Author photoRED 28.07.2022 15:00

Panelák na Košickej 52 prešiel prestavbou, teraz pripomína novostavbu

Mikrozóna v bratislavskom Ružinove, ktorá vznikla v trojuholníku Košickej, Miletičovej a Kohútovej ulice, má výhodnú polohu medzi populárnym vonkajším trhoviskom (ľudovo nazývaným „Miletička“) a búrlivo rastúcim administratívno-rezidenčným downtownom. Vyznačuje sa špecifickou geometriou a vzájomným natočením jednotlivých objektov a vyváženým mixom bývania, kancelárií a retailu, čo robí z tohto priestoru vo výsledku to, čomu sa hovorí „skvelá adresa“.

Do projektu zahrnuli aj vegetačnú plochu na streche

Práve tu, na Košickej ulici 52, sa zrealizoval v tejto chvíli už skolaudovaný projekt, spočívajúci v rekonštrukcii pôvodného 11-podlažného panelového domu na polyfunkčný apartmánový dom s malometrážnymi bytovými jednotkami. Jeho developerom je spoločnosť Reding, ktorá sa okrem prestavby objektu Košická 52 podieľala na realizácii alebo príprave viacerých projektov – z tých známejších na rekonštrukcii Spilky v komplexe Stein2 Offices, výstavbe domu na Sasinkovej a z pripravovaných na zámere bytového domu Nad Sihoťou.

80 apartmánov situovaných medzi 4. a 11. nadzemným podlažím ponúka praktické 1- a 2-izbové dispozície s orientáciou buď na rušnú Košickú, alebo do pokojnej zóny smerom na Kohútovú ulicu, ktorá bola už v minulosti známa starostlivo upraveným okolím udržiavaného paneláka obývaného zamestnancami rezortu diplomacie. Ku každému apartmánu prislúcha minimálne jedna loggia a pivničná kobka. Okrem bývania je možné získať na prvom nadzemnom podlaží do osobného vlastníctva dva obchodné priestory s alternatívou ich spojenia do jedného komerčného priestoru, prípadne väčšieho skladu (spolu s 250 m2) a dva administratívne priestory s bonusom exteriérovej terasy na druhom podlaží (641 m2).

Pôvodný panelák si zachoval originálnu konštrukciu v spodnej časti (nebytovej podnoži budovy) s monolitickým železobetónovým skeletom a monolitickými stropnými doskami, ako aj panelovú sústavu vo vyššej časti domu (od štvrtého podlažia). Nové vnútorné priečky sú kombináciou pórobetónových tvárnic s jestvujúcimi stenovými železobetónovými panelmi. Obvodové steny zatepľuje systém na báze minerálnej vlny a s tenkovrstvovou silikónovou omietkou. Zábradlia loggií tvoria železobetónové panely s predsadenou doskou z vonkajšej strany, pričom na terase tretieho podlažia je použité oceľové tyčové zábradlie. Na streche nad jedenástym podlažím je v úseku s pevnou pochôdznou úpravou zahrnutá zelená vegetačná plocha.

Galéria

  • Zdroj: Reding
  • Zdroj: Reding

Na rade je administratívna budova na Kohútovej

Exteriér vynovenej budovy tak získal atraktívnejší vzhľad. Ladený je do dvojfarebnej oranžovo-bielej kombinácie. Za dizajnom stojí Pavol Skovajsa, ktorého úlohou bolo budovu zlepšiť nielen po technickej, ale aj estetickej stránke. 

„Ing. Pavol Skovajsa ako hlavný zástupca spoločnosti PORTIK spol. s r.o. v spolupráci s Ing. Mariánom Jurčim projekčne zastrešili hlavnú stavebnú časť prestavby objektu (DSP + DRS), vrátane predchádzajúcej fázy búracích prác,“ hovorí Ľuboš Baranec, projektový manažér spoločnosti Reding. „Vzhľadom na to, že predmetom prestavby bol objekt z 80. rokov minulého storočia, zamerali sme sa komplexné riešenie exteriéru aj interiéru až do rozsahu, kde sme boli limitovaní jeho nosnými konštrukciami. Fasáda objektu v zložení z viacerých fasádnych systémov a materiálov, v kombinácii s revitalizáciou spevnených plôch a zelene v okolí objektu korešponduje so zmenou riešenia interiéru na funkčné priestory s členením na rezidenčnú a administratívnu časť.“

Spoločnosť Reding funguje ako developer rôznorodých realitných segmentov, akými sú rezidencie, administratíva, retail či obnova pamiatok. V čom bola rekonštrukcia domu na Košickej 52 špecifická? „Zakladatelia spoločnosti Reding majú historicky bohatú skúsenosť s rezidenčnou výstavbou z minulého pôsobenia a tento projekt bol prvým iba z toho pohľadu, že išlo o rekonštrukciu jestvujúceho objektu, nie o novostavbu. Bola to zaujímavá zmena a o to väčšia výzva popasovať sa s tým,“ konštatuje projektový manažér spoločnosti.

Inak sa ale spoločnosť zameriava na iný typ realizácií. „Prioritou sú projekty, ktoré dokážeme navrhnúť „od základu“, avšak reakcie našich klientov a ich spätná väzba nám indikujú, že aj takáto forma konverzie jestvujúcich objektov je na trhu žiaduca, a preto nie je dôvod vyhýbať sa aj takýmto či podobným projektom," tvrdí Baranec. „V dohľadnom čase preto pokračujeme 2. etapou tohto projektu vo forme kompletnej prestavby administratívnej budovy situovanej na Kohútovej ulici, susediacej s práve dokončeným objektom Košická 52.“ 

 

Obnovený vstup aj parter budovy. Developer teraz pozornosť prenesie na administratívnu časť na Kohútovej, ktorá pravdepodobne získa podobný výzor

 

Investícia pozdvihla dom aj mestský blok

Nový development predstavuje exemplárnu ukážku toho, aký výsledok sa dá prestavbou klasického panelového domu a jeho transformáciou na moderné bývanie dosiahnuť. Stavebno-technologicky nejde o klasické zateplenie ani o rekonštrukciu bytovky v réžii správcovskej spoločnosti, ktoré sa štandardne realizujú na slovenských sídliskách. Developer ubezpečuje, že apartmány sa predávajú s garanciou pevnej ceny a s ponukou trvalého bydliska na dobrej adrese. Dopyt po nich ho príjemne prekvapil, takže plán predaja sa do bodky plní. „V súčasnosti je na úrovni 90 percent,“ potvrdzuje pre YIM.BA projektový manažér Reding Ľuboš Baranec.

Rekonštrukciou paneláka na Košickej 52 s celkovými investičnými nákladmi vo výške 10,9 milióna eur vznikol teda plnohodnotný produkt so všetkými atribútmi novostavby, na úrovni do veľkej miery porovnateľnými s konkurenčnými projektmi na bratislavskom rezidenčnom trhu. Investícia prispela k výraznému zvýšeniu estetickej a funkčnej úrovne domu. O čosi vyššiu kvalitu však bude aj celý mestský blok, ktorý ožije a lepšie sa zapojí do života okolitej štvrte. 

 

Fotografie z 5.7.2022.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube