Výstavba výškových budov už dávno nie je len výsadou hlavných miest. Brno dokazuje, že aj regionálne centrá môžu profitovať z moderných, architektonicky odvážnych projektov, ktoré podporujú ekonomický rast a menia mestskú panorámu. Po AZ Tower teraz pribudne H Tower, ktorý sa môže stať najvyššou budovou v krajine. Tento trend by mohol inšpirovať aj Slovensko, kde by výšková výstavba mimo Bratislavy prispela k rozvoju ďalších miest.
Zdroj: Atelier Habina
Výškové budovy predstavujú efektívne riešenie pre hustnúcu urbanizáciu, keďže umožňujú maximálne využitie obmedzeného priestoru v mestách. Ich hlavnou výhodou je vertikálna expanzia, ktorá znižuje tlak na horizontálnu zástavbu a prispieva k udržateľnejšiemu rozvoju. Tým sa zachováva viac plochy pre zeleň, verejné priestory či dopravnú infraštruktúru.
Ekonomický prínos výškových stavieb spočíva v koncentrácii administratívnych, rezidenčných a komerčných funkcií na jednom mieste, čo znižuje potrebu dlhých presunov a podporuje efektivitu. Okrem toho sa často stávajú dominantou mesta, čím posilňujú jeho identitu a atraktivitu pre investorov aj turistov.
Výškové budovy zároveň výrazne formujú panorámu mesta a vytvárajú jeho vizuálnu identitu. Dobre navrhnuté stavby tohto typu môžu zvýrazniť charakter mestského prostredia a slúžiť ako orientačné body. Pri ich začlenení do urbanistického kontextu je však dôležité dbať na harmonické zapadnutie do existujúcej štruktúry, aby nenarúšali historické ani architektonické hodnoty okolia.
Prínos takýchto stavieb si dobre uvedomujú aj v druhom najväčšom českom meste. V roku 2013 bola v Brne dokončená výstavba momentálne najvyššej stavby v Českej republike, ktorá nesie názov AZ Tower. Dosahuje výšku 111 metrov a jej podobu navrhlo brnianske architektonické štúdio Burian-Křivinka.
Hlavnou myšlienkou architektov bolo vytvoriť modernú, energeticky efektívnu stavbu, ktorá bude slúžiť ako multifunkčný objekt. AZ Tower kombinuje administratívne, obchodné a rezidenčné priestory. Fasáda budovy je charakteristická kombináciou bielej a oranžovej farby, pričom jej tvar sa smerom nahor mierne stáča, čo jej dodáva dynamický vzhľad.
AZ Tower je nielen najvyššou budovou v Česku, ale aj jednou z energeticky najefektívnejších výškových stavieb v krajine. V čase svojho vzniku bola považovaná za symbol ekonomického rastu Brna. Okrem toho získala niekoľko architektonických ocenení za svoj dizajn a technologické riešenia.
V panoráme mesta bola táto stavba dlho jasnou výškovou dominantou. V horizonte niekoľkých rokov však na vedľajšej parcele vyrastie ďalšia budova, ktorá ju vďaka výške 144 metrov zatieni. Investorom projektu H Tower je firma HS-Investment. Podobu objektu navrhlo architektonické štúdio Atelier Habina.
Polyfunkčný objekt H Tower do českej metropoly prinesie lukratívne bývanie, kancelárske priestory, obchody, služby a na najvyššom podlaží aj reštauráciu s výhľadom na mestskú panorámu. Na streche objektu navyše vznikne zelený park. Podľa zverejnených informácií bude budova obsahovať celkovo 144 bytov s obsluhou a 92 klasických bytových jednotiek.
Návrh zahŕňa aj vytvorenie zeleného parku na strechách nižších etáp projektu. Tieto priestory by mali byť podľa slov architekta verejnosti sprístupnené z ulice. Chýbať nebudú ani parkovacie miesta pod úrovňou terénu. Dokopy by malo byť v rámci projektu vybudovaných 395 parkovacích miest.
„Symbolom priestorovej filozofie je, že vrchol stavby nebude venovaný uzavretej prevádzke, napríklad rezidencii jedného vlastníka, ale naopak, bude prístupný verejnosti. Vrátane strešnej terasy s bazénom,“ priblížili autori projektu. Tí zároveň veria, že sa im podarilo navrhnúť výškovú dominantu, ktorá sa harmonicky zapojí do celkového prostredia Brna a stane sa symbolom, ktorý si ľudia obľúbia a budú naň hrdí.
Majiteľ spoločnosti HS-Investment Gerhard Hudecek pre portál iDnes uviedol, že s dokončením výstavby možno rátať zhruba v roku 2031. „Pri takýchto veľkých projektoch je získanie stavebného povolenia náročné,“ uviedol. „Predpokladáme, že to bude trvať tri až štyri roky práce. Následná výstavba by potom trvala ďalšie dva až tri roky,“ dodal. Projekt s 37 podlažiami má podľa aktuálnych odhadov stáť zhruba 3,5 miliardy českých korún.
Pri návrhu budovy H Tower architekti zároveň rátali aj s novým územným plánom, ktorý vstúpil do platnosti koncom januára 2025. „Navrhujeme vežu s aktívnou podnožou, s retailovými priestormi, kaviarňami a s parkom. Takže všetko nadväzuje na stratégiu, ktorú vytýčil nový územný plán. Chceme tam vytvoriť vľúdnu stavbu,“ uviedol pre portál CT24 majiteľ Atelieru Habina Martin Habina.
Vďaka ambicióznemu projektu panorámu druhého najväčšieho mesta Českej republiky čoskoro doplní ďalšia výšková stavba. V prípade, že bude dokončená skôr než projekt Ostrava Tower s výškou 170 metrov, stane sa najvyššou budovou v krajine.
Hoci výškové budovy bývajú v menších krajinách spájané najmä s hlavnými mestami, príklad Brna ukazuje, že môžu byť významným architektonickým aj ekonomickým prínosom aj pre iné mestá. Slovensko by mohlo čerpať inšpiráciu z takýchto projektov a podporovať výstavbu výškových stavieb aj mimo Bratislavy, čím by sa posilnil rozvoj regionálnych centier a zvýšila ich konkurencieschopnosť.
(Atelier Habina, iDnes.cz, The Prime, CT24, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac