Author photoAdrian Gubčo 12.06.2018 09:30

Pripravuje sa rekonštrukcia Rusovského kaštieľa

S meškaním niekoľkých desaťročí sme sa konečne priblížili k rekonštrukcii Národnej kultúrnej pamiatky, kaštieľa v Rusovciach, spoločne s čeľadníkom a priľahlým parkom. Hoci ide v princípe o potešujúcu správu, zaskočí nielen cena rekonštrukcia, ale aj architektonický návrh interiérov kaštieľa a čeľadníka.

Zdroj: Úrad vlády SR

Zdroj: Úrad vlády SR

Projekt rekonštrukcie bol predstavený na včerajšej tlačovej konferencii, za účasti zástupcov Úradu vlády SR a združenia NKP Rusovce, ktorého členmi sú víťazi verejného obstarávania z Dopravoprojekt, a.s. a Metroprojekt Praha, a.s.

Ráta sa s komplexnou rekonštrukciou kaštieľa, jeho exteriérov aj inžinierskych sietí, v interiéri sa obnovia historické výmaľby, povrchy stien a stropov, doplniť by sa mali originály obrazov a gobelínov, ktoré sú v súčasnosti v depozite SNG. Mobiliár v týchto priestoroch sa navrhuje ako nový. Kaštieľ podľa všetkého nebude verejne prístupný, využívaný bude na reprezentačné účely a návštevy na najvyššej úrovni.

Verejnú funkciu bude mať budova čeľadníka a park. Čeľadník bude taktiež komplexne zrekonštruovaný podľa historických fotografií, bude prestrešený a využívaný ako múzeum, reštaurácia a komunitné centrum, bude však môcť byť použitý aj ako miesto pre sobáše. Bude priamo prepojený s anglickým parkom, ktorý by mal prejsť masívnou obnovou, ktorý mu prinavráti historickú podobu. V rámci rekonštrukcie ďalej pribudne mobiliár , orientačný a informačný systém, zrevitalizuje sa osvetlenie a vybuduje detské ihrisko, ďalej by sa mala dosadiť nová zeleň.

Odhadovaný rozpočet na rekonštrukciu je 75,7 milióna eur, z toho 54,9 miliónov by mal stáť kaštieľ, 17,5 čeľadník a 3,3 milióna park. Zdrojom financovania má byť štátny rozpočet, uvažuje sa aj o zapojení grantov. Existuje šanca, že v rámci verejného obstarávania sa výsledná suma ešte zníži. Rekonštrukcia má byť kompletne dokončená v roku 2023.

Hoci informácia, že sa rekonštrukcia vzácnej pamiatky a jej areálu po dlhom chátraní konečne rozbehne, je pozitívna, odhadovaná cena je pomerne šokujúca. Len pred pár rokmi bola celková suma odhadovaná na 40 miliónov eur, teraz však zástupcovia investora tvrdia, že s kompletne vyhotovenou projektovou dokumentáciou vidia situáciu inak. Na druhej strane, má ísť o reprezentačné sídlo na najvyššej úrovni - preto by bola cena pochopiteľná, keby tomu zodpovedala mimoriadna kvalita návrhu a náročnosť interiérov, ktoré budú mať úroveň, zodpovedajúcu nárokom na štátnu reprezentáciu.

To, čo však bolo na tlačovej konferencii odprezentované, nezodpovedá ani nárokom na vybavenie paláca miestneho "kráľa" v rumunskej osade. Tak katastrofálny návrh interiéru, ktorý je ako vystrihnutý zo začiatku 90-tych rokov a vo vizuálnej kvalite, ktorá je horšia ako v prvom dieli počítačovej hry The Sims, nie je ani zlým vtipom, nieto návrhom hodným milióny eur z peňazí daňových poplatníkov.

Napriek tomu autor - v tomto prípade architekt Jaroslav Meheš, ktorý mal očividne odísť do dôchodku už pred dvadsiatimi rokmi - na otázku veľmi zaskočeného redaktora, ktorý sa pýtal, či ide vážne o nový návrh a nie prebratý z 90-tych rokov, keď rekonštrukciu navrhoval iný architekt, spokojne potvrdil, že ide o celkom nový projekt.

Ohavnosť, ktorou chce Vláda SR zneuctiť dejiny a architektúru významnej pamiatky, by nemala prejsť bez povšimnutia Slovenská komora architektov a ďalších umeleckých a profesionálnych organizácii, pričom ju treba čím skôr zastaviť a zveriť niekomu schopnému. Inak hrozí, že sa staneme terčom výsmechu nielen na Archwars, ale aj v rámci globálnej komunity, ktorá si bude s pobavením hovoriť o sedliackom vkuse s podpisom najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Úrad vlády SR
  • Zdroj: Úrad vlády SR
  • Zdroj: Úrad vlády SR
  • Zdroj: Úrad vlády SR
  • Zdroj: Úrad vlády SR
  • Zdroj: Úrad vlády SR
  • Kaštieľ v Rusovciach - súčasný vzhľad

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube