YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.02.2023 19:00

Podpredseda vlády Štefan Holý: Projekt nájomného bývania prežije túto vládu

Okrem Bratislavy sa o rozsiahly rozvoj dostupnosti bývania usiluje aj štát. Vychádza pritom z faktu, že dostupnosť bývania je na Slovensku vo všeobecnosti veľmi nízka. Riešením má byť masívna výstavba nájomných bytov. O tom, či to je reálne a kedy by mohli začať tieto byty pribúdať, hovorí v ďalšom dieli relácie Metropola Štefan Holý, podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie.

Slovensko vychádza z niektorých medzinárodných štatistík v oblasti dostupnosti bývania celkom tragicky. Slováci opúšťajú rodičovský byt v priemere až po tridsiatke, na tisíc bytov zas pripadá omnoho menej obývaných bytov. Obzvlášť vypuklé to je v Bratislave, ktorá trpí krízou dostupnosti bývania už dlhé roky. Problematická je však situácia aj v iných mestách, najmä tých, kde sídlia významní a stabilní zamestnávatelia.

Vláda preto pristúpila k riešeniu vo forme rozvoja nájomného bývania. Jedným zo špecifík Slovenska je aj obrovský podiel ľudí, ktorí bývajú v bytoch v osobnom vlastníctve. Nájomný byt ako produkt dnes na trhu do veľkej miery chýba, nehovoriac o dotovanom nájomnom bývaní, ktoré má zlý spoločenský status. V blízkom zahraničí – napríklad v Rakúsku – je to pritom úplne opačne. Práve Rakúsko má byť v mnohých ohľadoch vzor.

Súvisí to aj s osobou podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie, ktorý má rozvoj nájomného bývania v kompetencii. Štefan Holý má za sebou kariéru právnika so špecializáciou na obchodné vzťahy v rakúskom stavebnom priemysle. Do politiky vstúpil v strane SME RODINA, pričom jeho prioritou boli plány veľkých štátnych projektov, vrátane nájomných bytov. Dnes tvrdí, že dostupnejšie bývanie čoskoro stane realitou.

 

 

Pozrite si ďalší diel z diskusnej série Metropola, v ktorej sa Štefan Holý vyjadril k modelu štátom podporovaného nájomného bývania, cieľovým skupinám, ako aj k téme možného budúceho „satelitného mestečka“, ktoré má vzniknúť na periférii Bratislavy. Bude toto nájomné bývanie skutočne spásou pre desaťtisíce ľudí a rodín v bytovej núdzi, alebo jeho realizáciou vznikne problém, s ktorým si Bratislava neporadí? Je napokon celá vízia skutočná, alebo zostane ako sen niekoľkých politikov?

Metropola je nový diskusný seriál, ktorý vám YIM.BA prináša v spolupráci s portálom Startitup. V pravidelných rozhovoroch sa budeme rozprávať s developermi, architektmi, politikmi, ľuďmi z neziskového sektora a ďalšími expertmi, ktorí majú čo povedať k otázkam, ktoré trápia vývoj nielen Bratislavy. Od súkromných projektov po veľké strategické vízie, od architektúry po dopravné témy - aj o tom je vznik metropoly. Seriálom vás bude sprevádzať Adrian Gubčo, geograf a autor portálu YIM.BA - Yes In My Bratislava.

 

Počúvajte nás aj na Spotify

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Konečne dostupné bývanie? Kancelárska budova v nevýraznej lokalite získa novú podobu

14.01.2023 15:30:21 Andrej Sárközi

Charakter Starej Vajnorskej sa čiastočne zmení. Dnes sa toto územie vyznačuje nie príliš atraktívnym prostredím - ide o lokalitu, kde sú situované predovšetkým skladovacie priestory a areály. Svoje pôsobisko tu však má aj športová hala národného stolnotenisového centra. V jeho tesnej blízkosti to onedlho bude vyzerať inak.

Čítať viac

Satelitné mestečko a nezodpovedný prístup štátu

19.06.2022 20:20:48 Adrian Gubčo

Pri Bratislave sa v súvislosti s projektom výstavby štátnych nájomných bytov plánuje výstavba satelitného mestečka s 20.000 bytmi. Podobný projekt sa pripravuje pri Nitre. Toľko povedal predseda parlamentu Boris Kollár, pre ktorého je prioritou rozvoj nájomného bývania. Môže to znieť ako dobrá správa, ale tak, ako to je krok vpred, môže ísť zároveň o dva kroky vzad.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube