Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.05.2019 15:45

Rozvoj Domových rolí pokračuje, pribudnú ďalšie bytové domy

Lokalita Domových rolí, ktorá je súčasťou mestskej časti Ružinov, bol donedávna mimo záujmu investorov a developerov, v poslednom období je však citeľná zmena situácie – po neustále rastúcom Novom Ružinove a ohlásenom zámere Vlčie Maky bol teraz predstavený ďalší projekt: Bytové domy Domové role a Bytové domy Domové lúky, ktorý lokalitu ďalej priblíži k mestskej štvrti.

Article Big

Zdroj: Mudroňova SK 198 / EIA

Informácie o pripravovanom developmente od spoločnosti Mudroňova SK 198, s.r.o., sa objavili na posudzovaní dopadov na životné prostredie (EIA), podľa ktorých má na pozemku v priamom susedstve s Vlčími Makmi vzniknúť obytný súbor pozostávajúci zo šiestich objektov v riadkovej zástavbe s piatimi nadzemnými podlažiami. V súčasnosti je na tomto mieste orná pôda.

Domy sú definované ako polyfunkčné, keďže okrem bytov obsahujú aj apartmány. V prípade Domových rolí má vzniknúť 24 apartmánov, 48 2-izbových bytov a 4 trojizbové byty, pri Domových lúkach sú čísla zhodné. Celkovo tak vznikne 156 rezidenčných jednotiek, z čoho je 48 apartmánov. Z daného členenia je zrejmé, že developer cieli na segment dostupnéh bývania, čo je však s ohľadom na lokalitu logické.

Zámer neobsahuje (okrem apartmánov) žiadnu občiansku vybavenosť, táto by však mohla byť aspoň čiastočne pokrytá v rámci susedných Vlčích Makov. Súčasťou projektu tak bude viacmenej len splnenie základných požiadaviek na parkovanie – zriadi sa 172 parkovacích miest, pričom všetky budú na povrchu. Nanešťastie to je aj na úkor zelených priestranstiev, hoci v jednom z variantných riešení, odporúčaných na realizáciu, je zelene viac.

Hoci je projekt s odhadovaným rozpočtom 16 miliónov eur veľmi jednoduchý, podľa vizualizácii sa vyznačuje neurážlivým architektonickým štandardom, v danej lokalite vhodným. Biele fasády budú oživené vystupujúcimi balkónmi, obloženými drevenými prvkami. Autormi architektonického konceptu sú architekti z kancelárie Morocz_Tacovsky.

Realizácia sa predbežne odhaduje na roky 2020-2022, čo je rovnaké obdobie, ako má byť realizovaný a dokončený susedný projekt. Do budúcnosti sa nevylučuje ani realizácia ďalšieho, zatiaľ bližšie nešpecifikovaného zámeru v susedstve.

To, o čom som už dlhšie písal, sa teda stáva realitou, a Domové role, veľké nezastavané územie v relatívnej blízkosti centra mesta, sa dostáva do hľadáčika developerov. Táto časť Bratislavy má zatiaľ charakter periférie, to sa však môže čoskoro zmeniť.

Tak ako som to naznačoval aj predtým a teraz to platí ešte viac, rastie aktuálnosť kvalitnej prípravy na budúci rozvoj, preto by mali mať mesto aj mestská časť jasnú predstavu o tom, čo v tomto území očakávajú a ako by sa malo rozvíjať. Vhodnou formou k tomu je vytvorenie a schválenie Územného plánu zóny Pálenisko – Prístav Bratislava.

Isté je, že vývoj môže ešte akcelerovať po dokončení Rýchlostnej cesty R7 a teoretickej výstavbe električkovej trate do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Ak bude výsledkom vznik divoko vybudovanej štvrte bez adekvátnej sociálnej infraštuktúry, verejných priestranstiev a vybavenosti bez toho, aby verejná správa čokoľvek podnikla, bude to hanbou vedenia mesta a mestskej časti, ktorá mala možnosť s tým niečo v predstihu robiť.

Galéria

  • Zdroj: Mudroňova SK 198 / EIA
  • Zdroj: Mudroňova SK 198 / EIA
  • Situácia. Zdroj: Mudroňova SK 198 / EIA

Súvisiace články

Domové role sa budú meniť, pribudnú Vlčie Maky

11.02.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Územie medzi zástavbou Ružinova, ohraničenou diaľnicou D1, a areálom Slovnaftu, sa začína v poslednom období meniť. Po prvom väčšom projekte, Nový Ružinov, teraz prichádza ďalší: Vlčie Maky, ktorý je ďalším vstupom do lokality, ktorá sa v budúcnosti pravdepodobne zmení na mestskú zónu. Projekt sa objavil na posudzovaní vplyvov na životné prostredie EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Posedenie s výhľadom - nové lavičky na obnovenej Východnej terase Bratislavského hradu.

Seating with a view - new benches on revitalised Eastern terrace of Bratislava castle.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #bratislavacastle #publicspace #urbanism #city #view #architecture #design #bench
Priemyselný areál na Patrónke prejde premenou, vzniknúť tu má spoločenský hub a pripomienka histórie územia.

Industrial zone in Patrónka will transform onto social hub with memorial of historical events which took place over there.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #industrialarchitecture #culture #sport #publicspace #patronka

@bratislavsky_kraj
Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
Pozrieť viac

YouTube