YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.07.2020 10:38

Pokračovanie Klingerky sa odhaľuje

Developer J&T Real Estate konečne ukázal, ako si predstavuje podobu jedného z najväčších nezastavaných pozemkom v bratislavskom downtowne. Pokračovanie projektu Klingerka v priestore medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou prinesie do lokality nové bývanie, kancelárie i obchody, spojené s novými verejnými priestranstvami.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

V danom priestore vznikla už na začiatku 20. storočia priemyselná zástavba, ktorá bola pobočným závodom továrne Kablo. Mohutná trojpodlažná a trojloďová hala lisovne z roku 1911 sa na takmer storočie stala dominantou Košickej ulice a bola aj najznámejšou budovou v rámci závodu Gumon, v ktorom sa produkovala umelá hmota – gumon, gumoid alebo futurit, ako aj tvrdený papier a plátno, olejové lakované plátno, umelé živice na lisovacie hmoty, umelý asfalt či bakelitové výlisky (na bakelit mala dokonca patent).

Továreň sa nachádzala v problematickej lokalite, v ktorej sa po roku 1944 rozšírilo znečistenie zo zbombardovanej Apolky (má sa tu nachádzať ropné jazero) a ani samotná chemická výroba v Gumone nebola vôbec bez záťaže. Po roku 2005 sa výroba definitívne zastavila a noví majitelia začali tvoriť plány na redevelopment celého areálu. Tie zahrňali výstavbu dvojice výškových budov, vrátane 157 metrov vysokého mrakodrapu. Zámery investora Internationale s.r.o. so zachovaním pôvodnej industriálnej architektúry nerátali.

Asanácia hál sa spustila v lete 2008, pričom zbúranie lisovne bolo protizákonné. Pamiatkari totiž už na jar vyhlásili budovu za pamiatku, voči čomu sa investor odvolal, vec však nebola v lete ešte vyriešená. Povolenie dostal na asanáciu iných objektov, lisovňa mala ostať. Nanešťastie, príťažlivý objekt zanikol nelegálne tiež. Išlo o obrovskú tragédiu a veľmi nešťastnú zhodu okolností – ak by sa totiž búranie odložilo len o dva mesiace, budova by možno prežila, keďže vypukla svetová finančná kríza, ktorá nakoniec viedla aj k zániku plánov investora.

Pozemok ostával dlho bez akejkoľvek aktivity, až v roku 2017 došlo k jeho odpredaju. Novým majiteľom sa stala spoločnosť J&T Real Estate, ktorá už vtedy pripravovala prvú etapu Klingerky aj masívne developmenty v zóne Eurovea City – vrátane prvého mrakodrapu. Pre JTRE tak išlo o strategickú investíciu, spojenú aj s vyššou sumou za kúpu. O areál sa totiž uchádzali viacerí developeri, vrátane takých, ktorí by na zástavbu pozemku určite usporiadali architektonickú súťaž.

JTRE však zámer zadalo svojej „dvornej“ kancelárii GFI, ktorá na vízii pracovala dlhšie. GFI spracovalo aj architektúru prvej fázy Klingerky, ktorá sa s veľkým nadšením odborníkov na architektúru nestretla. Druhá fáza preto vyvolávala očakávania, či sa jej úroveň podarí prekonať.

 

Pavilóny na Pláteníckej, v popredí detské centrum. Zdroj: J&T Real Estate

 

Developer pristúpil až teraz, po dlhom čakaní, k odhaleniu projektu, ktorý by mal dotvoriť východnú časť downtownu. Predstavenie prvých vizualizácií súvisí s pripravovaným podaním projektu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), kde budú zverejné detaily aj podrobná dokumentácia. Preto sú nateraz známe len rámcové informácie.

Klingerka II by mala mať podobu líniovej zástavby postupne gradujúcej od Mlynských nív smerom k Prístavnej ulici. Do križovatiek sa obracia mohutnejšími hmotami, hoci v prípade kríženia Mlynských nív a Košickej nejde o tak veľkú budovu, ako je to na západnej strane Košickej, resp. Svätoplukovej ulice. Vzniknúť by tu mal približne 17-podlažný bytový dom. Naplánované sú aj ďalšie dve rezidenčné veže s postupne rastúcou výškou, medzi nimi pribudnú nižšie sekcie. Celkovo by tu malo byť asi 600 bytov a apartmánov.

Dominantou komplexu však bude kancelárska veža na nároží Prístavnej a Košickej, ktorá by mala obsahovať 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch. Výška nie je zatiaľ špecifikovaná, zdá sa však, že by mohla o čosi prevýšiť 115 metrov vysokú prvú etapu Klingerky.

Zástavba menšej mierky v podobe pavilónov s vybavenosťou vznikne aj pozdĺž Pláteníckej ulice, kde chce developer reagovať na nízku zástavbu Klingerovej kolónie. Parter projektu má byť aktívny, od Košickej má byť obchod a gastro, v pavilónoch „high street retail“. Vizualizácie zobrazujú aj škôlku, resp. detské centrum. Vnútroblok bude zazelenený, má ísť o verejne prístupné priestranstvo, nezaťažené automobilmi.

Developer totiž už nezopakuje viackrát využitý koncept umiestnenia parkovania v nadzemnom pódiu či parkovacom dome, ale vybuduje normálne podzemné parkovisko s prístupmi z Košickej a Mlynských nív. Počet parkovacích miest bude 1.700. Okrem toho, zástavba má byť odsadená od Košickej ulice a vytvárať priestor pre umiestnenie koridoru električky a stromoradia.

Plátenícka ulica bude komplexne zrekonštruovaná, vznikne nový chodník pre peších a pozdĺžne verejné parkovacie miesta, ktoré budú spadať pod mestský systém parkovania. JTRE tu sľubuje aj výstavbu novej obojsmernej segregovanej cyklotrasy a cyklopriechod smerom na Prístavnú, kde už cyklotrasa je.

„Klingerka pre nás znamená pokračovanie tvorby mestského prostredia v našich projektoch tak, aby bolo komplexné, žilo 24 hodín denne a prinášalo pre obyvateľov symbiózu bývania, práce, oddychu a rôznorodého užívania atmosféry mesta,“ charakterizuje zámer výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. „Rešpektujeme jestvujúcu zástavbu, komunikujeme s miestnou komunitou, a zároveň túžime po tom, aby Klingerka priniesla život tam, kde dnes nie je a vhodne zaplnila dieru takmer v centre mesta.“

 

Vnútroblok. Zdroj: J&T Real Estate

 

Developera čaká pred samotnou výstavbou ešte náročná úloha – vyčistenie pozemku od environmentálnej záťaže. Ako uvádza JTRE, v roku 2018 prebehol geologický prieskum a v nadväznosti na jeho výsledky bola vypracovaná a schválená riziková analýza. Sanáciu zabezpečí špecializovaná firma a vybudované budú podzemné tesniace steny, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu znečistenia. Znečistená zemina bude odťažená.

Termíny realizácie zatiaľ nie sú známe, spustenie výstavby však neočakávam skôr ako v roku 2022. Projekt bude pravdepodobne rozdelený na etapy, preto sa môže jeho celkové dokončenie natiahnuť aj za rok 2025.

V tomto čase tak pokračovanie Klingerky dotvorí rozvíjajúce sa nové centrum mesta a, ako developer sám hovorí, vytvorí prechod medzi mohutnou zástavbou downtownu a pôvodnou Klingerovou kolóniou. Architektonické fiasko v podobe prvej Klingerky by sa, aspoň podľa prvotných vizuálov, ktoré však nemožno brať ako nič definitívne, pravdepodobne opakovať nemalo. Podoba projektu v podstate veľkým prekvapením nie je a do budúcna sa môže ešte zlepšiť.

Nepôjde ale ani o žiadnu architektonickú avantgardu (najlepšie, koniec-koncov, pôsobia pavilóny a celý development zatiaľ vzdialene asociuje lepšiu Jégého Alej), prostredie však dotvorí relatívne dobre. Ešte lepšie môže zapadnúť, ak sa architektom skutočne podarí vytvoriť dobré spojenia medzi kolóniou a Košickou a vytvoriť aktívne a príjemné verejné priestranstvá. Tie chcú dotvoriť prvkami, odkazujúcimi na minulosť. „Pre pripomenutie histórie miesta chceme vo verejnom priestore vytvoriť odkazy na niekdajší priemyselný areál. Dizajn drobnej architektúry bude niesť v sebe modernú transformáciu historickej stopy územia,“ približuje Pavol Franko z GFI.

Preto bude ďalší postup nepochybne pozorne sledovaný. Budú to práve detaily – riešenie bulváru na Košickej, detailnejšie pohľady na vnútrobloky, podoba parteru či prepojenie s kancelárskou časťou – ktoré rozhodnú o kvalite konceptu. Nateraz robiť predčasné závery nie je správne, katastrofa sa ale nekoná.

Downtown bude takto kompaktnejší a dotvorený ďalšími vežami, z ktorých jedna bude možno patriť k najvyšším v Bratislave. Vybudovanie Klingerky zvýši exponovanosť križovatky Košická – Prístavná – Landererova, ktorá bude z väčšej časti obklopená výškovými budovami. Opäť však budú v podobnej výške, čo bude ďalší príspevok k „Veľkému bratislavskému múru“.

Ostáva však ešte šanca na nápravu – veža na mieste súčasnej Ryby, kde sa dávnejšie hovorilo o možnosti väčšej výšky, ako je v Bratislave bežná (okolo 130 metrov). Už čoskoro pôjde asi o jediné miesto v metropole, ktoré by ešte mohlo narušiť monotónnosť novej bratislavskej panorámy a najlepšia šanca pre vznik výraznej dominanty, ktorá by sa mala vymedzovať nielen výškou, ale aj architektonickou kvalitou. Táto príležitosť nesmie byť premrhaná.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Masívne zlepšenie panorámy Bratislavy. K výstavbe sa priblížila najvyššia veža Klingerky

21.12.2022 16:56:39 Adrian Gubčo

Veľká výstavba výškových budov zmenila v uplynulých rokoch panorámu Bratislavy. Nie však len k lepšiemu. Kombinácia podobne vysokých veží v lokalite bratislavského downtownu viedla ku vzniku masívnej steny, ktorá nepôsobí pri diaľkových pohľadoch tak príťažlivo. Zmeniť by to však mali nadchádzajúce projekty.

Čítať viac

Downtown sa zahustí. Kľúčová súčasť nového centra je krôčik od výstavby

14.12.2022 17:25:24 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate sa postupne blíži k ukončeniu výstavby veľkého projektu Eurovea II. Významná spoločnosť preto hľadí ďalej k ďalším veľkým schémam. Najbližšie k realite je dnes pokračovanie polyfunkčného projektu Klingerka, ktoré napreduje v povoľovacom konaní. V dohľadnej dobe mu už nebude nič brániť k výstavbe.

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Ďalšie veže pre downtown postupujú: Klingerka 2 a 3 vstupuje do územného konania

30.09.2022 17:56:09 Adrian Gubčo

Panoráma nového centra Bratislavy je z veľkej časti tvorená sériou veží, ktoré dokopy vytvárajú „Hradbu 115“ – budovy totiž majú podobné výšky, ktoré sa približujú k hranici 115 metrov. Výnimkou je so 168 metrami omnoho vyššia Eurovea Tower od J&T Real Estate. Ten istý developer sa približuje k ďalšej diverzifikácii veduty downtownu – pokročil totiž v príprave pokračovania Klingerky 2 a 3.

Čítať viac

Príprava na výstavbu pokračovania Klingerky začína

22.07.2022 18:03:27 Adrian Gubčo

Len nedávno bol definitívne dokončený polyfunkčný komplex Klingerka, tvorený nižšou administratívnou a vyššou rezidenčnou vežou. Developer J&T Real Estate však už v tejto chvíli aktívne pripravuje ďalšie pokračovanie výstavby v susedstve „jednotky“. Druhá a tretia etapa prinesie ďalšie stovky bytov a jednu z najvyšších budov v Bratislave, ešte predtým je ale potrebné vyčistiť priestor so zvyškami chemického závodu Gumon.

Čítať viac

Klingerka II a III sa posúva v povoľovaní

30.08.2021 17:15:28 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate v týchto týždňoch a mesiacoch dokončuje výstavbu polyfunkčného komplexu Klingerka, popritom však napreduje aj v príprave na výstavbu jej pokračovania. Klingerka II a III, ktorá vyplní plochu po bývalej fabrike Gumon, získala od Magistrátu kladné záväzné stanoviská. V optimistickom prípade by mohol ísť development do realizácie už na začiatku roka 2023.

Čítať viac

Detaily Klingerky II a III sú známe, vznikne druhá najvyššia budova v Bratislave

08.10.2020 16:35:12 Adrian Gubčo

Kým prvá etapa Klingerky rastie a čoskoro dosiahne plnú výšku a bude aj dokončená, druhá a tretia etapa vyvolávala mnoho otáznikov. Teraz sa však predstavujú definitívne detaily tohto projektu: zverejnená bola dokumentácia zámeru v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), podľa ktorej Bratislava získa svoju druhú najvyššiu budovu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube