YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.06.2020 16:21

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Výstavba výraznejšej obytnej časti by mala byť v súčasnosti na úrovni 25. podlažia z 35, kým lešenie už bolo vytiahnuté na úroveň 14. podlažia. To je spojené s inštalovaním okien a prípravou pre realizáciu fasády. Na nižších podlažiach je už dokončené zateplenie a osadené sú konzoly pre uchytenie jednotlivých kusov fasádneho obkladu. Podľa dostupných vizualizácií by mohlo ísť o dosky z Alucobondu.

V interiéroch sa medzičasom pracuje na rozvodoch zdravotechniky, kúrenia, chladenia a vzduchotechniky, ktoré by aktuálne mohli byť zrealizované po 15. podlažie, v technických miestnostiach prebieha montáž technických zariadení budovy a pokračujú aj práce na ležatých a bytových rozvodoch. Priebežne pokračuje budovanie sádrokartónových konštrukcií – developer použil sádrokartón aj pri medzibytových priečkach. JTRE ďalej uvádza, že v nižších častiach budovy postupujú omietkári, za ktorými nasledujú potery podláh.

Ešte ďalej je výstavba administratívnej budovy, ktorá dosiahla plnú výšku jedenástich podlaží pred niekoľkými mesiacmi. V súčasnosti sa realizuje fasáda, nainštalované sú už prakticky všetky okná. Technologická časť na streche budovy vyzerá byť pred dokončením. Pri danom tempe výstavby by mohol byť objekt Klingerka Offices zrealizovaný do konca tohto roka.

 

 

Bratislava sa tak blíži k zisku ďalšej budovy, ktorá presiahne výškovú hranicu sto metrov, v tomto prípade 115 metrov. Najlepšie viditeľná je Klingerka z diaľnice D1 – Prístavného mosta, veľmi výrazná je však z viacerých uhlov. Veža v šošovkovitom tvare je mimoriadne mohutná a hoci pri niektorch pohľadoch nepostráda eleganciu, pri čelnom pohľade napríklad z Prístavnej ulice je gigantická. Developer sa tento dojem snaží slovne zjemniť, ked ju nazýva majestátnou.

Rozsah projektu je spojený s masívnymi bilanciami – vzniká tu až 380 bytov. V žiadnom vchode v Bratislave sa takýto počet rezidencií nenachádza, napriek tomu klienti Klingerke dôverujú – voľných je už len 19 bytov. Dostupné sú najmä väčšie jednotky na vyšších podlažiach, kde sa už poriadne navýšila aj cena. Pôvodne boli byty na bratislavské pomery vcelku dobre nacenené, zvlášť s prihliadnutím na štandard a dobre zvládnuté dispozície.

V prípade kancelárskeho objektu nie je miera obsadenosti známa, po dokončení tu však pribudne 10-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov s certifikátom BREEAM Excellent. JTRE objekt promuje ako „butikové kancelárie“, čo môže byť po zvážení vplyvov pandémie koronavírusu COVID-19 vhodnejší koncept, ako masívne kancelárske komplexy.

K projektu patrí ešte relatívne veľká parkovo upravená plocha v severnej časti pozemku, smerom k pôvodnej zástavbe Klingerovej kolónie, čím sa má pravdepodobne zmierniť radikálny kontrast výškovej budovy a malých rodinných domov a malopodlažnej bytovej zástavby. Ide o zrážku hmôt, typickú skôr pre americké alebo ázijské mestá.

Architektúru komplexu spracovala kancelária GFI, ktorá s developerom spolupracuje na väčšom počte projektov, predovšetkým na blízkom developmente Eurovea City, kde s výnimkou projektu Ganz House navrhujú všetky aktuálne realizované alebo pripravované schémy. Koncept Klingerky je nevhodný, pričom je videný obrovský dôraz na návratnosť oproti mestotvornosti a kvalite architektúry, ako-tak by sa však mohla ešte situácia zlepšiť po inštalovaní obkladu. Nešlo by o prvý podobný prípad, kedže finálny vzhľad obkladu nakoniec zjemnil aj podobu Landererovej 12, taktiež od GFI. V tomto prípade však panujú oveľa výraznejšie obavy.

Plné dokončenie Klingerky, resp. jej prvej fázy, očakávam v priebehu budúceho roka. Na nejakú dobu v nej pravdepodobne vznikne východný okraj rastúceho bratislavského downtownu. Titul najvyššej obytnej budovy v krajine by si mala držať zhruba rok a pol, kým ju neprevýši Eurovea Tower od toho istého developera.

 

Výhľad zo Sky Parku, 4.6.2020

 

K odhaleniu sa postupne blíži aj druhá a tretia fáza Klingerky, ktoré vyrastú na rozsiahlom pozemku medzi Košickou, Prístavnou, Pláteníckou a Mlynskými nivami. Pôvodne sa tu nachádzal historický areál Klingerovej továrne, neskôr Gumon, ktorý zanikol za kontroverzných okolností v lete 2008. Spoločnosť Koruna Invest tu vtedy chcela postaviť mohutný komplex s mrakodrapom s výškou 157 metrov. Po nástupe krízy sa však pozemkov zbavila, kupujúcim bolo JTRE.

Keby sa s búraním počkalo niekoľko mesiacov, zaujímavé industriálne budovy by možno aspoň čiastočne prežili. Na vyčistenom (a znečistenom) pozemku sa však dho nič nedialo. Teraz sa už nejakú dobu pripravuje nový development, ktorého predstavenie sa očakáva už dlhšie. V tejto chvíli je však v riešení ešte len stanovisko zo strany Hlavného mesta.

„Máme stanovisko k investičnému zámeru. Momentálne sa projekt dotvára do podoby, ktorá bude finálna pre územné konanie,“ hovorí v rozhovore pre SME výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán, a špecifikuje aj niekoľko detailov budúcej zástavby. „Napríklad sme s objektmi ustúpili o električkový pás na Košickej ulici. Lokalitu vnímame citlivo. Dôraz budeme klásť na križovatku Košická – Landererova – Prístavná, kde vytvoríme väčší verejný priestor. Pribudne tam aj výšková dominanta, ktorá nebude až taká vysoká.“

Aj v tomto prípade však vznikne kontrast medzi novou a pôvodnou zástavbou, developer chce na to opäť reagovať zeleňou. „Zástavba sa bude koncentrovať pozdĺž Košickej, kde budú plynulé prechody pre peších k východnej časti. V pláne je vybudovanie veľkého parku,“ vysvetľuje P. Pelikán. Podľa starších náznakov by malo vzniknúť dôležité priečne spojenie v podobe predĺženej Valchárskej ulice, ktorá sa napojí na Košickú. To by mala byť zároveň hranica medzi jednotlivými etapami developmentu.

Aj Klingerku II má na starosti GFI, preto si netrúfam dopredu predpokladať, aká bude kvalita návrhu. Vhodná by bola aspoň náznaková citácia pôvodných industriálnych vzorov, ktoré sa tu nachádzali, alebo pretvorenie Košickej na bulvár. Od rušnej triedy a električkovej trate by mohlo napríklad vzniknúť podlubie, ktoré by jednak poskytovalo chodcom ochranu, a zároveň umožnilo zvýšiť podlažnú plochu budov, takže by nebolo nutné ísť nad rámec vhodnej výšky (mimo dominánt).

Kedy bude projekt bližšie predstavený, nie je zrejmé, pokiaľ je však vo fáze prípravy dokumentácie pre územné rozhodnutie, nebude to dlho, kým bude zverejnený aj projekt na posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Developer tak zverejní pokračovanie Klingerky maximálne v horizonte niekoľkých mesiacov.

Vyplnením priestoru pre Klingerku II a III a v prípade dobudovania známych naplánovaných projektov na západnej strane Košickej (Mlynské Nivy Košická alebo Portum) získa kľúčová časť downtownu viacemenej definitívne kontúry. Ďalším krokom bude jeho expanzia, a to predovšetkým východným smerom. Rast nového centra Bratislavy a jej premena na mesto výškových budov bude pokračovať.

 

Fotografie z 30.5.2020. Pozrite si výstavbu Klingerky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad zo Sky Parku
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube