Author photoAdrian Gubčo 31.05.2018 11:50

Revitalizácia parku na Šafárikovom námestí sa konečne spúšťa

Po dlhých prípravách a odkladoch sa dneškom konečne spúšťa revitalizácia parku v severnej časti Šafárikovho námestia. Park sa bude po novom volať Landererov park, investorom je mestská časť Staré Mesto a občianske združenie Dobré m(i)esto, patriace developerovi HB Reavis, podporu poskytla aj Bratislava - hlavné mesto SR.

V rámci projektu, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže (na druhom mieste), sa rozšíria plochy zelene, vybuduje sa nové detské ihrisko, psí výbeh, osadí sa nový mobiliár a stanica bikesharingu. Pribudne závlaha, vďaka ktorej by sa nemalo stať, že zeleň v lete vyschne. V budúcnosti by sa mal vybudovať aj pavilón, v ktorom bude kaviareň, v súčasnosti prebieha na tento pavilón stavebné konanie. Staré Mesto investuje do realizácie asi 200-tisíc eur, rovnakú sumu vloží aj Dobré M(i)esto, ktoré získalo časť prostriedkov v rámci fundraisingu od partnerov. Dokončenie prvej časti revitalizácie parku (teda bez zmieňovaného pavilónu) sa očakáva v auguste tohto roka.

Landererov park je dizajnovaný francúzskym štúdiom fb+cc, ktoré v súťaži obsadilo až druhé miesto za slovenským ateliérom 2021, ktorý pripravil kvalitnejší návrh. Nanešťastie, víťazným architektom a mestskej časti sa nepodarilo dohodnúť na adekvátnom finančnom ohodnotení projekčných prác, preto sa mestská časť rozhodla osloviť druhého v poradí.

Hoci je tento postup v princípe v poriadku, je škoda, že mestská časť uprednostnila skoršiu realizáciu a lacnejšie riešenie pred omnoho kvalitnejším a komplexnejším návrhom. Ani realizačný projekt nebol bez problémov - okrem problematickej údržby do procesu zasiahli aj pamiatkari, ktorí nechceli narušiť parčík okolo Kačacej fontány, jedného z mála zachovaných parčíkov z 19. storočia.

Vo výsledku tak vznikne síce zrejme oveľa príjemnejší verejný priestor, ktorý však nevyužije naplno potenciál miesta, kde sa nachádza. Pre Staré Mesto by to pri troche sebareflexie malo byť mementom, že musí v budúcnosti kvalitnejšie nastaviť architektonické súťaže a následný postup a pripraviť sa na podobné okolnosti, aké nastali v tomto prípade.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Súčasný stav parku sa zmení, zväčšia sa plochy zelene, obnoví sa fontána a pribudne nový pavilón
  • Bývalé nástupisko autobusov zanikne, park sa rozšíri takmer až do tohto územia.
  • Spustenie projektu oznámil starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, head of development HB Reavis Jakub Gossányi a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal
  • Zdroj: f+b cc

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube