už dnes rysujú zámery, ktoré môžu poopraviť tvár mestskej časti. Preto je ich plánovanie a prevedenie dôležité. Nové projekty však musia prispievať aj rozvoju priľahlého okolia. To znamená doplnenie občianskej vybavenosti či podporu alternatívnych foriem mobility. Biskupice ostávajú aj naďalej odľahlé - nesmú sa stať zlým miestom pre život bez použitia auta.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube