Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.11.2018 12:30

Jarovská Nová Sýpka rebranduje na Dve sýpky a spúšťa výstavbu

Už dlhšie je známy zámer revitalizácie a transformácie okolia dvojice sýpok z roku 1958 v mestskej časti Jarovce. Po určitých zdržaniach a zmene financujúcich partnerov sa teraz nový developer Dynastion, s.r.o., konečne priblížil k spusteniu výstavby.

Article Big

Zdroj: Dynastion, s.r.o. / ADOM M STUDIO

Koncept projektu pozostáva z rekonštrukcie spomínaných sýpok a objektu niekdajšej koniarne, medzi ktorými má vzniknúť menšie námestie. To bude okrem toho vymedzené dvomi novostavbami polyfukčných domov so štyrmi nadzemnými podlažiami a s občianskou vybavenosťou v parteri.

Čo sa týka bývania, v rámci projektu vznikne 47 bytov, z toho 2 jednoizbové, 23 dvojizbových, 2 trojizbové a 20 štvorizbových bytov. Má ísť o veľkometrážne byty, výmery dosahujú od 49 do 213 metrov štvorcových. Súčasťou bytov budú predzáhradky, prípadne terasy a loggie. Dennou časťou majú byť byty orientované do námestia, nočnou do okolitej zástavby suburbánneho charakteru. Parkovanie bude riešené kompletne v podzemí, zriadených bude 199 miest. Život v Dvoch sýpkach developer označuje ako „bývanie londýnskeho charakteru“.  

Ambíciou developera, ako aj autorov projektu, kancelárie ADOM M STUDIO, je vytvoriť z Dvoch sýpok nové jadro Jaroviec. Tento cieľ chcú dosiahnuť koncentráciou funkcií, kde sa k bývaniu a retailu pridáva aj kultúra a ateliéry určené pre pracovníkov v kreatívnom priemysle. Špecifický charakter prostredia má dotvoriť architektúra s industriálnym výrazom.

Z tohto dôvodu zvolili architekti obloženie objektov, tak pôvodných, ako aj nových, tehlami v celkovom rozsahu 7-tisíc metrov štvorcových. Atraktívne prostredie má byť dotvorené aj príjemnými verejnými priestranstvami so zeleňou a vodnými prvkami, veľkomestského strihu budú vďaka veľkorysým rozmerom retailové prevádzky, ktorých je celkovo 11.

Ako bolo spomenuté, výstavba by sa mala už čoskoro spustiť, celkové dokončenie očakáva developer na konci roka 2020.

Po dokončení sa tak zrevitalizuje ďalší bratislavský brownfield a obnoví sa ďalší kúsok industriálu, ktorý v minulosti utrpel výrazné straty. Pozitívom je, že nejde o žiadne kultúrne pamiatky, napriek tomu developer i architekti pristúpili k citlivej obnove. Prostredie dotvorili štýlovými novostavbami a vhodnou koncentráciou funkcií, ktoré v rámci novej výstavby v Jarovciach absentujú.

Ťažko povedať, či sa koncept ukáže ako úspešný, ak to tak však bude, Dve sýpky budú ideálnym projektom, kde sa spojí vhodná mierka, funkcia i architektúra, z ktorej bude benefitovať širšia komunita. A takých projektov treba v Bratislave čo najviac.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Dynastion, s.r.o. / ADOM M STUDIO
  • Zdroj: Dynastion, s.r.o. / ADOM M STUDIO
  • Zdroj: Dynastion, s.r.o. / ADOM M STUDIO
  • Zdroj: Dynastion, s.r.o. / ADOM M STUDIO

Súvisiace články

Dve sýpky postupujú vo výstavbe

14.04.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

V malej mestskej časti Jarovce bude už čoskoro dokončený mimoriadne zaujímavý projekt – areál niekdajších sýpok na okraji pôvodnej obce sa mení na atraktívny polyfunkčný súbor s bývaním, kanceláriami, obchodmi a priestorom pre kultúru. Ide o jeden z príkladov záchrany industriálneho dedičstva, čím sa pridáva k rastúcemu počtu podobných prípadov z centrálnejších častí mesta.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

Mlynica je dokončená - a je úžasná!

13.12.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Uplynulý víkend sa uskutočnil festival Urban Market, ktorý sa konal v nových priestoroch - v čerstvo dokončenom projekte Mlynica, zrekonštruovanej industriálnej budove, za ktorým stojí spoločnosť ISE, s.r.o., prostredníctvom spriaznenej firmy Teslova, s.r.o.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube