YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.05.2018 13:30

Dokončený projekt: Flat 75

V Petržalke bol prednedávnom dokončený projekt polyfunkčného domu s prevažujúcou rezidenčnou funkciou Flat 75. Dom vznikol na Čapajevovej ulici, na mieste asanovaného neslávne známeho "Modrého domu".

Pohľad od Petržalskej tržnice

Pohľad od Petržalskej tržnice

Kým Modrý dom bola sociálna ubytovňa, ktorá sa pretransformovala na geto, Flat75 je štandardnou, v prípade niektorých bytov až nadštandardnou realizáciou. Budova má trinásť podlaží a obsahuje, ako to už uvádza názov, 75 bytov. V ponuke boli 1-izbové až 4-izbové byty, pričom niektoré z nich boli riešené ako mezonety. Developerovi, spoločnosti BS Real Estate, sa podarilo vypredať až na jeden byt všetky, a to aj napriek viacerým sťažnostiam zo strany klientov. Prázdny ostáva jeden obchodný priestor na prízemí. Parkovanie je riešené v podzemí a na povrchu, celkovo vzniklo 120 parkovacích miest.

Za architektúrou stojí štúdio CAKOV+PARTNERS, ktoré je známe inak elegantnými dielami (neďaleko napríklad projekt Skybox z roku 2012), v tomto prípade však stavba pôsobí pomerne masívnym dojmom. Veľmi jej nepridáva ani neutešený stav okolitých verejných priestranstiev, ktorému dominuje povrchové parkovanie. Ide však každopádne o pozitívny zásah do lokality, kde sa predtým koncentrovali osoby v sociálnom vylúčení, čo máva za následok kumuláciu sociálnych problémov.

Dá sa predpokladať, že zmeny budú pokračovať aj naďalej, keďže určitá aktivita v okolí prebieha a rastie tak atraktivita územia - Flat75 stojí v susedstve mestského nájomného domu, dokončeného v roku 2014, naproti sa nedávno zrevitalizoval supermarket Terno a premenil na Petržalskú tržnicu. V okolí zostáva ešte niekoľko pozemkov, kde je vhodná zástavba alebo transformácia súčasného využitia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od Petržalskej tržnice. Fotografia z 25.4.2018
  • Pohľad z nájazdu nad Panónskou cestou. Fotografia z 25.4.2018
  • Fotografia z 25.4.2018
  • Okoliu dominujú parkoviská. Fotografia z 25.4.2018
  • Detské ihrisko zrealizovalo mesto Bratislava, nie developer. Fotografia z 25.4.2018
  • Mestský nájomný dom z roku 2014, zatiaľ posledné nájomné byty, ktoré mesto Bratislava zriadilo. Fotografia z 25.4.2018
  • Zdroj: BS Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube