Author photoRED 20.05.2024 17:30

Do konferencie Start with Children ostáva 8 dní, poznáme špičkový program dvojdňového samitu o tvorbe miest pre budúce generácie

Už len pár dní nás delí od začiatku medzinárodného samitu Start with Children o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potrebám detí. Program, na ktorom sa predstaví viac ako 40 expertov a expertiek z oblasti urbanizmu, architektúry či ochrany klímy, je už skompletizovaný. Počas dvoch dní budete môcť zažiť množstvo panelových diskusií, rozhovorov, prezentácií, workshopy, prehliadky, Ulicu na hranie.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

„Touto konferenciou chceme vyjadriť, že mestské plánovanie je predovšetkým o vytváraní rámcov. Myslíme si, že potrebujeme lepší rámec, než aký sme používali doteraz, a tým novým rámcom sú deti a ich rodiny. V utorok sa zameriame na politiku tvorby miest s ohľadom na deti, ako aj na niektoré podmienky, ktoré túto politiku ovplyvňujú. V stredu sa budeme viac venovať dizajnu. Dizajn je základom tohto všetkého – navrhli sme svet, ktorý jednoducho nefunguje pre deti, ale dobrá správa je, že ho môžeme prepracovať tak, aby fungoval. Na tejto ceste si však musíme zodpovedať veľké otázky ako napríklad kto rozhoduje a bude mať miesto za stolom?“ uviedol Simon Battisti, kurátor obsahu samitu Start with Children. 

 

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Čo prinesie program konferencie Start with Children?

Program samitu je nabitý prednáškami, panelovými diskusiami, workshopmi i prehliadkami v historickom centre Bratislavy. 

V utorok dopoludnia na návštevníkov a návštevníčky čakajú bloky prezentácií, medzi ktorými bude napríklad Ankita Chachra (Capita) hovoriť  o tom, prečo je dôležité začať s deťmi. Prezentáciu s názvom Vedenie s deťmi má pripravenú Erion Veliaj, starosta Tirany. Krátko popoludní porozpráva o politickej vôli potrebnej na vytvorenie štvrtí priateľských k deťom Gil Penalosa (8 80 Cities). 

V popoludňajších hodinách naplnia program panelové diskusie, v ktorých budú diskutovať odborníci a odborníčky. Otvoria témy klimatickej krízy, adaptácie na extrémne počasie či hry a každodennej slobody. Vypočuť si debaty expertov a expertiek môžete napríklad v diskusiách pod názvami: Chladnejšie mestá, šťastnejšie deti: chránime komunity tvárou v tvár zvyšujúcim sa teplotám; Opätovné spojenie s prírodou: deti a vplyv sveta prírody. Zaujímavou diskusiou bude aj debata, v ktorej sa budú zhovárať primátori a primátorky rôznych európskych miest. 

V stredu dopoludnia sú taktiež pripravené bloky plné diskusií, konverzácií a prezentácií. O zmenšovaní miest pre našich mladších občanov: mesto na úrovni očí budú konverzovať Jan Gehl (Gehl Architects) a Amanda M. Burden (Bloomberg Associates). Krátko popoludní bude o Pláne Bratislavy zapojiť deti do mestskej vízie hovoriť riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy Petra Marko.

Popoludní sú v programe naplánované panelové diskusie, prezentácie i rozhovory. Témy budú zamerané na vytváranie miest s deťmi, participáciu či prácu so susedstvom. Panelové diskusie dostali názvy Deti, ulice a mobilita: urobme to bezpečne, zdravo a zábavne; Naše deti, náš svet: sila rodičov v komunikácii o opatreniach v oblasti klímy či Mesto pre cyklistov všetkých vekových kategórií a schopností.

Program sa bude odohrávať v Starej tržnici a v priestoroch Lab.cafe, súčasťou budú aj sprievodné podujatia. V rámci sprievodného programu bude otvorený aj Pavilón na hranie, ktorý je jednou z aktivít projektu Metropolitného inštitútu Bratislavy pod názvom Mesto pre deti. Pripravené budú workshopy pre deti na témy urbánneho rozvoja, udržateľnosti či ekológie.  

 

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Dvojdňová konferencia bude v bratislavskej Starej tržnici

Podujatie sa bude konať v dňoch 28. – 29. mája 2024 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Počas týchto dní bude možné zúčastniť sa na prednáškach, paneloch, workshopoch, prehliadkach v historickom centre Bratislavy. 

Posledných 50 lístkov je vďaka podpore partnerov v predaji za zníženú cenu 90 eur.

Medzi hlavnými partnermi, ktorí považujú podporu vytvárania miest priateľských voči deťom, sú Unicef, Eset, Fia Foundation, Child Health Initiative, Bloomberg Philantrophies, Central European Foundation, Slovnaft, MMcité a Milk. Konferenciu podporili tiež partneri EIT Urban Mobility, Európska únia, Ikea, INGKA Centres, Van Leer Foundation, ECDAN a Nadácia Orange.

Viac informácií o konferencii a celý program nájdete na www.startwithchildren.com.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube