Mrakodrapy už dávno nie sú len symbolom ekonomickej prosperity a technologického pokroku, ale aj nevyhnutným riešením pre čoraz hustejšie zastavané mestá. Najviac výškových budov dnes vzniká v Ázii, kde rýchly ekonomický rast a urbanizácia vytvárajú ideálne podmienky pre ich rozvoj. Svoju pozíciu si však snaží udržať aj Európa. Najočakávanejšie výškové budovy a mrakodrapy roka 2025 budú dokončené hneď v dvoch európskych metropolách.
Zdroj: OMA, Autorka: Jennifer Hahn
Svetové metropoly čelia mnohým výzvam, vrátane nedostatku voľných plôch na úrovni terénu a absencie verejných priestorov určených na oddych či pohyb chodcov. Ako jedno z kľúčových riešení sa v tomto prípade ponúka výstavba výškových budov a mrakodrapov. Vďaka svojej vertikálnej expanzii dokážu šetriť cenné mestské pozemky, ktoré tak môžu byť využité na parky, pešie zóny či verejné priestranstvá.
Dôležitú úlohu zohrávajú tieto stavby aj z hľadiska mestskej panorámy a identity. Mnohé z nich sa vyznačujú odvážnymi architektonickými riešeniami doplnenými o najnovšie technologické inovácie, vďaka ktorým sa stávajú ikonami moderného urbanizmu. Každý rok pribúdajú nové výškové budovy, ktoré redefinujú možnosti vertikálnej výstavby.
Architektonický portál Dezeen.com koncom minulého roka zostavil rebríček najlepších mrakodrapov roku 2024. Rovnako tradične nedávno informoval aj o najlepších mrakodrapoch, ktorých dokončenie je naplánované na rok 2025. Prekvapením nie je, že za ich návrhom stoja svetoznáme štúdiá, vďaka čomu sa vyznačujú vysokou architektonickou hodnotou.
Najviac zastúpenou krajinou v rebríčku je Čína. V roku 2025 má byť dokončený ambiciózny projekt nového sídla banky China Merchants, za návrhom ktorého stojí architektonické štúdio Foster + Partners. Fasáda mrakodrapu pozostáva z oceľovej konštrukcie a sklenených trojuholníkových panelov, ktorých tvar vzišiel z tradičného čínskeho skladania papiera. Centrála bude po vybudovaní súčasťou nového rozvoja v Shenzhene.
Za ďalším čínskym projektom, ktorého dokončenie je plánované na rok 2025, stojí spoločnosť OMA. Dvojica mrakodrapov známa ako CMG Times Center bude po svojom dokončení prepojená výrazným horizontálnym prvkom – takzvaným nebeským mostom (skybridge). Za zmienku stojí aj budúca podoba verejného priestoru v okolí budov. Vďaka zdvihnutiu terénu bude námestie doplnené o zeleň a opticky aj fyzicky oddelené od rušných komunikácií, ktoré lemujú pozemok.
V roku 2025 bude v Číne dokončený aj projekt Kingboard Qianhai Tower od RSHP, ktorý sa má vyznačovať odkrytými a priznanými konštrukčnými prvkami na fasáde objektu. Štvoricu vybraných čínskych projektov uzatvára výskumný areál v Dongguane navrhnutý spoločnosťou KPF pre viac ako 6-tisíc zamestnancov značky OPPO. Jeho ústredným prvkom bude 250 metrov vysoká kancelárska veža s valcovitým pôdorysom.
Svoje zastúpenie má v rámci rebríčka aj Hongkong, kde jeden z najočakávanejších projektov tohto druhu navrhlo architektonické štúdio Zaha Hadid Architects. Mrakodrap The Henderson sa vyznačuje organicky zvlnenou sklenenou fasádou. Projekt pre svetoznámeho developera sa nachádza na najdrahšom pozemku sveta, ktorého hodnota bola v čase kúpy (v roku 2017) vyčíslená na 764-tisíc libier za meter štvorcový.
V hlavnom meste Thajska má byť v tomto roku dokončená aj výstavba supervysokého mrakodrapu One Bangkok. Jeho výška bude 437 metrov, vďaka čomu sa stane najvyššou budovou v Bangkoku. Odborná verejnosť s nadšením očakáva aj dokončenie výstavby sídla banky Taichung na Taiwane, ktoré dosiahne výšku 200 metrov.
Do rebríčka zostaveného prestížnym architektonickým portálom sa prebojovala aj najvyššia plne elektrická veža v New Yorku s názvom 270 Park Avenue. Jej podobu navrhlo štúdio Foster + Partners. Budova dosiahne výšku 423 metrov a podľa architektov pôjde o mrakodrap s nulovými prevádzkovými emisiami.
Svoje zastúpenie v rebríčku majú aj dva európske projekty. V Berlíne bude v roku 2025 dokončená výstavba 142 metrov vysokej budovy Edge East Side Tower. Jej podobu navrhla spoločnosť BIG v spolupráci s Aukett + Heese Architects. Do nemeckej metropoly prinesie viac ako 65.000 metrov štvorcových kancelárskych priestorov.
Developer hovorí o budove ako o spojení „všetkého, čo používatelia kancelárií v súčasnosti chcú a očakávajú od svojich pracovísk.“ Vďaka bohatému zastúpeniu inteligentných riešení sa má budova podľa neho zároveň stať pomyselným majákom trvalo udržateľných inovácií. Z architektonického hľadiska zaujme hmotovým riešením pozostávajúcim z piatich na sebe naskladaných blokov s roztrieštenými hranami.
Desiatku najočakávanejších projektov výškových budov uzatvára projekt z albánskeho hlavného mesta Tirany. Budova Downtown One Tirana sa má po svojom dokončení stať najvyššou budovou v celej krajine. Jej podobu navrhlo architektonické štúdio MVRDV. 140 metrov vysoká veža do albánskej metropoly prinesie obchodné aj obytné priestory.
„Veža prináša do rušného centra mesta pocit vertikálnej dediny, individuálneho bývania, kde sa podporuje komunikácia so susedmi. Možno by sa dala vnímať aj ako vertikálna krajina!" tvrdí Winy Maas, spoluzakladateľ MVRDV. Z architektonického hľadiska sa vyznačuje fasádou pripomínajúcou pixelovú mapu, v rámci ktorej niekoľko blokov vystupuje a ustupuje. Downtown One Tirana je jedným z mnohých ambicióznych projektov výškových budov, ktoré v albánskej metropole vznikajú.
Najnovšie trendy vo výstavbe mrakodrapov ukazujú, že epicentrom výškových projektov aj naďalej ostáva Ázia. Dominantné postavenie si udržiava Čína, kde sa v mestách ako Shenzhen, Peking či Šanghaj realizuje množstvo prestížnych projektov. Spojené štáty sa do rebríčka zapísali projektom z New Yorku, skromnejšie je aj európske zastúpenie. Výstavba mrakodrapov tak aj v tomto roku pokračuje najmä v rýchlo rastúcich metropolách, kde sa ich prítomnosť stáva symbolom ekonomického pokroku a urbanistických ambícií.
(dezeen, ZHA, BIG, Foster+Partners, designboom, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac