Uzbekistan sa vo vedomí väčšiny Slovákov nespája so supermodernými projektami od svetových architektov. Napriek tomu sa v posledných rokoch stal miestom ambicióznych architektonických zámerov. Najnovším príkladom je vedecko-výskumné centrum v Taškente, za ktorého návrhom stojí renomované štúdio Zaha Hadid Architects (ZHA). Architekti, ktorí zanechali stopu aj v Bratislave, vo svojom futuristickom koncepte odkazujú na miestne kultúrne dedičstvo.
Taškent je hlavné a najľudnatejšie mesto Uzbekistanu. Podľa posledného sčítania obyvateľov na jeho území žije viac ako 3 milióny ľudí. Vďaka pohnutej histórii sa dnes vyznačuje mnohými architektonickými dominantami s vysokou historickou hodnotou. V nedávnej minulosti bolo toto mesto dokonca označené za hlavné mesto kultúry islamského sveta.
V posledných rokoch Taškent udivuje aj v oblasti urbanistických a architektonických vízií. V roku 2018 sa začala výstavba nového centra mesta, ktoré sa postupne zapĺňa mrakodrapmi, hotelmi svetových značiek, nákupnými centrami či apartmánmi určenými na dlhodobé aj krátkodobé prenájmy. V roku 2023 zas bol na Svetovom festivale architektúry (WAF) predstavený masterplan, nazvaný Nový Taškent.
Ide o rozšírenie existujúceho mesta o ďalších približne 25-tisíc hektárov smerom na východ. Táto oblasť by mala postupne vznikať v nasledujúcich desaťročiach a po dokončení by v nej svoje domovy údajne malo nájsť až 2,5 milióna obyvateľov. Projekt získal súhlas vlády po úspešne ukončenej medzinárodnej súťaži.
Vízia Nový Taškent sa zameriava na vytváranie štvrtí, podobných legendárnej barcelonskej Eixample. Okrem pravidelne členenej zástavby sa orientuje aj na vytvorenie množstva verejných priestorov. Zelené plochy v ňom zaberajú 20% celého riešeného územia. Vo všeobecnosti zahŕňa koncept predovšetkým zlepšenie miestnej infraštruktúry, podporu hospodárskeho rastu, posilnenie komunít a zlepšenie environmentálnych parametrov metropoly.
Zlepšiť by sa vďaka nemu mal aj rozvoj cenovo dostupného bývania, verejných priestorov a celková obývateľnosť mesta. „Hlavným cieľom je vytvoriť mesto, ktoré je prístupné pre všetkých a je zelené, s priestorom pre širokú škálu aktivít. Okrem toho znižuje nepriaznivé účinky vysokých budov na mestskú štruktúru a panorámu mesta implementáciou kreatívnych riešení,“ tvrdia architekti z Cross Works, ktorí stoja za návrhom.
Po pozitívne prijatom masterplane sa metropola začína zameriavať aj na konkrétne stavby, ktoré sa v Novom Taškente stanú jasnými priestorovými dominantami. Najnovšie odborná aj laická verejnosť spoznala novú podobu Medzinárodného vedecko-výskumného centra Alisher Navoi. Zamerané bude predovšetkým na kultúrnu oblasť. Za návrhom objektu stojí svetoznáme architektonické štúdio Zaha Hadid Architects, ktorého rukopis je jasne prítomný v tvarosloví budovy aj v jej vnútorných priestoroch.
Z funkčného hľadiska má moderné vedecko-výskumné centrum zahŕňať Štátne múzeum literatúry, poslucháreň s kapacitou až 400 ľudí, výskumné priestory a v neposlednom rade internátnu školu pre vyše 200 študentov. Je pomenované po významnom básnikovi, spisovateľovi a štátnikovi, ktorý v Uzbekistane žil v 15. storočí. Moderné centrum sa bude rozprestierať na ploche 23-tisíc metrov štvorcových.
Z architektonického hľadiska má budova vzdať hold kultúrnemu a umeleckému dedičstvu Uzbekistanu. „Oblúkové fasády a interiéry centra budú vyrobené z miestnych tehál a budú odrážať krivočiaru geometriu tradičnej architektúry krajiny. Nádvoria, ďalší charakteristický prvok ľudovej architektúry, boli začlenené do objektu tiež preto, aby zabezpečovali dostatok svetla a možnosť prirodzeného vetrania, a zároveň vytvárali rôzne vonkajšie priestory na stretávanie,“ približujú architekti zo ZHA.
Ako už býva pri projektoch od svetoznámeho štúdia zvykom, aj v tomto prípade bude kladený vysoký dôraz na využívanie princípov pasívnej architektúry. Hlavnú úlohu pritom zohrajú jednotlivé architektonické prvky. „Geometria a zloženie nosných oblúkov centra boli navrhnuté ako duté konštrukcie s otvormi, ktoré zachytávajú vietor a odvádzajú čerstvý vzduch do budovy. V najteplejších mesiacoch bude tento systém podporovaný umelým chladením a hmlou na ochladenie vzduchu,“ opisujú svoj zámer autori projektu. V spojení s technologicky dobre premyslenou konštrukciou je podľa nich možné udržiavať optimálne podmienky vnútorných priestorov s minimálnou spotrebou energie.
Dôležitou súčasťou vedecko-výskumného centra budú aj organicky tvarované zelené strechy a exteriérové terasy. Architekti veria, že miestna komunita a kultúrni nadšenci prenesú svoje predstavenia či iné umelecké aktivity aj na tieto plochy, ktoré sa postupne rozlievajú do širokého okolia.
Ambiciózny masterplan Nový Taškent začína prostredníctvom viacerých projektov postupne naberať reálne kontúry. Nové vedecko-výskumné centrum by sa malo v rámci novej mestskej štvrte stať srdcom kultúrnej oblasti. Fakt, že jeho podobu navrhlo svetovo uznávané architektonické štúdio, je na prvý pohľad prekvapivý a povzbudivý zároveň.
(Archdaily, ZHA, Archinect, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac