Author photoAdrian Gubčo 05.11.2021 15:52

Rezidenčné projekty pri Galvaniho sú pred dokončením

V dotyku s Galvaniho ulicou v štvrti Trnávka bola alebo bude čoskoro dokončená ďalšia dvojica rezidenčných projektov. Dobudovaná je druhá etapa obytného súboru Galvaniho Dvory od spoločnosti Macho Consulting a finišuje sa s realizáciou druhej etapy Galvani Home od Martin Development. Oba developmenty priniesli do lokality bývanie v pomerne kompaktnej zástavbe.

V pokročilejšej fáze výstavby sú Galvaniho Dvory, na ktoré už bolo dokonca vydané povolenie k užívaniu. Projekt je tak prakticky dokončený, a to v celom svojom rozsahu. Zakončil sa tým dlhé roky trvajúci proces – územné rozhodnutie získal development už na konci roka 2005. Vtedy bol ešte známy pod názvom Obytný súbor Avidol a patril inému investorovi. Súčasný majiteľ sa k nemu dostal v roku 2012 a výrazne ho prepracoval. Stavebné povolenie na druhú etapu získal v auguste 2019.

Tá sa pridala k pomerne mohutnej prvej časti, ktorá nadviazala na staršiu zástavbu bytových domov v lokalite, zároveň však výrazne zadefinovala podobu nárožia Galvaniho a Pri križovatkách. Vzniklo tu 231 bytov, čo samé osebe spravilo zo súboru stredne veľký rezidenčný projekt. Umiestnené sú v šiestich vchodoch, vďaka tvaru, kopírujúcom priľahlé ulice, bolo možné vytvoriť chránené komorné vnútrobloky, resp. nádvoria. Výstavba prvej etapy bola ukončená v roku 2019.

So stavebnými prácami na druhej etape sa začalo ešte v tom istom roku, hoci naplno sa rozbehli až v priebehu roka 2020. Tak ako pri prvej etape, aj v tomto prípade developer zaznamenal úspešný predaj. V troch vchodoch sa nachádza 156 bytov a 16 apartmánov, ku dnešku sú vypredané všetky. V kontexte Bratislavy totiž projekt disponoval priaznivými cenami, uspokojivým priemerným štandardom a z dopravného hľadiska celkom dostupnou polohou. V relatívnej blízkosti projektu sa navyše nachádza rozsiahla vybavenosť v podobe najväčšieho nákupného centra v Bratislave.

To ovplyvnilo napokon aj charakter developmentu. Napriek polohe popri rušnej ulici s veľkým potenciálom a v blízkosti už pomerne mohutného sídliska, prízemie je využité výlučne v prospech parkovania. Obchody alebo služby tu developer neumiestnil. Výhodou pre rezidentov je aspoň vcelku rozsiahla zelená plocha, zvieraná novým developmentom a starším obytným súborom, teda odhlučnená od ulice. Umiestnené tu je obligátne detské ihrisko a vonkajšie fitness. Priestor je doplnený o novú výsadbu, očividne najmä v miestach, kde nenaruší podzemnú garáž.

Inak však Galvaniho Dvory lokalitu dotvárajú pomerne dobre. Okrem novej zelene priniesol vznik projektu aj zriadenie nového prepojenia s Galvaniho ulicou a obyvatelia starších bytoviek nebudú natoľko vystavení ruchu z cesty. Po architektonickej stránke ide o priemer, v danej časti mesta však akceptovateľný. Kombinácia materiálov – omietky a tehlového obkladu – pôsobí celkom decentne. Autorom architektúry je kancelária Synergies Architects.

Rezidenti sa k svojim bytom dostanú pravdepodobne v prvých mesiacoch roka 2022. Ukončený tak bude dlhý vývoj jedného projektu a Galvaniho bude pôsobiť, aspoň zo západnej strany, opäť o čosi menej ako výpadovka. Prospelo by, keby mal dom aktívny parter a inak by bolo riešené parkovanie na teréne, ktoré zaberá priveľa priestoru. Namiesto toho by tu radšej mohol byť širší chodník, stromoradie a pozdĺžne miesta. Obe tieto výhrady však snáď majú len dočasnú platnosť a v budúcnosti sa bude dať riešenie upraviť.

 

Galvaniho Dvory od Galvaniho

 

Z tohto pohľadu lepšie je na tom projekt Galvani Home, ktorý nie je výlučne rezidenčným, ale obsahuje aj obchodné priestory. So susedom má spoločné členenie na dve etapy aj fakt, že nadväzuje na starší zámer. Pôvodne navrhovaný ako Sunpark Residence, prípadne Eben, zámer prešiel v roku 2018 zmenou majiteľov. Novým developerom sa stala firma Martin Development.

Spoločnosť dnes finišuje s prácami na druhej etape, ktorá je oproti prvej o čosi mohutnejšia. V tej vzniklo v sedempodlažnom objekte, ktorý už mal čiastočne vybudované základy, 75 bytov a 6 apartmánov. Na novom nádvorí, zvieranou staršou časťou a novostavbou, vznikol až prekvapivo príjemný zelený priestor s menším ihriskom či piknikovým stolom. Pod nádvorím aj budovou sa nachádza podzemný parking, doplnený o parkovanie na teréne.

Druhá etapa priniesla vznik domu s pôdorysom v tvare písmena L, kde sa na ôsmich podlažiach (vo vyvýšenej časti smerom do Galvaniho) nachádza 102 bytov. Špecifikom druhej etapy je prítomnosť obchodnej pasáže, taktiež nasmerovanej do hlavnej ulice, kde je umiestnených 12 komerčných priestorov. V tejto chvíli je voľných posledných sedem bytov, vypredať sa podarilo aj priestory pre prevádzky (Macho Consulting možno mohol skutočne nechať nejaké miesto pre služby aj u seba). Developer zdôrazňuje prítomnosť samostatného šatníka vo väčšine bytov, podlahového kúrenia alebo vlastný systém ohrevu vody v každom byte.

Aj v prípade druhej etapy by mala vzniknúť príjemná parková úprava nádvoria, do ktorého bude otvorená časť prevádzok. Priestor by tak mohol získať takmer až mestský charakter, ak tu bude prítomná napríklad terasa kaviarne či reštaurácie. Nová výsadba bola zrealizovaná aj pred objektom od Galvaniho. Po architektonickej stránke je dom jednoduchý, pričom najväčším benefitom je práve nová zeleň. Autorom projektu je Architektonická dielňa Collegium, vizualizácie spracovali Sány Novák Architekti.

Plné dokončenie Galvani Home developer očakáva do konca tohto roka. Kolaudácia a odovzdávanie bytov by malo prebehnúť v druhom štvrťroku 2022.

 

Galvanihome

 

Hoci sú nové projekty samé osebe priemerné a k viacerým riešeniam možno mať výhrady, v princípe ide o vhodné obohatenie rezidenčného trhu v Bratislave. Mesto trpí nedostatkom dostupnejších bytov a existujúce projekty vznikajú v čoraz väčšej vzdialenosti a horšej dostupnosti od centrálnej časti metropoly (výnimku predstavujú azda len Slnečnice, ktoré onedlho získajú električkovú trať). Navyše, mnohé dostupnejšie obytné súbory sa prakticky nelíšia od modernistických sídlisk. V tomto smere sú Galvaniho Dvory aj Galvani Home so svojou relatívne hustou štruktúrou na tom lepšie a priestor využívajú efektívnejšie.

Pritom má Bratislava k dispozícii obrovské plochy, ktoré by vedela premeniť na miesto pre vznik tisícov, až desaťtisícov bytov. Ide samozrejme o brownfieldy, teda bývalé výrobné či dopravné plochy. Ich transformácia si však vyžaduje zmeny Územného plánu, čo je otázka dlhých rokov. Hlavné mesto totiž rozdelilo zmeny a doplnky do tematických okruhov, čo znelo spočiatku ako dobrá myšlienka. Zlyhala však na nesmiernej komplikovanosti procesov, v dôsledku čoho sa nepodarilo naplniť sľuby o rýchlych zmenách a zdynamizovaní územného rozvoja.

Napriek heslám o dostupnom a kompaktnom meste krátkych vzdialeností sa tak Bratislava aj naďalej rozvíja ako doteraz – teda masívnym plošným prerastaním do okolitej krajiny, postupným rozvoľňovaním a budovaním sídlisk a nákupných centier, prepojených drahými cestnými stavbami a obchvatmi. Vnútorné mesto sa stáva nedostupné pre čoraz väčšiu skupinu obyvateľov, a to aj napriek hypotékam, ktoré sú na druhej strane dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Táto situácia pomáha najmä bohatým investorom, nie však tým, ktorí reálne riešia bytovú otázku.

Kľúčové riešenie – veľa stavať, a to v adekvátnej hustote a vo vhodných polohách v blízkosti verejnej dopravy – je pre mnohých zodpovedných ako keby posledná možnosť. Negatívny prístup k výstavbe neprináša žiadne pozitíva, ani urbanistické, ani architektonické. Ak niekomu vadia dva nové projekty na Galvaniho ulici, môže očakávať, že nové dostupnejšie developmenty na tom budú pravdepodobne ešte horšie.

 

Fotografie z 10.10.2021. Pozrite si priebeh výstavby Galvaniho Dvorov a Galvani Home vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Galvaniho Dvory
  • Galvaniho Dvory
  • Galvaniho Dvory
  • Galvaniho Dvory. Zdroj: Synergies Architects
  • Galvani Home
  • Galvani Home
  • Galvani Home
  • Galvanihome. Zdroj: Martin Development / Sány Novák Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube