Author photoAdrian Gubčo 27.03.2025 13:51

Športový sviatok sa blíži. Ako sa Bratislava pripravuje na Majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov

Keďže slovenské hlavné mesto nepatrí k veľkým a významným metropolám, veľké podujatia medzinárodného dosahu tu nie sú také časté. V priebehu júna však bude Slovensko dejiskom Majstrovstiev Európy vo futbale hráčov do 21 rokov a Bratislava bude kľúčovým hostiteľským mestom. Podobné športové podujatia bývajú niekedy podnetom pre skvalitňovanie prostredia. Bude to aj tento prípad?

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Slovensko je v roku 2025 hostiteľskou krajinou Majstrovstiev Európy vo futbale hráčov do 21 rokov. Konať sa budú medzi 11.-28. júnom, pričom zápasy sa budú hrať v ôsmich mestách. Spomedzi nich má najvýznamnejšie postavenie Bratislava, kde dva zápasy odohrá slovenská reprezentácia a bude sa tu konať aj jeden zo semifinálových zápasov a finálový. Pre slovenské hlavné mesto pôjde o reprízu ME 21 z roku 2000.

Hoci ani zďaleka nejde o natoľko významné podujatie, ako „veľké“ Majstrovstvá Európy vo futbale, na pomery Slovenska a Bratislavy pôjde o veľkú udalosť. Očakávaná je návšteva tisícov fanúšikov z celého kontinentu, ktorí prídu podporiť svojich hráčov. „Aktuálne sme prekonali hranicu 100.000 predaných vstupeniek,“ vyjadril sa na začiatku marca prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. „Dve tretiny kupujúcich je zo Slovenska, no o vstupenky majú záujem i zahraniční fanúšikovia.“

Najviac je ich prirodzene z blízkych krajín, ako je Česko, Poľsko, Rumunsko či Nemecko, podľa SFZ je prekvapivo veľký záujem z Fínska. Údajne veľmi dobré ohlasy sú na ceny vstupeniek, pričom viaceré zápasy sú už vypredané. SFZ dodáva, že pripravené sú už v podstate všetky štadióny s výnimkou prešovského. Ten sa však kolauduje a do ME 21 by mal byť v poriadku.

Mnohé štáty a mestá vnímajú podobné podujatia ako ideálnu príležitosť pre svoju reprezentáciu, a to aj prostredníctvom investícií do infraštruktúry. Predovšetkým to znamená štadióny, ale aj dopravné siete, verejné priestory, hotely a ďalšie zlepšenia. Napríklad v prípade Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2030, ktoré budú spoločne v Španielsku, Portugalsku a Maroku, plánuje posledná menovaná krajina vybudovať kvalitný diaľničný systém a lepšie železničné spojenia. V čase, keď ME organizovali Poľsko s Ukrajinou, sa zlepšilo metro a verejná doprava.

Opäť treba pripomenúť, že ME 21 sú veľkosťou úplne iná kategória, stále je to ale príležitosť pre výbornú reklamu – a to aj prostredníctvom okrášlenia miest či skvalitnenia verejných priestorov. Bratislava (a nielen tá) tak môže teoreticky osloviť desaťtisíce návštevníkov, aby do mesta zavítali aj v budúcnosti.

Vedenie mesta tvrdí, že si to uvedomuje. „Vnímame toto medzinárodné športové podujatie ako jedno z väčších podujatí v hlavnom meste v tomto roku a tešíme sa na hosťovanie piatich zápasov vrátane toho úvodného a záverečného práve v našom meste,“ uvádza hovorca Magistrátu Peter Bubla. Súhlasí, že ide o príležitosť, upozorňuje však, že to vyvoláva aj nároky na dopravu, bezpečnosť, čistotu či sprievodné kultúrne a spoločenské podujatia.

Okrem toho vidí ešte jeden nedostatok. „Treba však rovnako povedať, že model prepojenia príjmov z cestovného ruchu neodráža realitu takýchto väčších podujatí a ich nákladov pre mestá,“ upozorňuje Bubla. „Aj preto mestá oslovili rezort cestovného ruchu so žiadosťou o podporu tohto podujatia a urobia tak znova vo vzťahu k novému vedeniu.“

Priame investície do infraštruktúry Bratislava nepripravuje. „Čo sa týka infraštruktúry, istú výzvu môžu predstavovať iba obmedzenia vplývajúce z neodkladných alebo prebiehajúcich rekonštrukcií, osobitné aktivity viazané vyslovene na podujatie nateraz nie sú plánované,“ konštatuje P. Bubla. Zároveň pripomína, že nemožno ME 21 vnímať cez optiku Majstrovstiev sveta v hokeji, keďže ide o omnoho menej intenzívne podujatie s menším počtom zápasov.

 

Obnovy verejných priestranstiev sa vo väzbe na ME 21 Bratislava nedočká. Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič - YIM.BA

 

Mesto však potvrdzuje, že sa na podujatie pripravuje v iných smeroch. „Zástupca Mestskej polície Bratislava sa zúčastnil na dvojdňovej konferencii ohľadom bezpečnostných rizík a zabezpečenia verejného poriadku počas ME 21 vo futbale. Mestská polícia Bratislava sa bude aktívne zapájať do bezpečnostných opatrení, ktoré bude bližšie špecifikovať pred začiatkom majstrovstiev,“ približuje Magistrát, ako plánuje reagovať na bezpečnostné výzvy.

Pripraviť sa má aj verejná doprava. „Vo všeobecnosti platí, že pri kultúrno-spoločenských podujatiach podobného charakteru vie Dopravný podnik Bratislava zabezpečiť posilnenie dopravy, pričom náklady s tým spojené hradí organizátor podujatia, rovnako ako v prípade festivalov a iných veľkých akcií,“ popisuje Bubla. Predpokladá sa, že táto možnosť sa využije aj v tomto prípade.

V prípade kultúrnych podujatí zatiaľ Bratislavské kultúrne a informačné stredisko neeviduje žiadosť zo strany organizátorov naviazanú na toto podujatie. Využiť ho však chce Bratislava Tourist Board (BTB). Podľa Bublu sa pripravuje najmä formou posilnenej informačnej podpory, spoluprácou s ubytovateľmi, reštauráciami a kultúrnymi inštitúciami s cieľom motivovať účastníkov a fanúšikov, aby v meste strávili viac času. Chystá sa aj cielená online propagácia mesta a dôraznejšia propagácia zľavovej karty Bratislava Card.

Ako uzatvára Bubla, podobné podujatie mesto víta a chce sa usilovať, aby ich bolo viac. „V dlhodobom horizonte má BTB záujem podporovať a spolupodieľať sa na získavaní medzinárodných podujatí, ktoré zvyšujú prestíž Bratislavy ako destinácie, prinášajú ekonomický prínos a podporujú jej pozíciu na medzinárodnej mape turizmu,“ zhŕňa. Aké formy lákania akcií plánuje využívať, už nešpecifikuje.

 

Kultúrna sála v Istropolise bude stačiť na mestské akcie, na medzinárodné bude skôr malá. Zdroj: Immocap

 

Ak má Bratislava v budúcnosti skutočne hostiť väčší počet podujatí, existuje nepochybne väčšie množstvo investícií, ktoré by vedeli zlepšiť jej konkurenčné postavenie. Tieto zahŕňajú od relatívne menších úprav, z ktorých niektoré sa už reálne pripravujú, po finančne náročné a komplexné projekty.

Relatívne najdostupnejšia a najjednoduchšia forma, minimálne na začiatok, je výrazné zlepšenie kvality verejných priestorov. Obnoviť treba kľúčové plochy, predovšetkým Námestie SNP a Kamenné námestie, ľavobrežnú dunajskú promenádu vrátane kritického úseku na Fajnorovom nábreží, podmostie Mostu SNP, Kollárovo námestie, Štefánikovu ulicu či okolie Hlavnej stanice. Taktiež sem možno zaradiť okolie zastávky Zochova, Palisády, Zónu Panenská, Sad Janka Kráľa alebo Trnavské mýto.

Na druhom mieste sú investície do priestorov pre hostenie podujatí. Najvýznamnejším chýbajúcim prvkom je v tomto smere veľké kongresové centrum medzinárodného významu a vysokou mierou flexibility, aby sa dalo využívať aj pre kultúrne eventy. V nedávnej minulosti formované úvahy o vzniku Národného kultúrneho a kongresového centra stroskotali. Namiesto neho má vzniknúť menšia sála v Istropolise. Na naozaj veľké podujatia však stačiť nebude. Väčšia sála v Novom Lide s kapacitou do 10-tisíc divákov je zatiaľ viac v rovine úvah.

Popri kongresovo-kultúrnom centre však Bratislave toho chýba viac. Historické budovy Slovenského národného divadla a Slovenského národného múzea sú v biednom stave a potrebujú akútne rekonštrukciu. Na jasný účel čakajú aj Hurbanove kasárne, ktoré majú excelentný potenciál pre vznik múzea či príťažlivých ateliérov. V meste chýba aj technické alebo vojensko-historické múzeum, príp. samostatné múzeum moderného či súčasného umenia. Ako navyše ukazuje aktuálna situácia v SNG, problém je nielen infraštruktúrny, ale aj personálny, keď nie je dostatočne cenená odbornosť pracovníkov.

Naostatok, veľmi potrebné je aj skvalitnenie infraštruktúry. Hlavná železničná stanica je nevyhovujúca po všetkých smeroch, či už kapacitne, technicky, architektonicky alebo svojim celkovým charakterom. V rámci mesta by zas prospeli nové električkové trate, ktoré by dokázali zabezpečiť bezproblémovú mobilitu aj pri veľkých podujatiach a akciách.

Na všetky tieto investície by následne zareagoval súkromný sektor, či už výstavbou hotelov, otváraním nových podnikov, súkromných galérií a iných atrakcií, zveľaďovaním prostredia a ďalšími zlepšeniami. Zároveň treba pripomenúť, že benefity by to malo nielen pre cestovný ruch, ale predovšetkým pre kvalitu života v Bratislave. V tomto kontexte je irelevantné, že priame príjmy z cestovného ruchu nie sú také vysoké, ako by si samospráva želala.

Slovenská metropola tak získala ďalšie dôležité podujatie. Zdá sa, že ho využije len v obmedzenej miere. Je ešte priskoro povedať, či to bude premeškaná príležitosť. Ak ale chce skutočne získavať podobné a významnejšie eventy na pravidelnej báze, bude musieť zapracovať na viacerých veciach ako len na marketingu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube