Author photoAdrian Gubčo 24.07.2020 10:38

Pokračovanie Klingerky sa odhaľuje

Developer J&T Real Estate konečne ukázal, ako si predstavuje podobu jedného z najväčších nezastavaných pozemkom v bratislavskom downtowne. Pokračovanie projektu Klingerka v priestore medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou prinesie do lokality nové bývanie, kancelárie i obchody, spojené s novými verejnými priestranstvami.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

V danom priestore vznikla už na začiatku 20. storočia priemyselná zástavba, ktorá bola pobočným závodom továrne Kablo. Mohutná trojpodlažná a trojloďová hala lisovne z roku 1911 sa na takmer storočie stala dominantou Košickej ulice a bola aj najznámejšou budovou v rámci závodu Gumon, v ktorom sa produkovala umelá hmota – gumon, gumoid alebo futurit, ako aj tvrdený papier a plátno, olejové lakované plátno, umelé živice na lisovacie hmoty, umelý asfalt či bakelitové výlisky (na bakelit mala dokonca patent).

Továreň sa nachádzala v problematickej lokalite, v ktorej sa po roku 1944 rozšírilo znečistenie zo zbombardovanej Apolky (má sa tu nachádzať ropné jazero) a ani samotná chemická výroba v Gumone nebola vôbec bez záťaže. Po roku 2005 sa výroba definitívne zastavila a noví majitelia začali tvoriť plány na redevelopment celého areálu. Tie zahrňali výstavbu dvojice výškových budov, vrátane 157 metrov vysokého mrakodrapu. Zámery investora Internationale s.r.o. so zachovaním pôvodnej industriálnej architektúry nerátali.

Asanácia hál sa spustila v lete 2008, pričom zbúranie lisovne bolo protizákonné. Pamiatkari totiž už na jar vyhlásili budovu za pamiatku, voči čomu sa investor odvolal, vec však nebola v lete ešte vyriešená. Povolenie dostal na asanáciu iných objektov, lisovňa mala ostať. Nanešťastie, príťažlivý objekt zanikol nelegálne tiež. Išlo o obrovskú tragédiu a veľmi nešťastnú zhodu okolností – ak by sa totiž búranie odložilo len o dva mesiace, budova by možno prežila, keďže vypukla svetová finančná kríza, ktorá nakoniec viedla aj k zániku plánov investora.

Pozemok ostával dlho bez akejkoľvek aktivity, až v roku 2017 došlo k jeho odpredaju. Novým majiteľom sa stala spoločnosť J&T Real Estate, ktorá už vtedy pripravovala prvú etapu Klingerky aj masívne developmenty v zóne Eurovea City – vrátane prvého mrakodrapu. Pre JTRE tak išlo o strategickú investíciu, spojenú aj s vyššou sumou za kúpu. O areál sa totiž uchádzali viacerí developeri, vrátane takých, ktorí by na zástavbu pozemku určite usporiadali architektonickú súťaž.

JTRE však zámer zadalo svojej „dvornej“ kancelárii GFI, ktorá na vízii pracovala dlhšie. GFI spracovalo aj architektúru prvej fázy Klingerky, ktorá sa s veľkým nadšením odborníkov na architektúru nestretla. Druhá fáza preto vyvolávala očakávania, či sa jej úroveň podarí prekonať.

 

Pavilóny na Pláteníckej, v popredí detské centrum. Zdroj: J&T Real Estate

 

Developer pristúpil až teraz, po dlhom čakaní, k odhaleniu projektu, ktorý by mal dotvoriť východnú časť downtownu. Predstavenie prvých vizualizácií súvisí s pripravovaným podaním projektu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), kde budú zverejné detaily aj podrobná dokumentácia. Preto sú nateraz známe len rámcové informácie.

Klingerka II by mala mať podobu líniovej zástavby postupne gradujúcej od Mlynských nív smerom k Prístavnej ulici. Do križovatiek sa obracia mohutnejšími hmotami, hoci v prípade kríženia Mlynských nív a Košickej nejde o tak veľkú budovu, ako je to na západnej strane Košickej, resp. Svätoplukovej ulice. Vzniknúť by tu mal približne 17-podlažný bytový dom. Naplánované sú aj ďalšie dve rezidenčné veže s postupne rastúcou výškou, medzi nimi pribudnú nižšie sekcie. Celkovo by tu malo byť asi 600 bytov a apartmánov.

Dominantou komplexu však bude kancelárska veža na nároží Prístavnej a Košickej, ktorá by mala obsahovať 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch. Výška nie je zatiaľ špecifikovaná, zdá sa však, že by mohla o čosi prevýšiť 115 metrov vysokú prvú etapu Klingerky.

Zástavba menšej mierky v podobe pavilónov s vybavenosťou vznikne aj pozdĺž Pláteníckej ulice, kde chce developer reagovať na nízku zástavbu Klingerovej kolónie. Parter projektu má byť aktívny, od Košickej má byť obchod a gastro, v pavilónoch „high street retail“. Vizualizácie zobrazujú aj škôlku, resp. detské centrum. Vnútroblok bude zazelenený, má ísť o verejne prístupné priestranstvo, nezaťažené automobilmi.

Developer totiž už nezopakuje viackrát využitý koncept umiestnenia parkovania v nadzemnom pódiu či parkovacom dome, ale vybuduje normálne podzemné parkovisko s prístupmi z Košickej a Mlynských nív. Počet parkovacích miest bude 1.700. Okrem toho, zástavba má byť odsadená od Košickej ulice a vytvárať priestor pre umiestnenie koridoru električky a stromoradia.

Plátenícka ulica bude komplexne zrekonštruovaná, vznikne nový chodník pre peších a pozdĺžne verejné parkovacie miesta, ktoré budú spadať pod mestský systém parkovania. JTRE tu sľubuje aj výstavbu novej obojsmernej segregovanej cyklotrasy a cyklopriechod smerom na Prístavnú, kde už cyklotrasa je.

„Klingerka pre nás znamená pokračovanie tvorby mestského prostredia v našich projektoch tak, aby bolo komplexné, žilo 24 hodín denne a prinášalo pre obyvateľov symbiózu bývania, práce, oddychu a rôznorodého užívania atmosféry mesta,“ charakterizuje zámer výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. „Rešpektujeme jestvujúcu zástavbu, komunikujeme s miestnou komunitou, a zároveň túžime po tom, aby Klingerka priniesla život tam, kde dnes nie je a vhodne zaplnila dieru takmer v centre mesta.“

 

Vnútroblok. Zdroj: J&T Real Estate

 

Developera čaká pred samotnou výstavbou ešte náročná úloha – vyčistenie pozemku od environmentálnej záťaže. Ako uvádza JTRE, v roku 2018 prebehol geologický prieskum a v nadväznosti na jeho výsledky bola vypracovaná a schválená riziková analýza. Sanáciu zabezpečí špecializovaná firma a vybudované budú podzemné tesniace steny, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu znečistenia. Znečistená zemina bude odťažená.

Termíny realizácie zatiaľ nie sú známe, spustenie výstavby však neočakávam skôr ako v roku 2022. Projekt bude pravdepodobne rozdelený na etapy, preto sa môže jeho celkové dokončenie natiahnuť aj za rok 2025.

V tomto čase tak pokračovanie Klingerky dotvorí rozvíjajúce sa nové centrum mesta a, ako developer sám hovorí, vytvorí prechod medzi mohutnou zástavbou downtownu a pôvodnou Klingerovou kolóniou. Architektonické fiasko v podobe prvej Klingerky by sa, aspoň podľa prvotných vizuálov, ktoré však nemožno brať ako nič definitívne, pravdepodobne opakovať nemalo. Podoba projektu v podstate veľkým prekvapením nie je a do budúcna sa môže ešte zlepšiť.

Nepôjde ale ani o žiadnu architektonickú avantgardu (najlepšie, koniec-koncov, pôsobia pavilóny a celý development zatiaľ vzdialene asociuje lepšiu Jégého Alej), prostredie však dotvorí relatívne dobre. Ešte lepšie môže zapadnúť, ak sa architektom skutočne podarí vytvoriť dobré spojenia medzi kolóniou a Košickou a vytvoriť aktívne a príjemné verejné priestranstvá. Tie chcú dotvoriť prvkami, odkazujúcimi na minulosť. „Pre pripomenutie histórie miesta chceme vo verejnom priestore vytvoriť odkazy na niekdajší priemyselný areál. Dizajn drobnej architektúry bude niesť v sebe modernú transformáciu historickej stopy územia,“ približuje Pavol Franko z GFI.

Preto bude ďalší postup nepochybne pozorne sledovaný. Budú to práve detaily – riešenie bulváru na Košickej, detailnejšie pohľady na vnútrobloky, podoba parteru či prepojenie s kancelárskou časťou – ktoré rozhodnú o kvalite konceptu. Nateraz robiť predčasné závery nie je správne, katastrofa sa ale nekoná.

Downtown bude takto kompaktnejší a dotvorený ďalšími vežami, z ktorých jedna bude možno patriť k najvyšším v Bratislave. Vybudovanie Klingerky zvýši exponovanosť križovatky Košická – Prístavná – Landererova, ktorá bude z väčšej časti obklopená výškovými budovami. Opäť však budú v podobnej výške, čo bude ďalší príspevok k „Veľkému bratislavskému múru“.

Ostáva však ešte šanca na nápravu – veža na mieste súčasnej Ryby, kde sa dávnejšie hovorilo o možnosti väčšej výšky, ako je v Bratislave bežná (okolo 130 metrov). Už čoskoro pôjde asi o jediné miesto v metropole, ktoré by ešte mohlo narušiť monotónnosť novej bratislavskej panorámy a najlepšia šanca pre vznik výraznej dominanty, ktorá by sa mala vymedzovať nielen výškou, ale aj architektonickou kvalitou. Táto príležitosť nesmie byť premrhaná.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube