YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.01.2022 17:09

Prvá etapa Klingerky je dokončená

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Fotografia z 22.8.2021

Fotografia z 22.8.2021

Developer tak ukončil približne 31 mesiacov trvajúci proces, ktorý sa spustil v marci 2019 vŕtaním pilót, následne armovaním a betonážou dva metre hrubej základovej dosky. Podľa JTRE išlo o technicky mimoriadne náročnú výstavbu. „Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty. Tieto prototypy sme použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku,“ vysvetľuje projektový manažér JTRE Peter Medľa.

Po ukončení prác na suteréne a garážovom dome napredovali práce od štvrtého podlažia v tempe jedno podlažie za desať dní. „Strechu nad 35. poschodím sme dobetónovali v novembri 2020 a na kolaudáciu sme stavbu pripravili do septembra 2021. Na parametre tejto stavby je to veľmi dobrý výsledok,“ hovorí hlavný stavbyvedúci Martin Barila zo spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o., ktorá bola generálnym dodávateľom rezidenčnej časti. Rýchle dokončenie bolo umožnené tým, že sa fasádne obloženie inštalovalo priebežne a na celej veži vďaka „levitujúcemu“ lešeniu z dvoch úrovní.

Bratislava tak získala novú a výraznú výškovú dominantu. Klingerka vznikla v priestore medzi Pláteníckou, Valchárskou, Súkenníckou a Prístavnou. V minulosti išlo o súčasť priemyselnej zóny východne od centra mesta. V styku s územím vznikla obytná Klingerova kolónia, v ktorej žili zamestnanci Klingerovej továrne na výrobu ľanového, konopného a jutového tovaru. Developer sa rozhodol inšpirovať nielen názvom podniku a kolónie, ale aj výrobným produktom – teda jutovými vrecami. Farebná schéma fasády s prepletaním bielej a oranžovej farby má odkazovať práve ma spôsob tkania jutových vriec.

Jednotlivé veže majú elipsovitý tvar so západo-východnou orientáciou. Umiestnené sú v južnej časti pozemku. Nižšia z veží má 11 nadzemných podlaží a obsahuje 10-tisíc metrov štvorcových kancelárií. Prezentuje sa ako kancelárska budova butikového typu, ašpiruje na certifikát BREEAM Excellent a v tejto chvíli je už v prevádzke s prvými nájomníkmi. Vyššia veža má 36 podlaží, 116 metrov a obsahuje až 380 bytov. V parteri objektu sa nachádza niekoľko priestorov pre komerčné prevádzky s celkovou výmerou 425 metrov štvorcových. Budovy sú spojené trojpodlažným nadzemným parkovacím domom so 678 parkovacími miestami. Podzemné podlažia stavebník nebudoval.

Klienti reagovali na Klingerku vcelku pozitívne, a to aj napriek určitým zdržaniam pred spustením výstavby. Voľných je už len sedem bytov – a všetko štvorizbové s výmerou od 100 metrov štvorcových a cenou od 453-tisíc eur. Najdrahší byt sa nachádza na 33. podlaží, klient zaňho zaplatí viac ako 758-tisíc eur. Štandardy sú celkom slušné, developer ponúka hliníkové okná, predprípravu na klimatizáciu a vonkajšie tienenie, drevené parkety a v rámci spoločných priestorov recepciu. Špecifikom sú medzibytové priečky zo sádrokartónu, riešenie, ktoré je na Slovensku ešte stále pomerne kontroverzné. Dobre zvládnuté pôsobia byť dispozície.

Významnou súčasťou projektu je park v severnej časti pozemku, ktorý zmierňuje prechod medzi obrovskou hmotou veže a drobnou zástavbou Klingerovej kolónie. Ako pripomína JTRE, park má veľkosť polovice futbalového ihriska. Centrálnym prvkom parku je moderné detské ihrisko, plocha s workoutovými strojmi a menšie ihrisko na loptové hry. Zeleň, hoci len v podobe trávnatých plôch, je umiestnená aj na streche parkovacieho domu.

Autorom architektonického konceptu je kancelária GFI. Tá navrhla aj podobu parku, v spolupráci s dodávateľom mobiliáru, dizajnérmi z mmcité. Pre túto kanceláriu ide – do momentu dokončenia pokračovania druhej etapy Eurovey – o najväčšiu realizáciu.  

Keďže má developer k dispozícii právoplatné kolaudačné rozhodnutie a ukončuje aj všetky drobné práce v exteriéroch či interiéri projektu. „Odovzdávať takmer 400 bytov začneme už o pár týždňov a urobíme všetko pre to, aby sa prví obyvatelia mohli nasťahovať čo najskôr,“ hovorí Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE. Bratislava dokončením Klingerky získala dočasne druhú najvyššiu budovu.

 

Pohľad z nového parku. Zdroj: J&T Real Estate

 

Klingerka vyvoláva rozličné názory, väčšinou však negatívne. Verejnosť, nielen laická, ale aj odborná, sa s nevôľou pozerá na mohutnosť stavby aj jej vizuálne riešenie. Koncept prepletania jednotlivých častí fasády znie teoreticky zaujímavo, veľmi však záleží na forme a použitých materiáloch. V prípade Klingerky táto idea absolútne zlyhala. Dobrým príkladom takéhoto prepletania je fasáda Discovery Residence, hoci pri takej výraznej stavbe, ako je vyššia z veží Klingerky, by pravdepodobne ani to nestačilo. Bratislava získala dominantu, nie však celkom šťastnú.

Je očividné, že developer k projektu pristúpil mimoriadne racionálne. Výrazne ušetril zrušením podzemných podlaží a ich nahradením nadzemným parkovacím domom. Nemusel tak realizovať náročnú (a mimoriadne drahú) výstavbu podzemnej časti a vyhol sa aj takému rozsiahlemu čisteniu podložia. Ďalším racionálnym rozhodnutím bolo použitie sádrokartónových medzibytových priečok, čo ovplyvnilo konštrukciu budovy aj rýchlosť výstavby. Zlúčenie všetkých bytov do jednej obrovskej veže so západo-východnou orientáciou bolo efektívne z hľadiska hygieny a nebolo nutné ani budovať toľko výťahových šácht. Developer minimalizoval aj rozsah retailu, aby si zaručil, že nebude mať žiaden hluchý priestor.

Ideálny projekt na tomto mieste by vyzeral inak: namiesto veží a parku by bolo vhodnejšie skôr vybudovanie klasického mestského bloku s parkovo upraveným vnútroblokom, s vežou, no nie takou vysokou a značne štíhlejšou, parkovaním v podzemí a s aktívnym parterom. To by bolo mestotvorné riešenie. Na druhej strane, bolo by to aj drahšie a z hľadiska našej legislatívy a noriem náročnejšie. Časť bytov by musela byť definovaná ako apartmány, vznikla by veľká spodná stavba a budovať by bolo treba veľa jadier. Ak sa tým developer aspoň námatkovo na začiatku procesu vzniku Klingerky zaoberal, pravdepodobne to musel hneď odmietnuť.

JTRE má priestor pre reparát v prípade druhej a tretej etapy Klingerky. Tá bude medzi Prístavnou, Košickou, Mlynskými nivami a Pláteníckou. Doteraz zverejnené materiály naznačujú, že tentokrát by už mohol byť projekt omnoho lepší. Hoci bude taktiež mimoriadne veľký, prichádza so vznikom živých prízemí, presunom áut do podzemia, adekvátnou hustotou zástavby, vhodnou gradáciou a lepším prechodom medzi Klingerovou kolóniou a novým polyfunkčným súborom. Ak nebudú použité najlacnejšie materiály a fasády budú spravené dobre, môže vzniknúť dobrý, veľkomestský projekt.

Jeho súčasťou by mohla byť aj budúca druhá najvyššia budova Bratislavy, 141 metrov vysoká kancelárska veža priamo na nároží Prístavnej a Košickej. Aj druhá (resp. tretia) Klingerka tak bude dominantou, v tomto prípade značne pozitívnejšou. Z niektorých uhlov navyše prekryje svoju skôr dokončenú predchodkyňu, čo strata rozhodne nebude.

V každom prípade, pre lokalitu, ktorá bola ešte nedávno len zanedbaným zbúraniskom, ide o radikálnu zmenu: žiť a pracovať tu budú doslova tisíce ľudí. Z akejsi vnútornej periférie sa stane aktívnou súčasťou centra metropoly. Prvú etapu Klingerky to nezmení, na druhej strane však už nebude takým nepriehliadnuteľným výkričníkom, akým je dnes. To je rozhodne dobrá správa.

 

Pozrite si priebeh výstavby Klingerky vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 22.8.2021
  • Fotografia z 22.8.2021
  • Fotografia z 22.8.2021
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube