Author photoMartina Gregová 17.06.2024 20:42

Ekologický zázrak na nečakanom mieste. V Paríži postavili bytovku s nulovými emisiami

Paríž má tie najväčšie ambície, čo sa týka rozvoja a zvyšovania kvality života. V rámci iniciatívy Réinventer Paris (doslova Znovuobjavenie Paríža) už roky podporuje výstavbu inovatívnych urbanistických a architektonických projektov. Dôležitým aspektom je pritom ekologická stránka jednotlivých realizácií. V tomto smere výrazne vyniká polyfunkčný komplex Îlot Fertile, ktorý je však mimoriadny aj v ďalších smeroch.

Autor: Joulien Hourcade

Autor: Joulien Hourcade

Projekt s názvom Îlot Fertile (v preklade „úrodný ostrov”) sa nachádza v 19. parížskom obvode. Pozemok, na ktorom bol vybudovaný, má trojuholníkový pôdorys a výborné prepojenie s viacerými dôležitými parížskymi inštitúciami. Neďaleko novovybudovaného bytového komplexu sa nachádza aj známy Parc de la Villette. Napriek pomerne malej rozlohe a zložitej topografii sa tu architektom zo spoločnosti TVK podarilo vytvoriť plnohodnotnú mestskú štvrť s bývaním, kancelárskymi priestormi, obchodnými prevádzkami aj športovým centrom.  

Developerská spoločnosť Linkcity pozemok odkúpila v roku 2016 v rámci iniciatívy Réinventer Paris, ktorú v roku 2014 spustil vtedajší námestník primátora Jean Louis Missika. Cieľom iniciatívy bol a stále je prerod parížskeho urbanizmu. V čase vyhlásenia iniciatívy Missika argumentoval tým, že Paríž už roky neprináša žiadne inovácie v architektúre ani v mestskom plánovaní. To sa ale má zmeniť. Súčasťou prerodu Paríža je aj intenzívnejší boj mesta proti klimatickým zmenám. Za vzorovú metropolu Missika označil Londýn. 

Na základe iniciatívy bolo na predaj ponúknutých 22 pozemkov, na ktorých mali vzniknúť tie najinovatívnejšie projekty v modernej histórii metropoly. Jedným z nich sa stal práve Îlot Fertile. Ide o prvý bytový komplex v meste s nulovými emisiami uhlíka. Navyše sa vyznačuje prepracovanou architektúrou a kvalitne navrhnutým verejným priestorom v jeho okolí. Platí to aj napriek tomu, že o išlo o jeden z najmenej lukratívnych pozemkov ponúknutých v rámci iniciatívy - v jeho tesnej blízkosti sa totiž nachádza pomerne rozsiahle železničné koľajisko. 

Galéria

  • Autor: Joulien Hourcade
  • Autor: Joulien Hourcade
  • Autor: Joulien Hourcade
  • Autor: Joulien Hourcade
  • Autor: Joulien Hourcade

Súčasťou projektu sú štyri hlavné budovy, všetky so siedmimi až deviatimi podlažiami. Každá z budov disponuje dvoma prízemnými podlažiami, v ktorých je hlavným konštrukčným materiálom železobetón. Vďaka použitiu tohto materiálu, v kombinácii so skeletovými systémom, v prízemných podlažiach vznikli dostatočne otvorené vnútorné priestory. Vhodné sú pre rôzne prevádzky a občiansku vybavenosť.

Vo zvyšných podlažiach bol za hlavný stavebný materiál zvolený vápenec, pochádzajúci z okolitého regiónu Ile-de-France. Použitie lokálneho materiálu pomohlo znížiť celkové náklady na dopravu a tým aj uhlíkovú stopu celého projektu. Okrem toho, že ide o prvú uhlíkovo neutrálnu parížsku štvrť, ide zároveň aj o najväčší parížsky projekt od polovice 19. storočia, v ktorom bol v takej veľkej miere ako hlavý stavebný materiál použitý práve kameň. 

Prevádzky a obchodné priestory, nachádzajúce sa na prízemí objektov, priamo nadväzujú na verejné priestory medzi budovami. V horných podlažiach sa následne nachádzajú kancelárske priestory a bývanie. Nový bytový komplex priniesol do francúzskej metropoly celkovo 440 bytových jednotiek. Súčasťou projektu je aj bývanie pre viac ako 160 študentov. Ďalších 160 bytov je určených pre mladých pracujúcich ľudí.  

Tvar každej budovy vyplýva z topografie pozemku a z už existujúcej okolitej architektúry. Práve odlišný tvar budov podľa architektov priniesol do lokality rozmanitosť a pomohol vzniku unikátneho verejného priestoru. Tento priestor, rovnako ako aj zelené strechy, boli navrhnuté tak, aby umožňovali efektívny zber ďažďovej vody. Tá sa bude v obdobiach sucha využívať na zavlažovanie.  

S cieľom dosiahnuť nulové emisie uhlíka boli zvolené netradičné stavebné materiály, budovy boli doplnené o fotovoltické panely a zelené strechy. Myslelo sa aj na úspornú prevádzku jednotlivých budov. K vytvoreniu zdravého vnútorného prostredia dopomohlo dostatočné presvetlenie aj možnosť prirodzeného prevetrávania jednotlivých priestorov.  

Inovatívny projekt vznikol na základe urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorej sa zúčastnilo celkovo 35 autorských kolektívov. Nasledovali viaceré workshopy, v rámci ktorých sa k architektúre a verejnému priestoru mohli vyjadriť obyvatelia a používatelia štvrte. Výsledkom tohto roky trvajúceho procesu je development, ktorý nemá v histórii Paríža obdoby.  

 

(Archdaily, projectsyndicate, TVK, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube