Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.11.2020 17:35

Mesto navrhlo kompromis pri električke pred SND

Bratislava - hlavné mesto SR navrhla kompromisné riešenie situácie električkovej trate po Pribinovej. Trať by mala podľa nového variantu viesť aj slučkou okolo novej budovy Slovenského divadla. K tomuto kroku mesto donútil odpor predovšetkým zo strany Ministerstva kultúry, to však nepodporilo ani kompromisný návrh.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

Magistrát argumentuje nutnosťou konať čo najskôr, keďže dopravná situácia v novom centre mesta je čoraz horšia. Voči pôvodnému plánu viesť trať popred SND sa však vzbúrili aktivisti, ktorí na svoju stranu získali aj Ministerstvo kultúry. Mesto začína obstarávať nové Zmeny a doplnky Územného plánu 07, kde bude k Pribinovej doplnená aj táto slučka. Diskusia má tak teraz prebiehať najmä na odbornej, uzemno-plánovacej úrovni, ako aj v rámci participácie.

Magistrát zhŕňa, že postaví tú trať, s ktorou bude súhlasiť Ministerstvo ako vlastník pozemkov pred SND. Okrem toho zriadi medzinárodnú skupinu, ktorá má nájsť riešenia, ktoré zabránia negatívnym vplyvom na SND.

Nido

Na prvý pohľad sa zdá, že mesto vyhovelo tlaku aktivistov, ktorí odmietajú električku pred divadlom aj napriek analýzam, ktoré Bratislava vykonala. Z týchto jasne vyplýva, že priame vedenie po Pribinovej je po všetkých stránkach najvhodnejšie. Protiargumentom má byť narúšanie predstavení, bariéra vo verejnom priestore, alebo dokonca nadŕžanie developerovi susedného Eurovea City. Mesto preto teraz navrhuje kombinovanú prevádzku, kedy bude počas podujatí v priestore pred SND električka premávať odklonom po slučke. 

Ak by však došlo k realizácii len slučkovej trate, išlo by zo všetkých alternatív asi o najhoršie riešenie, keďže vytvára zbytočné zákruty, zdržania a potenciálne hluk. Z električky robí menej atraktívny spôsob dopravy, a to v mene možno neexistujúceho problému. Očakávaný prínos projektu by bol nižší, a skôr či neskôr by sa asi aj tak rozhodlo o napriamení trate.

 

Varianty električky v novom centre mesta. To považuje žltú líniu spolu s červenou za kompromis. Zdroj: Bratislavs - Hlavné mesto SR

 

Ak však daný krok mesta prinesie rýchlejší posun v príprave zmien Územného plánu, potom je to správne. Územný plán sa bude aj tak meniť až ku koncu budúceho roka a Magistrát môže medzičasom pracovať na analyzovaní jednotlivých variantov. Samotný povoľovací proces sa spustí až potom a až vtedy sa zadefinuje definitívne vedenie trate.

Nádej na správne riešenie tak stále existuje. Aktivisti a Ministerstvo majú možnosť poskytnúť objektívne zdôvodnenie, prečo je pôvodná verzia preferovaná Magistrátom podľa nich chybná. V konečnom dôsledku je však presvedčivá argumentácia z ich strany nepravdepodobná, pokiaľ doteraz neprišla.

Ak by sa im ale predsa len podarilo verziu len so slučkou presadiť, Bratislava získa jedno hlúpe riešenie, ktoré nepomôže nikomu. Išlo by o ďalšiu zbytočne premrhanú príležitosť na zlepšenie situácie v mimoriadne zaťaženej lokalite, ktorá je celá ukážkou premrhaných príležitostí - inak by sme možno nemuseli riešiť tento problém.

To však nastáva, keď sa do odborných tém zapája politika a osobné pocity niekoľkých ľudí. Takáto forma ľudovej demokracie, kedy sa operuje názormi namiesto faktov a debatujúci si neuvedomujú svoju zodpovednosť, mestu škodí. Nanešťastie, nezdá sa, že by sa na tom malo v budúcnosti čokoľvek zmeniť.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Experti potvrdzujú, že električka pred SND jeho prevádzku nenaruší

04.03.2021 14:28:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto už má k dispozícii stanovisko odborníkov k zámeru výstavby električkovej trate na Pribinovej ulici v priestore pred novou budovou Slovenského národného divadla. Podľa medzinárodnej skupiny expertov, ktorá hodnotila možnosti technického riešenia trate, je možné túto stavbu postaviť a prevádzkovať tak, aby nemala negatívne dopady na okolie.

Čítať viac

Odpor aktivistov voči električke pred SND sa stupňuje

26.01.2021 12:04:04 Adrian Gubčo

Príbeh novej električkovej trate v lokalite Pribinovej ulice píše ďalšiu kapitolu. Po poslednom kroku mesta, ktoré trať, spájajúcu Petržalku s Ružinovom cez Pribinovu a Košickú vložilo do pripravovaných Zmien a doplnkov Územného plánu 07, urobili ďalší ťah aj odporcovia zámeru. Aktivisti, medzi ktorými je viacero známych odborníkov, predstavili argumenty proti trati aj alternatívu jej vedenia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube