YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.04.2020 12:17

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Práce nepoľavujú ani napriek pandémii koronavírusu, ktorý utlmil výstavbu na iných bratislavských projektoch (napríklad bola pozastavená asanácia neďalekého Apollo Business Centra), a v priebehu uplynulého víkendu bol na stavenisku ruch, aj keď na iných stavbách v okolí sa nepracovalo. Developer J&T Real Estate už dávnejšie potvrdil, že vo výstavbe svojich projektov bude zatiaľ pokračovať.

Spolu s rozbehnutým pokračovaním Eurovey ide o najväčší aktuálne rozostavaný development v réžii spoločnosti. Na donedávna prakticky nevyužívanom pozemku na okraji nového komerčného centra Bratislavy vzniká dvojica veží s elipsovitým tvarom, prepojených parkovacím domom. Masívna mierka projektu je obzvlášť viditeľná pri porovnaní s pôvodnou zástavbou Klingerovej obytnej kolónie.

Pomerne mohutná je už 10-podlažná administratívna budova, rezidenčná s 35 podlažiami a výškou 115 metrov však bude patriť k najvyšším budovám aj v rámci Bratislavy. Budovať by sa teraz malo 20. podlažie, developer medzičasom inštaluje okná aj konzoly na uchytenie prevetrávanej fasády.

JTRE postupuje tak rýchlo nielen preto, lebo zvolil pomerne ľahkú konštrukciu bez železobetónových vnútorných priečok, ale aj preto, lebo s realizáciou projektu sa tak či tak oneskorilo. Pôvodne developer dúfal v rozbeh výstavby už na začiatku roka 2018, narazil však na dlhé povoľovanie spojené s odporom zo strany konkurenčných developerských spoločností. Až vzájomná dohoda urýchila celý proces a na začiatku roka 2019 sa mohla spustiť samotná výstavba.

Napriek vysokému tempu prác sa dokončenie projektu očakáva až ku koncu roka 2021, resp. na prelome rokov 2021 a 2022. Status najvyššej rezidenčnej budovy si udrží približne rok, predbehnúť by ju mala Eurovea Tower a Jégého Alej V.

 

 

Klingerka po dokončení prinesie 380 bytov, od 2-izbových po 4-izbové. Voľných ostáva posledných 24 bytov, čo je pri danom počte úspech. Na nejakú dobu sa zrejme predaje kvôli koronavírusu pribrzdia, kým sa však realizácia ukončí, je vysoký predpoklad, že sa developerovi podarí dopredať aj zvyšné rezidencie. Štandard je vcelku dobrý, rovnako ako dispozície, Klingerka je však ďalšou výškovou budovou, obsahujúcou sádrokartónové priečky.

Čo sa týka administratívnej budovy, tá obsahuje viac ako 10-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov „butikového“ typu. Na prízemí bude lokalizovaná veľká kantína, občianska vybavenosť nebude mať taký veľký rozsah a bude umiestnená v parteri rezidenčnej veže. Budova bude certifikovaná v systéme BREEAM, kde dosiahne stupeň Excellent. V garáži je pre ňu určených 238 miest, čím sa pridá k rezidenciám, kde ich je takmer 700.

Súčasťou projektu je parková plocha v severnej časti pozemku, ktorá vytvorí mäkkší prechod smerom ku Klingerovej kolónii. Napriek tomu bude zrážka medzi mierkami radikálna. Otáznou je samozrejme životnosť obytnej kolónie v súčasnej podobe, keďže s rastom cien okolitých pozemkov je celkom reálne, že sa jednotlivé domy začnú vykupovať a v budúcnosti nahrádzať mohutnejšími stavbami.

Autorom architektúry je kancelária GFI, ktorá je „dvornou“ kanceláriou developera a navrhuje pre neho skoro všetky najväčšie bratislavské projekty: Klingerku, pokračovanie River Parku, Ovocné Sady aj vlajkovú loď, Euroveu II, spolu s budúcou East Tower. Nanešťastie, v prípade Klingerky sa nepodarilo dodať vežiam eleganciu ani silnejšiu myšlienku, projekt pôsobí jednoducho príliš masívne.

Otázkou ešte ostáva riešenie budúcej druhej a tretej etapy, ktoré vzniknú priamo na pozemkoch bývalej továrne. Doteraz je jasné len to, že by mal nový development kvôli rozsahu vzniknúť v dvoch etapách, zo západnej strany bude vymedzený električkovou traťou, a bude pravdepodobne obsahovať dve vyššie budovy. Developer mal víziu pre tieto časti developmentu odhaliť už v priebehu minulého roka, na zverejnenie sa však stále čaká.

Zo súboru projektov v tejto oblasti každopádne vznikne samostatná zóna, ktorá dotvorí východný okraj (zatiaľ) downtownu. Prvá etapa Klingerky bude určite neprehliadnuteľná, aj keď budú v jej okolí ďalšie podobne vysoké veže. Obzvlášť viditeľná bude z východu, napríklad z Prístavného mosta, odkiaľ už začína nové centrum dominovať vo vedute mesta.

Iné projekty sa snáď do obrazu lokality a Bratislavy zapíšu aj inými a pozitívnymi charakteristikami, ako len veľkosťou. Slovenská metropola si zaslúži vyššiu úroveň architektúry aj citlivosti k lokálnemu urbanistickému kontextu, pre developerov by zas odznakom kvality mali byť aj iné reakcie, ako len úspešný predaj.

Či to podobne vidí aj JTRE, sa ukáže snáď už v dohľadnej dobe. Klingerka II a III bude skúškou, či sa v konkurencii iných firiem, ktoré sa už seriózne zaoberajú vyspelosťou svojich zámerov, tento developer rozhodol posunúť. Od spoločnosti, ktorá patrí k lídrom slovenského developmentu, by sa to očakávalo.

 

Fotografie z 5.4.2020. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Klingerka 15.3.2020
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube