Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.05.2019 10:00

Začne sa rekonštrukcia Esterházyho paláca?

AKTUALIZOVANÉ Hoci sa historické jadro Bratislavy postupne okrášľuje a každým rokom pribúdajú zrekonštruované pamiatky, stále ostáva niekoľko ruín v hanebnom stave. Najvýraznejšou z nich je schrátraný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Po rokoch sľubov o rekonštrukcii sa však teraz zdá, že by sa táto mohla skutočne už čoskoro spustiť.

Article Big

Zdroj: Google Maps

Esterházyho palác je štvorkrídlový neskororenesančný objekt, ktorý vznikol v roku 1658. Na jednej strane je zvieraný Kapitulskou ulicou, ktorá sa považuje za najstaršiu ulicu v Bratislave, na druhej strane mestskými hradbami. Jeho majitelia, šľachtický rod Esterházyovcov, patrili k najvplyvnejším a najbohatším rodom v Uhorsku, v časoch najväčšej slávy počas vlády Márie Terézie viedol palácový zbor Joseph Haydn.

Prestavby a rekonštrukcie palác zažil na konci 18. storočia, v 20-tych a 30-tych rokoch 20. storočia a veľkou rekonštrukciou mal prejsť na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia. S palácom sa uvažovalo ako s novým sídlom Mestského archívu a v tomto smere sa už začalo s prácami. Spoločenské zmeny po roku 1989 však viedli k prerušeniu aktivity a odhalený areál začal chátrať. Jedno z krídel sa zrútilo, ostatné sú výrazne narušené a ich stav sa medzičasom zhoršoval.

Spolu s postupným chátraním sa opakujú aj slová o skorej rekonštrukcii jednotlivých objektov, ktoré sa mali spoločne transformovať do hotela. Od roku 2006 palác vlastnila spoločnosť Agoria Projekt, s.r.o., ktorá zrealizovala určité zásahy – statické zabezpečenie a novú strechu jedného z objektov alebo výstavbu odbočky do vjazdu do podzemnej garáže zo Staromestskej v roku 2011 – no nepodarilo sa jej nájsť investora, ktorý by dofinancoval celkovú rekonštrukciu.

Neschopnosť pokračovať ďalej v projekte viedla v roku 2015 k dražbe, v ktorej sa nájsť nového majiteľa s ohľadom na zlý stav a nutnosť ochrany pamiatkových hodnôt (palác je od roku 1963 NKP) nepodarilo. Úspešná bola až druhá dražba v roku 2017, novým majiteľom sa stala firma Esterházy Real Estate, s.r.o., patriaca pod dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen.

 

Aktuálny stav s viditeľným vjazdom do budúcej podzemnej garáže. Zdroj: Google Maps

 

S novým investorom očividne nastala zmena situácie. Na paláci prebehli prednedávnom určité úpravy – aj zvyšné stavby boli staticky zabezpečené a jedno k krídiel dostalo novú dočasnú strechu. Esterházy Real Estate nezaháľa ani pri administratívnom postupe, aktuálne žiada Hlavné mesto o nájom pozemku, aby mohlo vybudovať vjazd na budúce stavenisko.

Podľa oficiálneho materiálu predloženého na najbližšie rokovanie Mestského zastupiteľstva, zámerom investora je úplná rekonštrukcia, dostavba a nadstavba Esterházyho paláca, pravdepodobne v zmysle územného rozhodnutia z roku 2005, spoločne s výstavbou nového vjazdu pre stavebnú techniku pod hradbami.

Podľa ÚR by mal mať palác od dvoch do štyroch nadzemných podlaží plus podkrovie, spoločne so štyrmi podzemnými podlažiami pod nádvorím. V garáži vznikne 114 parkovacích miest vo forme zakladača, na prízemí by sa mala nachádzať reštaurácia, kaviareň a výstavné priestory, zvyšok budovy bude slúžiť na administratívne účely. Ako doplnková funkcia sa navrhujú štyri byty.

Developer chce byť podľa vlastných slov k pamiatke čo najviac šetrný, preto vznikne garáž len pod nádvorím, nie aj pod samotnými budovami. Pamiatkari prísne posudzujú možné zásahy do hradieb, investor je povinný obnoviť aj barokové schodisko v južnom krídle, komíny, zreštaurovať fasády a obnoviť aj hlavný portál.

Developer už podal na Stavebný úrad v mestskej časti Staré Mesto žiadosť o stavebné povolenie. Posledným krokom je tak už viacmenej len zmieňovaný nájom pozemku, ktorý odporúčajú všetky odborné útvary Magistrátu. Rozhodovať sa bude 30.5.2019.

 

Staršia a neaktuálna vízia rekonštrukcie Esterházyho paláca. Zdroj: N-Art

 

Ak sa skutočne podarí Esterházyho palác zachrániť a zrekonštruovať, bude to pre historické jadro Bratislavy úplne zásadná a vynikajúca zmena. Už desaťročia je areál paláca jednou z najväčších hánb Hlavného mesa a úplne umŕtveným priestorom, ktorý by však mohol byť generátorom života – hoci len v rozumnej miere, aby sa nenarušil kolorit pokojnej Kapitulskej ulice.

Každopádne, obnova paláca by odstránila najviditeľnejšiu ruinu v meste, zlepšila jeho atraktivitu a prispela k zvýšeniu využiteľnosti hradieb, ktoré predstavujú ďalší skrytý poklad Bratislavy. Líniový verejný priestor od Dómu sv. Martina až ku Kapucínskej ulici s presahmi do okolia, na Kapitulskú aj čoraz živšiu Židovskú, je v pomerne zanedbanom stave napriek určitým zásahom v posledných rokoch. Komplexná rekonštrukcia po architektonickej súťaži by rozšírila malé historické jadro mesta, zároveň by vznikol nový priestor pre kultúrny program, pre ktorý majú hradby potenciál.

Trúfnem si povedať, že doteraz sme neboli bližšie k tomu, aby bol Esterházyho palác skutočne obnovený. Investor sa spolieha na silnú inštitúciu v pozadí a doterajšie aktivity nasvedčujú, že nejde o prázdne slová. O osude vzácnej pamiatky sa tak rozhodne už o pár dní.

 

AKTUALIZÁCIA: Mestské zastupiteľstvo na svojom rokovaní 30.5.2019 rozhodlo o schválení nájmu spoločnosti Esterhazy Real Estate, čo umožňuje zriadiť prístup do areálu Esterházyho paláca pre mechanizmy. Poslednou prekážkou tak je už len stavebné povolenie zo strany staromestského stavebného úradu. Spustenie rekonštrukcie paláca je tak teoreticky možné ešte v priebehu tohto roka. 

Galéria

  • Esterházyho palác dnes. Zdroj: Google Maps
  • Esterházyho palác dnes. Zdroj: Google Maps
  • Neaktuálna vízia rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art
  • Neaktuálna vízia rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art
  • Neaktuálna vízia rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art

Súvisiace články

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je už na posudzovaní EIA, spustiť by sa mohla na budúci rok

19.05.2020 08:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach sa Bratislava konečne blíži k odstráneniu najznámejšej ruiny v historickom jadre mesta: Esterházyho palác na Kapitulskej ulici by mal opäť ožiť. Náznaky o blížiacej sa rekonštrukcii boli čoraz jasnejšie už nejakú dobu, teraz získavajú konkrétnu podobu, keďže projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, november 2019: Historické jadro

10.12.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

S blížiacim sa koncom roka a nadchádzajúcim zimným obdobím dochádza k dokončovaniu rekonštrukcií rozbehnutých počas teplejších mesiacov. Od posledného updatu v septembri bolo takto ukončených viacero obnov, ktorých je toľko, že som sa ich rozhodol rozdeliť. V prvom update sa pozrieme na historické jadro, teda pôvodný prvý bratislavský obvod.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Slavín monument will be reconstructed - after almost fifty years #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #oldbratislava #reconstruction #history #slavin #slavín #warmemorial #wwii #redarmy #vsco
Rising Guthaus #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #guthaus #architecture #modernarchitecture @corwin.sk @alleswirdgutarchitecture
Green light for Sky Park Tower: construction permit was issued #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #skyparktower #architecture #modernarchitecture @penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Sky Park Offices nearing completion #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #office #work #architecture #modernarchitecture @penta_real_estate @vbarchitekten
New tramway track in Karlova Ves and riverfront is getting shape #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation @dpbratislava
Foundations of the first skyscraper in Bratislava! #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #eurovea #euroveaTower #euroveacity #tower #skyscraper #development #realestate #living #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube